| dulcika a întrebat:

Care sunt simptomele k te-ai indragostit? am un baiat in scoala super frumos nu stiu daca imi plk de el dar cert e k vreau sa ies mereu in pauza ca sa-l vad si am observat k se uita si el frumos la mine... dar mam interesat si am aflat ca are prietena nu stiu ca sa fac ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Faaata, despre cine e vorba? poate il stiu,. zi-mi p mess,. d el. k? astept, p:*p,.

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Te-ai indragostit pana peste urechi de un tip interesant si nu stii daca si el simte acelasi lucru pentru tine. Ce faci, ii spui ca esti indragostita sau astepti sa faca el vreun pas?

Astfel de situatii sunt foarte comune. De teama de ridicol si de lipsa de "reciprocitate", multe sanse la fericire trec pe langa noi.

Trebuie sa-si spui ca esti indragostita de el daca...

1... esti dispusa sa-i spui asta in fata. Daca nu simti ca e cazul sa te ascumzi in spatele SMS-urilor, Facebook-ului sau altui mod de comunicare indirecta, atunci spune-i. Asta ii va demonstra ca pasiunea ta este reala.

2... faceti pereche. Fa pasul doar daca atunci cand iesiti intr-un grup mai mare aveti tendinta sa va apropiati si sa conversati doar voi doi.

3... poti sa-ti imaginezi ca faci sex cu el. Ai idee cum ar fi sau aveti stiluri diferite in ceea ce priveste iubirea? Daca visezi cu ochii deschisi la asta, poti sa-ti declari iubirea!

4... daca comunicati cu adevarat. Vorbiti? Nu doar prin SMS- daca va impartasiti emotii si trairi.

5... te face sa te simti grozava. El te face sa zambesti instantaneu, dar tu trebuie sa muncesti ca sa smulgi un zambet de la el? Daca trebuie sa faci eforturi ca sa-i atragi atentia, mai bine uiti de el si te orientezi spre cineva care te baga in seama.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai nu mai dormi, te gandesti numai la el, visezi mereu ca esti cu el, ai fluturasi in stomac cand il vezi etc

| Viuvi a răspuns:

Probabil ca la tine este doar o atractie...atractia este confundata mereu cu dragostea dar sunt 2 lucruri total diferite! daca are prietena. ori astepti sa se desparta ori cauti pe altu...nu are rost sa strici prietenia dintre ei mai ales daca ce simti tu fata de el este doar o atractie - parerea mea -

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Cel mai probabil doar il placi. Ca sa iubesti pe cineva trebuie sa il cunsoti, discuti...
Nu exista simptome pentru dragoste, doar ca incepi sa te gandesti la acea persoana, te inveselesti cand o vezi, te simti bine cand o vezi, ii duci dorul.

Daca are prietena, ar fi bine sa incerci sa treci peste. Sa lupti pentru el e cam dificil, si la varsta ta e cam greu sa inclini balanta in favoarea ta. Pentru asta trebuie sa inveti sa il joci pe degete, sa simta ca e un privilegiu sa intre in gratiile tale.

| cameleon a răspuns:

Draga Nicoleta, ai un nume frumos si daca te uiti mai bine in oglinda nu esti nici urata.
Atunci de ce trebuie sa alergi tu dupa baieti?
Lasa-i sa alerge ei dupa tine. Asa este normal, iar pentru a se intampla acest lucru trebuie sa-ti arati farmecul tau interior.
Acest farmec este unic, nimeni nu poate sa ti-l ia, si crede-ma ca ai din abundenta. Baietilor nu trebuie sa le dai prea mult imbold pentru ca la un moment dat vor intrece masura.
Incearca de maine sa nu mai fii atat de innebunita dupa pustiul asta. Ia o carte interesanta si citeste-o. Discuta despre aceasta carte cu prietenele tale, arata cat de isteata esti, acest lucru place mult baietilor. Povesteste lucruri hazlii, dar... iarta-ma ca-ti reprosez, incearca sa fii cat mai caligrafica atat in scris cat si in vorbire. Vei ajunge candva, cand imi vei da dreptate.
O vorbire agramata, o scriere cu multe greseli de ortografie, un limbaj vulgar, vor fi mereu privite cu ochi dispretuitori.
Niciodata sa nu judeci pe cineva inainte de a te judeca pe tine insati.
Dragostea vine cand nici nu gandesti, dar tu sa fii pregatita, sa te ancorezi bine (in istetimea ta, in atitudinea ta demna, in fermitatea ta) sa nu te lasi luata de val, caci din lipsa de cunoastere si de experienta, sa nu ajungi sa suferi. Ar fi mare pacat, desi multe fete au picat in greseala pentru ca nu au ascultat de cuvantul parintilor. Eu zic ca cel mai bun confident este parintele tau( mama sau tatal-care iti este mai apropiat).
Sfatul acestuia ar trebui sa fie cel mai bun.
Iti doresc multa bafta si tinete tare pe pozitie, nu ceda usor.

| florin0395 a răspuns:

Daca are prietena ar trebui sa il lasi in pace si sa cauti pe altcineva pentru. ca nu e frumos sa te bagi in viata cuiva.