| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult intarzie menstruatia dupa contraceptia de urgenta? Am luat escapelle in 26 noiembrie la 6 ore dupa actul sexual si nu am avut nici o sangerare dupa si nici la cateva zile.Si am o menstruatie regulata si trebuia sa imi vina pe 10 decembrie si pana acum nu m-i-a venit.O fi intarzierea din cauza pilulei?

3 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Da, pilula iti poate deregla menstruatia.

| Purec a răspuns:

In locul tau, as merge la ginecolog! Nu mai astepta, api vin sarbatorile si o sa ajungi la medic foarte tarziu. Fa-ti o programare cat mai rapid. Desigur exista posibilitatea ca menstruatia sa vina in cele din urma, dar nu merita sa risti cu sanatatea ta asa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Exprimarea corecta ar fi fost : ''Si pana in prezent am avut o menstruatie regulata.'' Din pacate hormonii sintetici existenti in acea pastila nenorocita, dupa ce ajung in organism deregleaza activitatea hormonala proprie de obicei in mod dramatic. In lunile urmatoare uneori chiar si pe perioad de pana la 1 an de zile, atat ciclul cat si menstruatia devin imprevizibile si de regula atipice, anormale. Exista posibilitatea ca in luna in care a fost folosita pastila contraceptiva, dereglarea sa fie minora si din acest motiv menstruatia sa se produca in jurul datei preconizate, dar exista si posibilitatea ca dereglarea ciclului sa fie foarte intensa asa cumva fi probabil in lunile urmatoare, si momentul pornirii menstruatiei sa intarzie mult 7-10 zile, sau foarte mult, imposibil de anticipat. Din pacate ''durerile de cap'' se vor produce si manifesta in viitorul apropiat si absolut nimeni nu te poate ajuta. Prostia isi are pretul ei. Multa sanatate!