| anonim_4396 a întrebat:

Pritenei mele i-a venit menstruatia pe data de 30 noiembrie si are o menstruatie regulata de 30 de zile. Trebuia sa ii vina pe data de 30 decembrie sau 1 ianuarie dar se pare ca nu i-a venit nici pana astazi. Precizez ca am avut relati intime neprotejate la 2 zile dupa terminarea menstruatiei si la o saptamana inainte cand trebuia sa ii vina menstruatia. Intre timp ia a avut cinstita, stres foarte mare cu examenele la liceu si ieri a fcaut varicela. Care ar fi cauza deja astazi e a 9 zi cand intarzie. Multumesc. Raspundeti doar daca vreti sa ajutati fara injuraturi ca nu isi au rostu suntem oameni si din greseli invatam.

Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Clar

20 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Teoretic cand ati avut raporturi sexuale neprotejate nu era in perioada fertila deci sansele sunt foarte mici sa fi ramas. Totusi nu putem exclude niciodata riscul acum depinde si daca calculele ciclului menstrual erau corecte. Faptul ca a avut cistita si poate a luat medicamente, apoi stresul de la examene si varicela pe deasupra sunt factori suficienti care sa intarzie menstruatia. Ca sa fie 100 la % sigura ar trebui sa faca un test de sarcina. Multa sanatate

| Mejdej a răspuns (pentru HazelEyes77):

Asta ii spun si eu dar este foarte speriata de testul de sarcina, sunt foarte sigur pe mine de ceea ce fac si in cazul asta nu se pune problema am uitat sa precizez ca am ejaculat afara nicidoata inauntru. Si calculele menstruatiei sunt corecte si regulat. Astazi e a 9 zi de cand ii intarzie. E normal sa iti intarzie atat de mult?

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Da, ținând cont de circumstanțele date, că a trecut printr-o perioadă de stres acut, cu examene, cistită, i-a cauzat întârzierea asta.
Iar dacă tu ai ejaculat afară, chiar nu ai de ce să-ți faci griji.

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Mersi mult astazi o doare burta putin si este si bolnava varicela... cat poate sa intarzie?

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Durerile de burtă pot fi și un semn al apropierii menstruației, știu de la a mea. Cam în 2-3 zile. Și dacă i se măresc sânii, o să-i vină.
Aveam o colegă de muncă, care pe fond de stres, i-a întârziat menstruația 2 săptămâni, se speriase rău, credea că gata o să aibă un copil.
Odată cu experiența fricile astea ale ei se vor mai diminua.

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Si sanii sunt tari dar or inceput sa nu o mai doara asa tare sanii in schimb o doare burta. Eu sunt sigur pe mine poate fi si de la varicela?

| Mejdej a răspuns (pentru Mejdej):

Si tinand cont ca astazi e a 10 zi de cand ii intarzie.

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Are o dereglare hormonală. Gândește-te, stres, cistită, varicelă, corpul ei este asaltat din toate părțile.
Poți să-i cumperi un test de sarcină, sigur o să fie negativ, găsești la farmacii cu vreo 8 lei, e foarte simplu de folosit, și e precis.

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Asta e problema ca e foarte speriata pe testul de sarcina. nu e prea incantata. Daca ar fi vorba de ceva ar fi avut simptome?

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Testul de sarcină cel puțin ar spune clar, albă sau neagră, după un negativ pe test, o să stea mai liniștită.
Și e prea devreme pentru simptome.

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Asta spun si eu. Deci dupa tine nu e vorba de ceva decat de o dereglare hormonala. Tinand cont ca actele sexuale au fost la 2-3 zile dupa terminarea menstruatiei si celelalte la vreo 7-8 zile inainte cand trebuia sa ii vina menstruatia. deci e cam imposibil sa se formeze o sarcina nu?

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Mersi mult omule raman sa te anunt ce se intampla.

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Ți-am zis, i-ai un test de sarcină, ăla spune adevărul fără nici o problemă.

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Ok mai astept 2 zile daca nimic, ii cumpar.

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Hai pe privat

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Ti am scris cred. Nu ma prea pricep pe TPU.

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Statusul de utilizator junior nu-mi permite să trimit mesaje

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Hai sa vorbim altundeva. Facebook?

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Ionel Hurjui, aceeași poză de profil, ca și aici.

| Mejdej a răspuns (pentru Jonas94):

Ti am scris

| Jonas94 a răspuns (pentru Mejdej):

Clar