| MănumescAndra1999 a întrebat:

Cat dureaza un orgasm la femei?

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiecare femeie este unică si diferită, asa ca nu poti stii exact, la tine cît durează ca esti fată.

Răspuns utilizator avertizat
| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AngelErmin):

Asa sa facilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| corbulalbrosu a răspuns:

Orgasmul feminin stiintific si medical este definit ca fiind gradul suprem de placere si voluptate care apare la terminarea unui act sexual placut si relaxant. Orgasmul reprezinta de fapt punctul culminant de refulare a excitatiei sexuale. Orgasmul reprezinta un proces de descarcare fizica de energie care afecteaza intregul corp si se poate manifesta prin contractii ritmice si spasmodice ale muschilor vaginali si anali care se produc repetat in ritm din ce in ce mai alert/rapid, cu o frecventa de circa 1 secunda intre ele. Timpul total poate sa varieze in limite destul de largi, insa durata medie ca timp efectiv de manifestare se incadreaza intre 10 si 20 de secunde. S-a constatat ca exista femei care in timpul orgasmului pot sa elimine cantitati foarte insemnate de lichide din vagin, printr-un proces care poate fi considerata o ejaculare femenina : denumita squirt. Durata orgasmului este determinata de obicei de intensitatea si gradul de excitare a fiecarei femei si poate fi un orgasm simplu si scurt (10-20 secunde) sau uneori sa fie un orgasm multiplu care se manifesta printr-o insiruire de mai multe orgasme care se produc ''in cascada'', pe durata a multe minute. Orgasmul in ''cascada'' se manifesta ca o insiruire de secvente scurte si violente mai mult sau mai putin intense produse intr-un interval de timp. In general, placerea resimtita de femeie este direct proportionala cu durata coitului si se manifersta printri insiruire de gemete scadate tot mai dese si tot mai intense, pe fondul un tremurat nervos imposibil de controlat de tip spasmodic, care se propaga prin tot corpul, uneori si prin infigerea involuntara a unghiilor in pielea partenerului sau in parul acestuia, aparitia transpiratiei abundente, eliminarea unor cantitati mari de mucus vaginal, pentru ca in final majoritatea femeilor sa se destinda in faza de platou, devenind "apatice" sau chiar sa cada in transa si o relaxare totala, care se aseamana cu starea de lesin.

| mihai69 a răspuns:

Între zero și... Depinde, că nu știu cum se "numără" la orgasme multiple...

Răspuns utilizator avertizat
| Justme32 a răspuns:

Ei bine, cum noi băieții avem ejaculare prematură, orgasmul femeii începe în momentul preludiului și înainte ca el să se termine. Dacă el se termină în 2 minute, ea e gata demult. Ţipă ca să nu te jignească

Răspuns utilizator avertizat
| 90210 a răspuns (pentru Justme32):

Daca asta crezi...este chiar trist!