| SpoiledBrat a întrebat:

Câte sexe exista acum in 2024? Rog homophobii sa se abțină, nu exista doar 2 sexe

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Momentan se nasc oameni de sex masculin si sex feminin.
Exista si greseli ale naturii cand un bebelus are la nastere ambele aparate reproducătoare si este luat in evidenta cu tulburare de dezvoltare sexuala, hermafroditism. Este un handicap la fel ca oricare altul si copiii nascuti cu aceasta problema au mare nevoie de sprijin si intelegere din partea societatii. La un moment dat cand sunt la o varsta adulta se intampla o intervenție chirurgicală cu acceptul persoanei bineînțeles. Dar de obicei sechelele psihice raman si sunt vizibile pentru ca sunt total bulversati de anomalia cu care s au nascut si necesita multa terapie si niste parinti ultra educati si dedicati ceea ce se intampla destul de rar.
Dar, sa nu aducem la rang de normalitate o anomalie pentru care trebuie sa oferim toata empatia noastra asa cum trebuie sa o facem pentru orice persoană atipica.
Clar si ca specie umana ne naștem fetite si baietei, cu organele sexuale, reproducătoare, conform genului respectiv. Ca se intampla si oameni cu probleme, nu judecam ca nu este treaba noastra. Vorbim de devieri ale naturii si un astfel de om are ceva probleme psihice la fel cum are si cineva care se naște fara picioare sau maini sau in orice fel atipic in raport cu majoritatea.
Alte cazuri in care un baiat se vrea fata si o fata, baiat...aici vorbim de chestiuni care se pot rezolva daca parintii sunt decenti si doresc binele copilului. Angelina Jolie este un exemplu de părinte care a stiut ce are de facut si a procedat corect ajutandu si fata care se credea baiat sa devina o superba domnișoara increzatoare in ea. Nu cred ca i dadea cineva sansa dar daca vrei poti. Cu iubire se rezolva multe, insa un copil de genul acesta de obicei isi ia hate total de la parinti si este pierdut, nici fata, nici baiat, ca oricum totul este o dereglare psihica si il trec la rebuturi. Pacat, un suflet pierdut care din rebeliune si frustrare in loc de pantaloni isi ia rochita cu paiete si merge in centru sa ne spuna povestea vieții.
Ok...fiecare face ce doreste in intimitate, nu este mare scofala si nu trebuie sa facem parade despre ce facem fiecare in dormitor.de parca intereseaza pe cineva.
Ce sa i spui unui copil tipic, cand vede asa ceva. Ca suntem la o piesa de teatru Travesti.
Nu este nici o homofobie, momentan suntem doua sexe mari si late care sunt foarte bine definite in scopul reproducerii speciei.
Restul, anomalii ca orice anomalie pentru care trebuie sa avem compasiune.
Mai este putin si aducem si pedofilia la rang de Doamne fereste. Este de asemenea o anomalie care se tratează la psihiatru, caci sunt oameni care merg la doctor si impartasesc defectul acesta si se tratează, caci isi dau seama ca sunt contra firii si vor sa traiasca in normalitate.
Pana la urma sa faca fiecare ce doreste, insa nu vad de ce trebuie adusa o discutie care tine strict de intimitatea fiecăruia in public.
Chiar nu i-a intrebat nimeni ce au facut dimineața la wc... diaree sau au fost constipati.
Cam asa si cu iesirile lor in public.
O anomalie nu trebuie adusa la rang de normalitate ca nu ma convinge nimeni sa mi scot ochii ca s-a nascut altul orb.
Cred ca lucrurile sunt foarte simple.
Insa,da, oamenii cu probleme trebuie ajutati si cativa dintre ei chiar au reusit sa aibă viata decenta cu partener firesc si sa se reproducă formând o familie in legea firii.
Dar, nu trebuie sa nege ca pe undeva este o problema.
Am avut si contact cu oameni care erau clar homosexuali, dar isi vedeau de necazul lor, nu strigau ca ce sunt ei, erau oameni educati, civilizați, fiecare cu treaba lui, nu ne confesam intimitati si ce am facut la wc dimineața. Ok, totul in regula. Ma comport firesc si normal cum m as comporta si cu un om in carucior fara picioare, unde este problema.
Sa ne naștem sanatosi nu este o virtute, este un dar si intr adevar trebuie sa apreciem.
Si daca cineva are tuberculoză nu ma convinge sa l pup, este indicat sa faca un tratament specific si sa fie sanatos.
Acum... vorba lui Lupica, din vest vin tot felul de aberatii. Dar sa fim seriosi, daca aia de dusi cu pluta ce sunt, incep sa- si taie cate o mana sa fie la moda, incepem si noi?
SI ideea cu sex neutru este misto, adica esti neutru oricum nu contezi, nu ai sens, stai cuminte in banca ta, asta se intampla in sinapsele creierului acelei persoane.
Cred ca trebuie sa nu ne pierdem discernamatul, sa fim puternici si daca avem o problema de sanatate sa incercam sa vindecam, daca nu putem, sa nu expunem cu rea voința si alte persoane, eventual copii, doar asa ca oricum nu se gaseste nici un alt rost pe Pamant.
Cu respect pentru toata lumea si pentru majoritate si pentru atipici, inca nu exista alte organe reproducătoare, decat ale femeii si ale barbatului, caci cam pentru asta sunt puse acolo, nu pentru comportamente deviante.
Multa sanatate la toata lumea.

| Robert2526 a răspuns (pentru ioana748):

Ai scris mult si degeaba, te repeti de 10 ori ca ai respect pentru toata lumea dar arunci niste idei izvorate din strafundurile gandirilor medievale. Pentru azi, ai nota 2. Lasa ura asta deoparte man, e loc pe planeta asta pentru toti si nu are nimeni nevoie de parerea ta egoista si plina de ura

| ioana748 a răspuns (pentru Robert2526):

Imi pare rau ca ai perceput asa. Sunt de acord cu tine ca este loc pentru toata lumea sub soare si sa ne traim viata in treaba noastra fara sa ne credem superiori ca acceptam efectiv orice vietate fix asa cum vine.
Daca ai simtit egoism si ura sorry cu siguranță ai privit in oglinda sufletului tau.
Liniste si pace in suflet iti doresc.
Cu stima,happy
Ma asteptam la hate, era inevitabil.

| Lupic?27 a răspuns (pentru Robert2526):

De ce ti s-a parut ca ce a zis ioana e ceva deranjant?

| ioana748 a răspuns (pentru Lupic?27):

Saru' mana Lupica, dar aici suntem intre fete, ne descurcam.
laughing

| Lupic?27 a răspuns (pentru ioana748):

rolling on the floor

| ania a răspuns (pentru Robert2526):

Ai vreo dovada ca o idee e mai buna sau mai adevărată numai pentru ca e mai nouă ( nemedievala)?

| Robert2526 a răspuns (pentru ioana748):

Nu eu sunt cel care zice ca "homosexuali care isi vedeau de necazul lor" si nici nu am zis ca e vreo dereglare psihica sa te simti baiat daca esti fata happy Daca vrei sa vezi egoism si ura, trebuie sa te privesti pe tine. In cazul meu, nu stiu unde ai vazut ura si egoism, dar nu te contrazic, ai dreptul la opinia ta happy

| ioana748 a răspuns (pentru Robert2526):

Si tu la a ta.
La opinie ma refer.
happy

| Robert2526 a răspuns (pentru Lupic?27):

Simplu, pentru ca vrea sa para ca exista o normalitate si are o atitudine negativa legat de persoane care nu sunt ca ea sau nu percep lucrurile ca ea. daca tie "bolnavi sau deviati" ti se par apelative potrivite, atunci e ok happy

| Robert2526 a răspuns (pentru ioana748):

Ai dreptul la opinia ta despre mine, de care nu ma intereseaza. Dar tu jignesti cu rautate persoane doar pentru ca sunt diferite. Realizezi ca ai o problema?

| Robert2526 a răspuns (pentru ania):

Nu am zis ca este o idee mai buna sau mai adevarata, nici nu este despre asta discutia. Este despre oameni care sunt diferiti si simt diferit si despre acceptarea faptului ca NU exista normal sau adevarat ci ca toti suntem diferiti si trebuie sa acceptam asta fara sa uram sau sa jignim pe cineva care este diferit. Gresesc?

| ioana748 a răspuns (pentru Robert2526):

Nu am nici o opinie despre tine.
Eu am raspuns la intrebarea respectiva.
Nu are nici o legatura cu tine, tu ai inceput cu jigniri.
Esti invitatul sau invitata mea sa iti dai acum toate frustrarile afara.
Te rog fa ma cu ou si cu otet.
Stiu ca esti suflet trist. Imi pare rau.
Chiar stiu, ca ai impresia ca lumea te uraste.
Si asta pentru ca te urasti singur/singura in primul rand.
Certandu te cu mine mai rau iti adancesti rani. Dar daca te face sa te simti ok, arunca toata mizeria din tine. Nu o iau personal, nu ne stim si chiar si asa tot nu m as supara.
Uite, spune cum sunt eu, spune ce doresti, promit sa nu te contrazic.
Imi inchipui ca ai ceva pe suflet, vreo rana de abandon amestecata cu probleme de atasament si ar mai fi dar oricum esti in negare ..Varsa aici tot...trebuie sa explodezi.
Toate cele bune, sincer.

Deci arunca porcariile aici pe platforma aceasta.
Nu ti voi mai raspunde.
Dupa ce plangi bine, somn usor.
happy

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Robert2526):

Lasa Robert, ca din partea mea are 10 si ii iese media!
Noi sa fim sanatosi, nu?

| Robert2526 a răspuns (pentru ioana748):

Nu ai notiunea clara despre ce inseamna o jignire in acest caz, daca consideri ca eu te-am jignit cu ceva.De aceea pot sa inteleg de ce nu realizezi ca tu esti persoana care jigneste gratuit niste persoane doar pentru ca sunt diferite. Este in regula atunci, am inteles cum stau lucrurile cu tine

| ioana748 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Important ca am trecut, iau si bacul.
Multam fain happy

| ioana748 a răspuns (pentru Robert2526):

Bolnav sau deviat nu este o jignire. Din motive subiective eu cred ca oamenii atipici sau cum ii numesc eu speciali au nevoie de ajutor si suport sa se integreze in viata, in societate, sa inteleaga ca suntem unici si trebuie sa respectam inainte sa cerem respect.
Deci nici un om bolnav nu merita disrespect.
Asa ca te rog sa ai notiunea termenilor si sa termini cu autovictimizarea.

| Robert2526 a răspuns (pentru ioana748):

Cine se victimizeaza draga mea? Scoti din context lucrurile, un cuvant care aparent nu e jignire, intr-un anumit context este. Cat timp tu consideri ca cei diferiti de tine sunt bolnavi si ca au nevoie de ajutor, esti doar o ignoranta narcisista. Nu are nimeni nevoie de ajutor, si nici nu sunt bolnavi, sunt doar oameni diferiti. Nu poti sa intelegi asta? Ai o gandire primitiva, incapabila sa inteleaga ca pot exista oameni perfect normali, dar diferiti de tine. Daca esti de acord cu asta, putem sa incheiem aici iar din faptul ca ai motive subiective, asa cum ai zis tu, am stabilit deja asta happy O zi buna iti doresc

| ioana748 a răspuns (pentru Robert2526):

Mi a placut raspunsul tau.
Esti o persoană inteligentă.
Eu apreciez calitatile oamenilor, chiar si atunci cand avem pareri diferite.
Toate cele bune,

| doctorandus a răspuns (pentru ioana748):

Sa porti pantaloni e pacat. Domnul Isus nu a purtat pantaloni. Fii ca Domnul Isus.

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Tot mai mukte.

| Fatamuntilor a răspuns:

De ce intrebi, daca din start stiii raspunsul si nu accepti altul?

| SpoiledBrat explică (pentru Fatamuntilor):

Vezi ca te raportez pentru homophobie

| Emma30555 a răspuns:

Sund doar doua sexe. Orientările sexuale sunt mai multe dar nu exista decât sex feminin sau masculin.

| Lupic?27 a răspuns:

Clar ca nu exista doar doua genuri, natura ne minte si biologia e o tampenie.
Cate sa fie, 48?
Decat sa deschidem o carte de biologie mai bine punem botul la propagandele din vest.

| ValentinMihai78 a răspuns:

O întrebare de 2 bani, o întrebare a New Age. Te naști bărbat și femeie.
Restul sunt eșecuri de creație.
Iar, referitor la nebunia cu "mai multe sexe", a apărut la sfârșitul anilor '80, începutul anilor '90, ca o modalitate de distracții pentru telespectatorii plictisiți de glumele răsuflate existente atunci.
Fredy Mercury a fost prima persoană publică care a recunoscut că este homosexual și de acolo se poate spune că a început această nebunie ideologică.
Iar, ca un fapt concret, indiferent ce te crezi, numai dintr-o femeie naturală, nu femeie schimbată din bărbat și dintr-un bărbat natural, și nu bărbat făcut din femeie se naște un copil.
Așa că dacă prin absurd, ar fi din ce în ce mai mulți deviați sexual, umanitatea s-ar stinge din cauza lipsei urmașilor.

| Lupic?27 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Salut, pai asta este si ideea, de aceea se promoveaza agresiv tot mai mult aceste tendinte si mentalitati, stoparea perpetuarii speciei umane, cel putin pentru o perioada de timp pana se scade drastic populatia, suntem deja 8 miliarde.
Acelasi rol il are si razboiul intre sexe care e din ce in ce mai promovat in online si retelele de socializare.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Lupic?27):

Mi se pare amuzant ceea ce spui pentru că exterminarea rasei umane deja a început. Iar, acest lucru a început să se realizeze prin emanciparea tinerilor care din ce în ce mai greu își fac o familie, cu copii, prin faptul că anual se publică studii, dar se vede cu ochiul liber, o îmbătrânire a populației unei țări.
China, marea China a anunțat că deja se simte o creștere a numărului de bătrâni, că tinerii sunt celibatari până la vârste înaintate, iar cei care se căsătoresc, de multe ori nu au copii.
Plus, este faptul că în multe locuri din lume, a început să se instaleze secetă excesivă, care a dus la probleme acolo.
Iar, toate aceste conflicte, regional în prezent, nu se știe unde vor duce la un moment dat al istoriei.

| Lupic?27 a răspuns (pentru ValentinMihai78):

Ai citit cartea dark money? daca nu, iti recomand.

| Dragobeta a răspuns:

Sexe, doar 2.
Dezaxati, fara numar.
Stii de homofobi dar nu stii ce inseamna sex? Nu ma refer la actul sexual.

| Robert2526 a răspuns:

Faci o confuzie intre gen si sex. Identitatea de gen nu inseamna existenta altor sexe, de aici si raspunsurile primite deja. Este evident ca exista doar 2 sexe, dar, mai multe identitati de gen.
Desi inventatorul ideii a numit asta ca "tulburare a identitatii de gen", ca o boala psihica, tipul fiind psihiatru, unul nu prea stralucit oricum, avea niste idei destul de "speciale", astazi ceea ce el considera o boala psihica, este destul de larg acceptat ca fiind normala happy

Desi tot apar si se schimba denumiri si idei, unele chiar ciudate, cred ca raspunsul la intrebarea ta ar fi ca genurile existente sunt:

Transgender ( practic te nasti cu un sex, dar tu in sinea ta tr simti de sexul opus).
Fluid ( care au momente in care se simt fete si momente in care se simt baieti)
Agender ( nu se identifica nici ca baieti, nici ca fete, sau cel putin asa sustin ei, personal, ma depaseste situatia)

Mai sunt si altele, care in linii mari sunt subgrupe ale celor de care am zis eu, de regula fara sa se individualizeze clar

A si sa nu uit de "Cisgender" cand te nasti cu un sex si tot de el simti ca apartii laughing

Daca ai o alta identitate de gen si ai nevoie de o persoana care te intelege si nu te judeca, nu ezita sa dai un mesaj in privat si putem discuta mai multe

| Lupic?27 a răspuns (pentru Robert2526):

Interesante informatii, tu cum te identifici? eu ma identific ca fiind elicopter ca de cateva zile mi se invarte o elice.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupic?27):

Da si eu o farfurie zburătoare.
Oamenii simpatici din interviu, da, ok, esti ce vrei tu.
Pentru ca la manual asa scrie, in prima faza nu contrazici omul, ce vrea el aia este si Stefan cel Mare.
Ei sunt crescuți in sensul de a oferi reala compasiune celor cu probleme.
Dar iti garantez ca in secunda doi cheama salvarea, caci sunt educati sa stie ce au de facut in cazuri extreme.Si este bine pentru toata lumea.

| Robert2526 a răspuns (pentru Lupic?27):

Te salut elicopterule, poti sa te identifici cum doresti si sa incerci sa dezvolti o comunitate care iti impartaseste crezul. Dar din nou, replica ta, arata ignoranta si ura.Persoanele respective chiar se simt diferite, pentru ca sunt diferite, este ceva real si demonstrat. Desigur, tu esti plin de ura asa ca nu o sa intelegi

| LoveSleep a răspuns (pentru Robert2526):

Ceea ce zici tu, e partial adevarat.
Partea care nu e ok este faptul ca nu realizezi ca o parte din acesti oameni nu ar fi simtit niciodata in adancul lor, ca ceva nu e in regula, daca nu s-ar fi promovat acest lucru. Nu ar fi simtit ca vor sa isi schimbe sexul sau ca nu apartin si asa mai departe. E ca si cand vrei sa te plimbi cu avionul. Daca nu exista, nu mai voiai nimic.

Faptul ca se promoveaza constant aberatia asta nu face decat sa ii faca pe unii, mai slabi mental, sa zica "da ba, mi-ar placea sa imi schimb sexul, ca oricum nu ma simteam bine in pielea mea".

Acum 50 de ani, daca ziceai o prostie, majoritatea iti spuneau ca esti idiot si te linisteai. Acum, daca zici o prostie, vei gasi pe internet alti cateva mii, zeci de mii sau sute de mii, care iti impartasesc credinta. Usor usor, veti crede cu totii ca chiar aveti dreptate, mai ales daca incepeti sa primiti in sfarsit si ceva atentie.

Asadar, nu contest ca exista persoane care au simtit intotdeauna ca nu apartin de sexul cu care s-au nascut, care au visat mereu sa traiasca, sa arate si sa se imbrace ca celalalt sex, dar o mare parte din cei de acum, o fac pentru ca societatea promoveaza ideea ca e normal. Si cand te plictisesti si mai ales - viata ta e de rahat, ce ai de pierdut?

| Robert2526 a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu am zis nicaieri despre motive. Din cate putem observa cu ochiul liber, majoritatea oamenilor nu se simt diferiti in niciun fel. Generatiile care vin din urma, sunt mult mai deschise si accepta mai usor niste lucruri care sunt evidente. Ca tie sau altuia i se pare o prostie, este irelevant la nivel macro. Vor exista mereu oameni care vor zice ca este o prostie si este normal sa fie asa. Si chiar daca este o prostie, unde este problema in toata chestia asta? De ce trebuie sa jignim oamenii respectivi?

| LoveSleep a răspuns (pentru Robert2526):

Nu cred ca ar trebui sa jingim pe nimeni, in general.

Totodata, nu ar trebui nici sa promovam aceste lucruri constant, cum se face de cativa ani, pentru ca celor mai slabi de inger sa le vina idei, care nu le-ar fi venit daca nu zicea nimeni nimic.

La fel, nu cred ca ar trebui blamati oamenii care aleg sa isi schimbe sexul, orientarea sau orice altceva.

Cred ca ar trebui in schimb sa-i lasam pe toti sa faca ce vor si sa aleaga cum vor sa traiasca.

| Robert2526 a răspuns (pentru LoveSleep):

Se promoveaza acceptarea ca aceste lucruri sunt normale. Tu crezi ca daca se promoveaza ca homosexualitatea este in regula, oameni mai slabi de inger vor deveni homosexuali?happy

| ILoveBlackCats a răspuns:

Practic, doua, masculin si feminin. Dar daca e sa ne luam dupa aberatiile din ziua de azi, se zice ca inca se mai descopera

| Lidia09 a răspuns:

Cum nu există doar două?laughing două și sunt! Ce-i trăsniți și proști își fac mai multe caractere. De la facerea lumi au fost femeie și bărbat. Dar acum fiecare își arată prostia lui. Hai serios vă plac bărbați car se machiază și îmbracă fuste scurte și au o voce groasă? Mie mi se face rău.

| ioana748 a răspuns (pentru Lidia09):

E, unii arata chiar foarte bine. Sunt gagici misto.
Sa nu fim invidioase.
laughing

| Lidia09 a răspuns (pentru ioana748):

Nu. Doamne ferește!laughinglaughing

| ioana748 a răspuns (pentru Lidia09):

Ok laughing