| ralukyn23 a întrebat:

Cate zile este normal sa sangerez dupa primul contact sexual? heeeeelp meee

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru stiinta tuturor, descriu cazurile posibile de sangerare si durata lor normal-admisa:
Dupa contactul sexual normal nu ar trebui sa sangerezi.
Sangerare apare la:
- dezvirginare (ruperea himenului) - max. cateva ore
- ranirea vaginului (in lipsa excitarii suficiente si implicit a umezirii necesare) - max. cateva ore
- pornirea ciclului menstrual mai devreme (se intampla des) - dureaza cat ciclul normal
- cazuri patologice grave, cand apare sangerare si fara contact si in afara ciclului - cazuri in care denota prezenta unei infectii sau chiar a unei tumori.
ATENTIE! In ultimul caz, dar si in cealalte daca sangerarea depaseste perioadele mentionate, trebuie efectuat URGENT un control ginecologic si tratament adecvat!

7 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Zile? poate vrei sa sa zici ore...asta ar fi normal...

| cami_6226 a răspuns:

Din cate imi amintesc eu, am sangerat in prima zi si atat, sangerezi mai multe zile in kzul in care iti provoak ciclul

| Vyio a răspuns:

Iti spun cum a fost in cazul meu: 2-3 zile de sangerare, insa a curs foarte putin sange. Oricum nu puteam sta fara un absorbant de protectie in timpul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca ai sanse sa sangerezi cat dureaza menstruatia daca cumva ti'a grabit'o, dar ma gandesc ca asta nu e ceva rau happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am sangerat... vreo 3-4 zile... chiar daca nu patesc toate fetele asta, totusi e ceva normal, nu trebuie sa iti faci griji. pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca o sa imi curga mai multe zile dupa dezvirginare poate sa imi mai vina cilcu luna asta, ptc nu mi-a venit?

| biaaa09 a răspuns:

Si eu am dubii in cazul asta straight face. la mine e deja a 3 zi de sangerari. e adevarat ca foarte putine picatueri. dar incep sa ma ingrijorez. E ceva normal? eu stiam ca sangerezi decat in prima zi?