| ioanamaria2000 a întrebat:

Ce analize se fac inainte de a lua anticonceptionale? Trebuie sa mergem cu analizele de sange direct facute la ginecolog, pentru prima data?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se fac analize hormonale specifice, unde ti se masoara anumiti hormoni din corp, ca medicul ginecolog sa stie ce antinconceptonal sa-ti dea, specific pentru corpul tau, ca de nu se potrivesc, pot sa apara dereglari hormonale majore in corpul tau.

| Floridori a răspuns:

Nu, nu este necesar sa mergi cu analizele de prima data, mai ales ca este posibil sa iti recomande analize suplimentare, in functie de istoricul tau medical.
De regula, se procedeaza astfel: prima vizita pe care o faci este la medicul endocrinolog, acesta iti va recomanda analizele pentru profilul hormonal, apoi, cu rezultatul acestor analize plus rezultatul unei analize de timp de coagulare, vei merge la medicul ginecolog.

Daca totusi doresti sa le faci inainte de a merge si tii neaparat sa treci peste partea cu medicul endocrinolog, analizele generale si in majoritatea cazurilor pentru stabilirea profilului hormonal in cazul femeilor sunt: FSH, TSH, LH, free T4, estradiol, progesteron, prolactina.In plus, este necesara si o analiza de timp de coagulare.

In functie de istoricul tau medical, medicul iti va putea sugera si alte analize, de exemplu analize mai amanuntite in ceea ce priveste markerii endocrini, o hemograma, sau transaminaze.

| AliGab a răspuns:

Ti as indica sa nu iei anticonceptionale

| ioanamaria2000 explică (pentru AliGab):

Care este motivul?

| AliGab a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Reactile adverse...le-ai citit? Si nu numai

| ioanamaria2000 explică (pentru AliGab):

Eu cred ca daca sunt date de catre un medic ginecolog, dupa ce a vazut analizele mele, nu se poate intampla nimic rau

| AliGab a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Mda...asta crezi tu, nu inseamna ca este si adevarat. Eu abia la 38 de ani am descoperit ca nu am voie niciun medicament hormonal (inclusiv anticonceptionale). Am avut 2 nasteri premature si o sarcina pierduta...stii cati medici ginecologi m-au vazut si cate analize am facut si nici unul nu mi-a spus ca nu am voie anticonceptionale, ba din contra? Norocul meu ca sunt impotriva lor.

| ioanamaria2000 explică (pentru AliGab):

Te inteleg, inss nu cred ca toate persoanele au aceleasi probleme. Poate pentru unele femei anticonceptionalele sunt o varianta buna de protectie. O sa am o discutie cu medicul oricum.

| AliGab a răspuns (pentru ioanamaria2000):

Ai sa ramai surprinsa cate femei pot avea probleme si ca poti fi si tu printre ele. Treaba ta, dar nu faci decat sa bagi boala in tine pentru ce? Apropos...ptesupun ca nu sti ca poti ramane insarcinata chiar daca iei anticonceptionale. Si da, poti fi si tu in acel procent mic.
Sanatate!