| dede_8838 a întrebat:

Ce efecte poate avea consumul de pastile din acelea pentru a doua zi de mai multe ori? mersi anticipat:*

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Marea majoritate a femeilor care fac o asemenea imprudenta vor avea in viitor probleme de fertilitate, pana la sterilitate definitiva. Cele mai multe vor avea si leziuni precanceroase si canceroase de san, uter si ovar.
Pe termen scurt, pot aparea complicatii de tip trombotic (formarea de cheaguri) care sa duca la moarte sau la amputatie.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Greata apare la 25% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Voma apare la 5% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Majoritatea femeilor vor avea urmatorul ciclu
menstrual la timpul prevazut sau mai devreme. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina.
In cazul sangerarilor abundente sau prelungite, se recomanda efectuarea controlului ginecologic.
Alte efecte secundare sunt: tensiune in sani, cefalee, ameteala si oboseala.

Nu este indicat sa iei de mai multe ori! Se ia doar in cazuri extreme.Maxim de 2 ori pe an! Au fost chiar si cazuri de deces.

pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand iti dereglezi echilibrul hormonal, menstrele nu vor mai fi regulate, ti se vor mari sanii in volum, vor deveni durerosi, vei face noduli. Exista risc de fibrom uterin, si chiar cancer in sfera genitala.Astea sunt doar cateva riscuri la care te expui daca abuzezi de pastila de a doua zi.

| lyrics a răspuns:

Pastila aia se ia de cel mult 2 ori pe an.
e o bomba de hormoni.
pai dereglari hormonale, sangerari, ameteala, greata, oboseala.
etc etc.
se ia la cel mult 72 de ore de la terminarea actului sexual.

| Andra_6228 a răspuns:

Hmmm...nu e normal sa consumi multe pastile de a 2a zi.Trebuie luate o data pe an...sau hai intr un caz maxim de urgenta de 2 ori pe an.Pe viitor daca iei foarte multe pe an nu mai poti avea copilasi.:*:*:*:*