| Patrăţel a întrebat:

Ce este gelozia? Cum o pot stapani? Daca nu e gelos=nu te iubeste; nu ii pasa?

11 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Gelozia apare din lipsa de incredere in sine si din frica de-a nu pierde persoana iubita!
Se poate stapani atunci cand partenerul tau iti castiga increderea necesara, iti dovedeste ca numai tu il interesezi si indiferent de ce se va intampla numai pe tine te iubeste!
Se spune ca atunci cand exista iubire, exista si gelozie!

| FrozenloVe a răspuns:

Gelozia inseamna " Nu vreau sa te pierd " happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E o parere mincinoasa despre persoana iubita

| h3r a răspuns:

Gelozia doar el ți-o poate stăpâni, arătându-ți că nu ai de ce să te temi!
Nu neaparat că nu te iubește... prea mult, însă nu te prețuiește îndeajuns în cât zilnic să-i fie teamă că te va pierde, ce se va întâmpla cu el după plecarea ta definitivă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Ce este gelozia? " - http://dexonline.ro/definitie/gelozie

" Cum o pot stapani? " - Găsind un partener de încredere, care să-ţi confere siguranţa faptului că indiferent de distanţa dintre voi, de problemele sau de necazurile pe care le aveţi, acesta va fi mereu alături de tine, iar tu vei fi mereu alături de el.

" Daca nu e gelos=nu te iubeste; nu ii pasa? " - Depinde de om. Poate că unii sunt aşa, dar în general dacă nu este gelos, înseamnă că ştie că îi eşti fidelă şi dedicată 100% doar lui.

| tr3ig a răspuns:

Gelozia e ceva urat, si nu duce la nimic bun. duce doar la suferinta din partea unui partener, sau chiar din partea amanduror. lucru asta nu prea se stapaneste, este exact ca turbarea la caini (nu e o comparatie prea buna dar atat imi veni in cap acum), pentru ca tot timpul chiar daca tu zici ca te-ai stapanit ca nu mai esti gelos/a, tot ai ceva in tine care te va macina tot timpul legat de partenerul de viata. iar faptul ca daca nu e gelos nu te iubeste nu e o regula. asta nu e o gelozia este un fel de tachinarewinking. sper ca fusei destul de explicitwinking

| Morrígu a răspuns:

Gelozia, cea mai grea boală nu o poţi stăpânii chiar dacă ai încredere în persoana pe care o iubeşti, eu sunt foarte geloasă şi chiar dacă aş vrea să mă schimb nu pot să o fac, aşa am fost întotdeauna când a fost vorba de persoana care o iubesc. Egoistă, geloasă şi arogantă. Dacă nu este gelos deloc, da probabil nu te iubeşte dar dacă este şi nu îţi arată, atunci te iubeşte însă e alt gen de persoană. Nu ai cum să nu fii macar puţin gelos atunci când iubeşti! Salut.

| Schatzyyyyy a răspuns:

Gelozia in cantitati mici este semn ca persoana delanga tine te iubeste, dar in cantitati mari deja devine o boala! Nu o poate stapanii, nimeni, el trebuie sa-ti spuna ca nu ai de ce sa fii geloasa si trebuie sa ai incredere in el!

| Schatzyyyyy a răspuns:

Intr-o relatie exista gelozie, dar exista in cantitati mici, si in cantitati mari.In cantitati mari deja aia se numeste sufocare! Asa spun ttoti: daca esti gelos, ma iubesti, daca nu, nu ma iubesti!

| Anonymous112 a răspuns:

Ca si cum nu tiar pasa de acea persoana si o inseli.

| miki2 a răspuns:

Gelozia e cea mai mare prostie dintr-o relatie.