| nucaraata a întrebat:

Ce faci atunci cand esti prinsa intre dorinta si prietenie? Atunci cand aproape te culci cu un tip cu prietena ta afara, in curte, imaginandu-si ce se intampla intre voi? Cand voi 2 aveti un trecut nu tocmai prietenos, si prietena ta a fost si ea cu el, dupa ce ai fost tu? Ce faci cand stii ca prietena ta are inca sentimente pentru el, dar el iti spune ca practic l-ai dominat, l-ai lasat neterminat, ca ai fost mai buna decat toate celelalte desi nu l-ai lasat a ajunga acolo unde voia, si asta te face sa il doresti si mai mult, si mai mult? Ce faci in situatia cand stii ca orice ai alege, vei pierde ceva? Ce faci? Ce sa fac eu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fascinatia este motivul pentru care multe fete/femei ajung sa faca alegerile gresite. Aveti impresia ca in spatele misterului se afla ceva extrardinar pe care numai voi il puteti deslusi. Preferati sa renuntati la persoanele care va pretuiesc in cautarea misterului si apoi ramaneti cu buza umflata, cand realizati ca misterul nu e nici pe departe atat de fascinant pe cat parea in mintea voastra.

Invata sa apreciezi calitatile si nu misterul. Oamenii misteriosi sunt, in general, oameni care vor sa ascunda anumite lucruri. Nu ascunzi lucruri care sunt extraordinara, ba dimpotriva. Oamenii nu sunt diamante neslefuite.

Analizeaza situatia, alege optiunea care iti va face cel mai putin rau, ia o decizie, controleaza-ti emotiile, mergi mai departe.

9 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Ai grija ca iubitii vin si pleaca dar prietenii raman! ai grija ce faci, ca daca mai bine ramai cu unul, decat sa ramai singura!

| nucaraata explică (pentru DNSK):

Exact! Si mintea imi spune acelasi lucru, dar inima ii vrea pe amandoi, ceea ce ar fi cam imposibil. Daca l-as alege pe el, prietena mea sigur ar fi ranit, si ar continua sa vorbeasca cu mine, dar nu pot eu trei cu gandul ca ii fac asta. Daca il aleg pe el vom ramane in continuare prieteni buni, dar atunci cand ne uitam unul la altul e ceva acolo, ceva ce nu as putea ignora asa usor. Si nu ma refer la dragoste, mai mult la pasiune, dorinta, nu stiu exact. Pff...Tu ce ai face in locul meu?

| DNSK a răspuns (pentru nucaraata):

Ce am facut! si inca suntem prieteni si ne intalnim zilnic. o sa vezi cand o sa treci tu prin mai multe in viata asta ca dupa un altul tot un altul vine! dar prietenii? astia nu vin asa usor

| nucaraata explică (pentru DNSK):

Pff...multumesc de sfat! chiar m-ai ajutat. si e cam dureros, dar trebuie sa mi-l scot din gand. o voi alege pe ea.

| DNSK a răspuns (pentru nucaraata):

Sfat prietenesc. poate altii-ti zic altceva, nu stiu! eu zic ca un prieten e unic! un baiat.ia intoarce-te 360 de grade sa vezi cati sunt

| mihai69 a răspuns:

Fă o pauză.
Dacă mai e acolo și după aia, ia-l! Dacă nu, ia-o pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegi raul mai mic.

Desigur, numai dupa ce realizezi ca vorbele sunt doar vorbe. Doar pentru ca un baiat iti spune ca esti aerul pe care il respira nu inseamna ca si crede treaba respectiva.

| nucaraata explică (pentru anonim_4396):

Sincer, sa imi pierd prietena cea mai buna ar fi o catastrofa pentru mine, mai ales ca suntem prietene de ani buni (vreo 8-9), si in situatia asta ma simt vinovata ca ii ascund ce simt, sau incep sa simt, sau am continuat sa simt mereu pentru el. Si stiu ca ar trebui sa o aleg pe ea, dar el ma fascineaza, e un baiat complicat, dar are un caracter interesant. Ma face sa ma simt intr-un fel atat de ciudat si nu pot opri ceea ce simt. De aceea ma simt atat de incurcata

| anonim_4396 a răspuns (pentru nucaraata):

Fascinatia este motivul pentru care multe fete/femei ajung sa faca alegerile gresite. Aveti impresia ca in spatele misterului se afla ceva extrardinar pe care numai voi il puteti deslusi. Preferati sa renuntati la persoanele care va pretuiesc in cautarea misterului si apoi ramaneti cu buza umflata, cand realizati ca misterul nu e nici pe departe atat de fascinant pe cat parea in mintea voastra.

Invata sa apreciezi calitatile si nu misterul. Oamenii misteriosi sunt, in general, oameni care vor sa ascunda anumite lucruri. Nu ascunzi lucruri care sunt extraordinara, ba dimpotriva. Oamenii nu sunt diamante neslefuite.

Analizeaza situatia, alege optiunea care iti va face cel mai putin rau, ia o decizie, controleaza-ti emotiile, mergi mai departe.

| nucaraata explică:

Well, chiar e o situatie foarte complicata, pentru ca eu am incurajat-o sa fie cu el intr-un fel. Adica puteam sa jur ca nu mai simt NIMIC pentru el