| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna de fapt pe testele de sarcina acele 7 zile de la concepere credeti ca facand un test la 8 zile de la ziua cu pricina este prea devreme si rezultatul nu poate fi chiar concludent? va multumesc

Răspuns Câştigător
| otypa a răspuns:

E prea devreme la 7-8 zile cel mai bine este sa astepti sa vezi daca iti vine ciclul menstrual, iar daca nu iti vine la maximul de 2-3 zile sau o saptamana de la data cand trebuia sa iti vina.atunci sigur esti insarcinata

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul sigur la maxim e la 21 de zile de la conceptie, din urina de dimineata. Alea 7 zile e intervalul minim la care s-ar pozitiva testul. Probabil din miile de femei pe care l-au testat la 2-3 s-a pozitivat la 7 zile de la conceptie. La 8 zile numai rezultatul pozitiv este sigur, rezultatul negativ e neconcludent.

| kitiku a răspuns:

Cantitatea de hormon HCG secretata e insuficienta si majoritatea testelor ies negative.nici macar nu se vede la ecograf. cel mai bine e sa-l faci la minim 10 zile dimineata la prima urina ( nu bei nimic inainte).