| SerenaSmiley a întrebat:

Ce parere aveti daca iubitul / iubita se mastrubeaza? Este buna in relatia masturbarea?

15 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Habar nu am de unde rasar toti cei care spun ca afecteaza negativ relatia.
E ceva ok. Atata timp cat te exciti cu gandul la partener.
Adica nu ceva gen ca el e langa tine in pat si tu te duci in baie ca sa te masturbezi.
Dar e o pofta pe care ti-o satisfaci cand nu e acasa, sau acasa la tine, sau ceva ce tine de circumstante.

| Pho3nix a răspuns:

Si va masturbati uitandu-va unul la celalalt?

| mihai69 a răspuns:

O părere excelentă.
Și atât timp cât partenerul / partenera nu are nicio problemă cu asta, ar trebui chiar să fie benefică sau în cel mai rău caz neutră pentru relația de cuplu.

| Emilian65 a răspuns:

Este anormal sa te masturbezi atunci cand ai un(o) prieten(a).

| Alcyon a răspuns:

Nu e buna, fiindca scade dorinta sexuala. In anumite cazuri poate fi insa acceptabila (de ex. daca partenera are un libidou mai mic, atunci partenerul ei trebuie sa-si rezolve singur problema). Altfel nu e ok.

| NoName0x0 a răspuns (pentru Alcyon):

Vorbesti in necunostiinta de cauza sau poate tie iti scade dorinta sexuala, mai stii... laughing)

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pai ia masuri daca se masturbeaza, inseamna ca nu ii oferi suficient sex

| SerenaSmiley explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Eu intreb de parerea ta, nu am zis in intrebare de nimic de relatia mea.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru SerenaSmiley):

Atunci generalizeaza raspunsul meu, undeva e o problema in relatie, fie nu e suficient sex, ori a intervenit plictiselea, rutina, mereu aceleasi lucruri, si nu mai ai chef

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E clar cat de atras e de tine sau cat de multumit e de viata voastra sexuala daca trebuie sa se mastubeze, fiind intr-o relatie.

| Xpressurself a răspuns:

Inseamna ca atractia sexuala nu este echilibrata de ambele parti. un partener este mult mai activ sexual si in final poate apare despartirea din cauza infidelitatii.

| NoName0x0 a răspuns:

Ce ar futea face masturbarea relatiei? laughing) Cu ce crezi tu ca ar schimba.o?

| Leerix a răspuns:

Nu influenteaza cu nimic o relatie, stai linistita oh go on

| expertul2014 a răspuns:

Va masturbati reciproc?

| AlbertZdrascovici a răspuns:

Salut! Da, masturbarea e sanatoasa in primul rand in ciuda a ceea ce spune toata lumea (este si logic pentru ca este un instinct primar). Acum...nu stiu ce implica relatia voastra, dar sunt sigur ca daca ati avea contact sexual mai des ar reduce din activitatea sa drastic pana la 0. Bafta si vezi ce hotarari iei! laughing :*