| YumeHime0 a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoria intre persoanele de acelasi sex?
Rog homofobii sa se abtina.

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Am o părere bună (deşi mai puţin bună despre căsătorie în general) şi cred că ar trebui permisă (şi în România).

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| ιυвιтα a răspuns:

Nu am nimic cu persoanele care au o alta inclinatie sexuala,ba mai mult,am avut un amic care era homosexual,sunt oameni ca toti ceilalti.
Totusi, parerea mea personala, este ca inclinatia sexuala catre o persoana de acelasi sex este o anomalie, nu o boala, doar o anomalie.
Dar nu este cazul ca cei heterosexuali sa-i sudece, fiecare isi alege modul in care vrea sa-si petreaca viata.

| NinaSimone a răspuns:

E ok. Daca doua persoane se iubesc sincer...

| KDily a răspuns:

Casatoria nu e decat un act dar cununia in sine e o taina lasata de Dumnezeu care uneste sufletele si vietile a 2 persoane.Atata timp cat intre cele 2 persoane exista dragoste si nu interes, indiferent de sex, nu e nici o problema ca se casatoresc.Nu prea imi place ideea cu casatoria intre doua persoane de acelasi sex dar nici nu ma cred in masura sa ii judec.Fiecare face ce vrea si ce simte cu viata lui.Cum ziceam mai sus, daca intre acele persoane exista dragoste si nu interese si mai stiu eu ce ganduri necurate, nu e nici o problema in a-si unii vietile.

| Felys a răspuns:

Daca tot traiesc impreuna si sunt convinsi ca asa le este bine, ce mai conteaza un act

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am o parere prea buna despre casatorie. Dar mi se pare ok. Pana la urma e viata lor. Cine sunt eu sau biserica pentru a judeca sentimentele unui om? Daca am foti invatati sa ne casatorim, sa iubim persoanele de sex opus, sa ducem gunoiul doar pe zi si sa nu spalam duminica si in zile de sarbatoare nu inseamna ca nu putem avea proprile idei, ganduri si autoritate in viata noastra.

Pana la urma daca ei vor sa fie impreuna si sa-si poarte numele e treaba lor.

| SunnyDay88 a răspuns:

Pai daca ceri homofobilor sa se abtina atunci ce pareri cauti? zii ca vrei sa auzi de la toti ca e super fain sa faci o casatorie intre 2 pers de acelasi sex, dar nu zi ca vei pareri( asta implica automat si parerile pro si contra).

ps: eu sunt de acord cu asa ceva NUMAI cand cei 2 chiar au o problema genetica demonstrata prin teste in laborator. in rest... imi abtin parerea homofoba pe care o am.

| Captoresque a răspuns:

Mă bag și eu în seamă pentru că acest subiect mă privește pe mine ca persoană.

Eu sunt pro căsătoriilor de același sex. Dar nu pentru că, din întâmplare, sunt bisexuală. Eu privesc lucrurile obiectiv, și mă gândesc:

Omor pe cineva că îmi țin prietena de mână pe stradă? Nu cred.
Fur din casa cuiva dacă îmi sărut prietena la un film de la cinematograf? Improbabil.

Așa că de ce să nu mă căsătoresc cu ea? Nu văd de ce ar fi afectată o terță persoană.

S-a putut însura un bărbat cu un copac, s-a putut căsători o femeie cu Turnul Eiffel și alte abominații de genul acesta. De ce nu ar fi posibilă și o căsătorie între două persoane de același sex?

A, stai, așa e: Trăim într-o lume, în care mulți judecă acest lucru și aduc biblia în discuție ca justificare a homofobismului, când nu este menționat nicăieri în biblie că este un păcat să iubești o persoană de același sex.

Dar dacă tot se aduce în discuție biblia, se uită cumva pasajul în care menționează clar că dacă o fată virgină este violată, ea trebuie să se căsătorească cu violatorul? Sau de musulmanism, unde bărbatul are voie să întrețină relații sexuale cu nevasta sa timp de 6 luni după moartea ei? Adică practic, ăla se culcă cu cadavrul femeii lui timp de 6 luni după ce a murit femeia.

Până și eu știu aceste lucruri, eu care sunt agnostică.

De ce sunt aceste abominații permise și trecute cu vederea, și un lucru banal ca o căsătorie între două persoane de același sex este atât de aspru judecată în țara noastră?

| MetalheadSatan666 a răspuns:

Cu totii avem dreptul sa alegem de cine ne indragostim indeferent de ce sex are persoana respectiva, toti avem dreptul la liber arbitru, deci nu sunt impotriva lor.

| tteo91 a răspuns:

Este o mentalitate idiota sincer. pentru scurt timp si doar de distractie. nu inteleg ce vad unii cand se combina baiat cu baiat sau fata cu fata si in afara de asta te mai faci si de miru lumii pe la rude, prieteni, parinti, asta daca provii dintr-o familie cilivizata si nu vrei sa te ascunzi pentru tot parcursul relatii. si pun pariu ca o sa fie regrete in ultim moment toata povestea asta, daca stai cu persoana respectiva ceva ani mai multi, iti vei da seama apoi ca ti-ai pierdut anii aiurea si n-ai avut niciun viitor sau un fiu al tau. iti spun, este mult mai happy daca intemeiezi o familie normala.

| Enanita a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea o persoana poate lua orice decizie cu privire la viata sa, atata timp cat acea decizie nu ii va afectea in mod negativ pe ceilalti. Eu sunt de acord ca doua perseane de acelasi sex sa se poata casatori, insa nu am o parere in aceasta privinta. Fiecare are dreptul sa fie alaturi se persoana dorita indiferent de orientarea sexuala a acestuia. Toti suntem egali si ar trebui sa avem aceleasi drepturi! A fi diferit nu inseamna a fi inferior! Unii ar trebui sa invete si sa accepte asta!

| AnimalIHaveBecome a răspuns:

Cu totii meritam sa avem aceleasi drepturi.Eu una sunt de acord cu casatoria intre persoanele de acelasi sex. Iubirea nu tine cont de asta.