| anonim736 a întrebat:

Ce poti face sa nu mai simti cum sufletul ti se sfarama in bucati?

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Ce deep a fost asta, m-a luat puțin prin surprindere.

Din păcate, nu poți face nimic.
Asta-mi amintește de un citat "Te pui în pat și te rogi să adormi înainte să privești cum totul se dărâmă"
Mă rog, suna mai bine în engleză, dar tot profund e.

Nu poți face nimic, deși la un moment dat te obișnuiești cu asta.
Te obișnuiești și totuși continuă să doară, la fel de tare.
Pretinzi că ești în regulă, și speri ca într-o zi, să nu mai doară atât de tare.
Și o poți controla în timpul zilei, cumva, și după te afli în miezul nopții și nu mai știi cum să-ți distragi gândurile.

Încearcă, să-ți ții mintea ocupată.
Încearcă să te pierzi în cărți, sau să vorbești cu oameni, să faci orice vrei tu, în afară să te lași pradă propriei tale minți.
E singurul sfat util pe care ți-l pot da.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Discuti cu cineva de baza problema

| Alyra a răspuns:

Mănâncă 400 grame de ciocolată sau care o fi mâncarea ta preferată.
Cam asta fac. :/
Acuma să nu crezi că glumesc. Ciocolata chiar are ceva ce te face să te simţi puţin mai bine. Iar dacă mănânci prea multă începi să ameţeşti şi nu mai poţi gândi prea bine ceea ce e bine dacă nu vrei să gândeşti.
Mă îmbăt cu ciocolată practic. laughing
Nu prea ai ce face... încearcă să-ţi ocupi timpul. Ai vreun hobby? Dacă da, practică-l mai des.
Şi în fine...răbdare. Timpul vindecă rănile, mai mult sau mai puţin. O să te simţi mai bine cândva. >big grin

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca esti un tip sensibil/sentimental nu poti face nimic deoarece amintirile revin, iar si iar. Te poti consola cu ideea ca timpul le va estompa si le vei uita candva. Daca esti in schimb un tip mai pragmatic, iti cauti o alta partenera sau iti ocupi timpul cu escapade cat mai "aventuroase". Succes.

| Doub a răspuns:

De ce să faci asta, când poţi asista pe gratis la propria distrugere? E o satisfacţie.

Glumesc, într-un mod total tâmpit.
Pur şi simplu, treci peste.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Poti gasi pe cineva care sa te faca sa nu mai simtilaughing

| ShaOfHatred a răspuns:

Cum? Nu poti. Poti eventual sa te imbeti cu sentimentul ca ai uitat. Dar o sa stii,ca tot ce ai avut ai pierdut, si o sa-ti reamintesti si o sa te doara, pentru ca asta e viata in care traim; "Life is pain". Chestia asta ii ca un fluture, zboara, zboara si dintr-o data i se rup aripile: "Break and fall". Nu toti suntem oameni fara resentimente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îl laşi să se deterioreze.
Se vindecă lângă persoane potrivite.
Se sfărâmă iar.
Dispare, nu ştiu.

| ToKen a răspuns:

Il lasi sa se sfarame pana nu mai ramane nimic.

| Nitunitu a răspuns:

Te cuplezi cu altcineva, si o sa uiți mai usor persoana care te-a lăsat. E cel mai usor o sa înveți sa zambesti din nou.

Răspuns utilizator avertizat
| Atlas33 a răspuns:

Vor fi si zile si nopti si ani de-arandul cand tu, tot vei ofta si suspina..vei primi sfaturi,se vor gasi intelepti sa-ti descante de focul dragostei, vei cunoaste o alta si o alta, vor fi iubiri, sau poate doar dorinte de iubiri, dar nimeni si nimic pe lumea asta nu o va inlocui si nici ajuta sa o dai uitarii.nu uita ca cele mai puternice si profunde iubiri sunt cele neimplinite, aparent imposibile, ucise chiar din inceputuri si vor trebui ani, 5,, 4,, 7..nu sa uiti, ci doar sa nu te mai doara cand iti aminesti.Este deja parte din tine si asa va ramane etern, doar ca usor usor, timpul o va improsca intro panza de paianjen undeva intr-un ungher al sufletului tau, doar timpul va sterge durerea si imaginea ei se va estompa undeva departe in univers..Ar trebui sa fii fericit ca ai avut ocazia sa suferi din dragoste,, Zeii si-ar da nemurirea la schimb pentru simtirile tale actuale..mergi inainte fii barbat si plangi, asta te va ajuta, scrie dealtfel tot ce-ti vine in cap, ajuta mult.

| DaRyuSN a răspuns:

Sa te gandesti ca se poate si mai rau.

| Lucaefericit a răspuns:

Sa te sinucizi