| MorenytaShuttUp a întrebat:

Ce precizie au anticonceptionalele Karissa? Cum se iau? Dupa cate pastile nu mai ramai insarcinata?

Răspuns Câştigător
| CreaţaWsz a răspuns:

Daca le iei regulat, au o precizie de 100%. Prima luna le iei din prima zi de menstruatie pana incepe urmatoarea menstruatie. Dupa aia de la a 2 a luna le iei doar 3 saptamani si o saptamana faci pauza (pauza de menstruatie). Daca te tine menstruatia mai putin (de ex 3 zile) le iei imediat dupa ce se termina (dupa alea 3 zile) si daca te tine mai mult de o saptamana nu conteaza, dupa o saptamana le incepi iar chiar daca nu s-a terminat menstruatia. Dupa 4-5 pastile poti fi sigura ca nu mai ramai. Bafta!winking

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Protectia oferita de anticonceptionale este de circa 99, 5%. Este indicat ca inceperea administrarii primei pastile sa se faca din prima zi de menstruatie deoarece procedand astfel protectia contra unei sarcini este asigurata din acel moment, adica din primazi. In cazul in care administrarea primei pastile se incepe in oricare alta zi a ciclului menstrual (a 2-a, a 3-a,...a n-a zi) protectia se instaleaza dupa 7 zile de administrare astfel ca in primele 7 zile se va folosi obligatoriu un mijloc de protectie suplimentar. Daca blisterul contine 21 de pastile, inceperea administrarii pastilelor de pe un nou blister se va face din a 29 zi. Dupa ziua a 21-a va urma pauza de 7 zile, perioada in care se va produce menstruatia.Inceperea folosirii pastilelor de pe un nou blister se va face in a 8-a zi indiferent daca menstruatia se termina inainte sau inca nu s-a terminat. Pentru a nu gresi data de incepere a unui nou blister trebuie tinut minte ziua de administrarea a primei pastile. Astfel daca prima pastila a fost administrata intr-o zi de MARTI (azi 15 decembrie este MARTI), de acum incolo intotdeauna administrarea primei pastile de pe urmatoarele blistere, indiferent cate vor fi acestea se va incepe intotdeauna intr-o zi de MARTI dupa cum urmeaza si anume : 12 ianuarie, 9 februarie, 8 martie, 5 aprilie, 3 mai, 31 mai, etc. Acest mod de a tine evidenta este cea mai simpla si precisa si procedand astfel vei fi sigura ca nu vei gresi niciodata. Multa sanatate