| cristynaGoldenRose a întrebat:

Ce reprezinta dragostea pentru voi? Cum este acst sentiment? Care sunt primele simptome?

5 răspunsuri:
| Barblaster a răspuns:

Eu cred ca dragostea are 3 nivele.

Primul este simpatia, care este cel minor.In el nu se exprima dragoste adevarata, si o placere a aspectului fizic sau psihic al unei alte fiinte.Simpatia este rar gasita reciproc deoarece e o forma nedezvoltata a iubiri.Simptomele ar fi ca daca simpatizezi pe cineva, ochi tai vor fi atinti catre acea persoana cat de mult este posibil. Celelalte "simptome" se manifesta in alte cai care depind de firea persoanei(ca de exemplu vorbitul, gasirea subiectelor in comnun etc)

A doua este iubirea.Aceasta e o forma puternica de dragoste.De obicei este impartasita intre doua fiinte.Rar se intampla ca cineva chiar sa "iubeasca" pe o persoana care nu a facut nimic pentru a merita acest sentiment. Iubirea se gaseste si intre rude, caci, nici ea nu este la fel de dezvoltata. Poti spune ca iti iubesti ruda daca ea a facut ceva pentru tine cu o gravitate excesiva.Asta deja numai are simptome deoarece e un sentiment puternic. Poti spune insa ca e un simptom de a nu lasa persoana iubita cand are nevoie de tine.

Si ultima e dragostea pura.Asta se intampla de foarte putine ori in ciclul vieti. E atunci cand iubesti pe cineva mai mult decat orice si fizic si psihic si dobandit. E atat de rara incat se gaseste doar la mama si fiu sau la un cuplu casatorit sau logodit.Simptomele sunt intense. Mintea este atinta numai asupra acelei persoane in fiecare moment.
Asa pot eu defini cat de cat dragostea.

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Dragostea este un sentiment minunat prima simptoma este atunci cand ai fluturasi in stomac si esti foarte emotionat sa vorbesti cu persoana de care esti indragostit. Acest sentiment este cel mai frumos mai maret este ceva unic numai daca esti indragostit/a vei afla ce este dragosta cu adevarat. pa pa Funda?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Ce reprezinta dragostea pentru voi? ceva prea frumos sa dureze mult, Cum este acst sentiment? ireal prea frumos, Care sunt primele simptome? te gandesti non stop la pers iubita, cand o vezi simnti ca isi bate inima la maxim, o visezi, cand esti cu ea uiti de tot si de tine, toate visele devin realitate cand o ai in preajma, esti fericit mereu ai un scop, sens in viata e minunat din pacate fetele sunt doar dupa banii

| vasic a răspuns:

Dragostea e un sentiment sublim, poti sa-l ai fata de orice fiinta vie. Ce vrei tu sa intrebi e cum vine cu treaba de a te indragosti. Pai e simplu, indragosteala asta nu e nimic altceva decat atractie fizica, obsesie, frica de a fi parasit.

| AnneIdk a răspuns:

Eu cred că dragostea nu are o difiniţie exactă, nu se spune, se simte. Când eşti îndrăgostit/ă, vrei să fi doar cu persoana iubită, te gândeşti mereu la ea, ai un sentiment inexplicabil când te gândeşti la acea fiinţă. Dragostea e cel mai frumos sentiment puppy dog eyes.