| DaianaPiersicutza a întrebat:

Ce's alea vergeturi? E cumva atunci cand ti'o pui?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Vergeturile sunt niste dungi alb-sidefii, usor adancite care apar cand te ingrasi sau slabesti brusc. Nu au absolut nici o legatura cu sexul.

| CoquineNoire a răspuns:

Duamne ce intrebari.dar voi ati auzit de google sau wiki?straight face

| ASIGURATORUL a răspuns:

Nu...in niciun caz nu e ce crezi tu. Sunt niste striatiuni care apar pe corp de regula dupa ce nasti si apor frecvent pe picioare.

| ruPfashu a răspuns:

Principalul factor in formarea vergeturilor este indubitabil orice schimbare brusca a volumului corporal, indiferent daca este sau nu aparuta la pubertate, datorita unui regim alimentar drastic sau in timpul sarcinii. Exista de asemea, circumstante mai putin frecvente ce conduc la aparitia acestui fenomen : o disfunctie a glandei corticosuprarenale ce produce hormonii de stres, tratamentul prelungit cu creme ce contin corticosteroizi( folositi frecvent la tratarea bolilor cum ar fi eczema, psoriazis) sau factori genetici.

| Julia89 a răspuns:

Aaa deci sunt nite dungi albe rozalii, nu au absolut nici o legatura cu sexul.

| candygirl a răspuns:

rolling on the floor nu are nicio legatura cu asta. cand o femeie se ingrasa dintr-o data (de obicei cand e insarcinata), pielea i se intinde si apar niste liniute rosii (de obicei pe fund, burta sau sani), iar dupa un timp, trece roseata dar raman mai albe, ca niste cicatrici si nu se bronzeaza big grin. sunt creme pentru asta dar nu stiu cat de mult ajuta.

| Liviuuuuu a răspuns:

Tu esti proasta sau te faci?rolling on the floor

| Adelina_7468 a răspuns:

De fapt sunt cauzate de dereglarile hormonale si sunt parti foarte inguste si lungi neirigate cu sange care ramana sa si nu se pot scoate. Apar de obicei la gravide pe burta, in adolescenta pe fese si coapse. Mai sunt cauzate si de intindere brusca a pielii. (ex. cand barbatii iau suplimente pentru a-si intari masa musculara)

| ersiluka a răspuns:

rolling on the floor wowlaughing vergeturile sunt acele dungi care iti par atunci cand te ingrasi sau slabesti deintro databig grin ele apar pe pulce pe fund in speciallaughing... orkum nu au nici o legatura ca sexulaughing astept funda:*

| katyusha_6913 a răspuns:

Sunt cauzate de slabit prea brusc.nu are treaba cu sexul.

| DyaTigress a răspuns:

rolling on the floor. Nu e ca si atunci cant ti-o pui. Vergeturile sunt niste rupturi ale tesutului. Aceste rupturi se produc din cauza, unei intinderi prea mari a pieli. De exemplu, culturisti se confrunta cel mai adesea cu acest lucru, datorita cresterii mari de masa musculara, dar nu numai. Oamenii care se ingrasa foarte tare si slabesc, sau nu, le apar aceste vergeturi. Dar si femeile insarcinate pot sa pateasca acest lucru. Sper sa iti fie de folos. O seara minunata.