| Anahiteamo a întrebat:

Ce se intampla atunci cand nu esti dezvirginata, dar partenerul ejaculeaza sperma in vagin? Exista posibilitatea de a ramane insarcinata?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este imposibil asa ceva. primul conatct sexual te dezvirgineaza intotdeauna, nici nu e nevoie de penetrare. daca prin nedezvirginata te referi la faptul ca ai himen elastic si acesta nu s-a rupt, atunci trebuie sa stii ca se va rupe doar la prima nastere vaginala, dar tu nu mai esti virgina din clipa in care ai atins un penis sau vulva ta a fost atinsa de un paretner sexual. Orice contact sexual cu ejaculare in vagin poate duce la sarcina, iar sansa este maxima la primul contact sexual.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Exista dar este foarte mica deaorece drumul este lung si posibilitatea de viata a spermatozoizilor este mica. Un alt factor negativ este acela ca precis tu n-ai avut orgasm in acel moment.

| corbulalbrosu a răspuns:

Himenul este o membrana care acopera intrarea vaginala in cazul femeilor virgine. De obicei aceasta membrana are o singura perforatie (insa pot exista si cazuri cu perforatii multiple) prin care se realizeaza eliminarea menstrei lunare. Deoarece exista posibilitatea ca himenul sa fie foarte elastic si acea perforatia sa fie mai larga, penisul poate patrunde in vagin fara sa rupa himenul si in urma sexului femeia sa ramana in continuare nedeflorata cu himenul intreg/nelezat, deci teoretic virgina chiar daca femeia intretine contacte sexuale in mod regulat. Sunt cunoscute multe cazuri in care himenul era intreg in momentul nasterii si s-a rupt doar din cauza dilatatiei extreme a vaginului. In consecinta himenul nu reprezinta o bariera care sa impiedice intretinerea actului sexual si cu atat mai putin sa impiedice formarea unei sarcini. Daca barbatul ejaculeaza in vagin chiar si in cazul in care femeia este virgina/nedeflorata insa este in perioada fertila, posibilitatea de a ramane gravida este maximasau mai bine spus identica cu cea a unei femei cu activitate sexuala normala. Se cunosc multe cazuri de femei virgine, nemaritate dar care si-au dorit copil si au fost inseminate artificial. Deci da, va ramane insarcinata.

| mihai69 a răspuns:

Desigur. Himenul NU e mijloc de contracepție!

| neutrino a răspuns:

Tu ai putea sa pui apa intr-o sticla care are dopul pus si dupa aceea sa bei apa din sticla?
Intrabarea mea este cum a reusit el sa intre in vaginul tau de fecioara!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila sansele de a ramane gravida sunt de 100%.

| Oana92 a răspuns:

Cum ar putea ejacula sperma in vagin daca nu exista penetrare? Pentru ca daca exista penetrare nu mai vorbim de virginitate. Intrebarea ta nu are sens.

| Nonameagain a răspuns:

Categoric da. Am intilnit caz.

| Dugalle a răspuns:

Nu pentru ca inca mai esti in garantie, inca mai ai sigiliul garantiei.

Ba da voi chair sunteti prosti cand vine vorba de biologia de clasa a 8 a. Voi ce dracu ati facut? Ati ras cand auzeati cuvantul penis?

| Ancient a răspuns:

Se naşte din nou Messia şi tipa devine o a doua Maria.