| anonim_4396 a întrebat:

Ce tensiune scoate un aprinzator de aragaz din ala cu 2 baterii? stie cineva cati volti?

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca are 2 baterii de 1.5, scoate 3 volti.

| ombladon a răspuns:

Aoleu ce prosti sunteti... aprinzatorul are un ridicator de tensiune
vreau sa stiu la cate sute/mii(nu cred) ridica curentul si app KuRupt pune mana pe firele care ies din aparat si spune-mi daca poti sa tii mana pe ele cel mult 2 secunde

| ombladon a răspuns:

@KuRupt te invit la mine sa pui mana pe el este indeajuns sa iti amorteasca toata mana http://www.youtube.com/watch?v=N132ZTj3mu4

| GenetiX a răspuns:

In jur de 10-12KV (12. 000V)

| KuRupt a răspuns:

Extraordinar de greu vezi ca in aprinzatorul de argaz intra 2 bateri alcalyne 1.5 v inmulteste cu 2 si iti da U=3 V indeajuns sa paralizezi o musca