| CevaNormal a întrebat:

Cind exista iubire reciproca, care sunt cauzele cind unul din parteneri poate sa se expuna mai usor la inselare? astept raspunsuri, pro si contra, atat la baieti cat si la fete. Merci mult!

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Iubirea adevarata se petrece numai intre acele doua persoane indragostite.
A treia persoana poate aparea in unele casnicii de convenienta sau pur si simplu cand este inselata iubirea.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Unii oameni cand se satura de ceva vor mai mult, dar pastreaza si de rezerva in caz ca nu merge.Asa ca foloseste 2 lucruri, una posibil nestiind ce cealalta, nu exista regula ca barbatii sau femeile sa fie mereu cei care inseala, pur si simplu se intampla.
Uneori te-ndragostesti si nu poti renunta la ce vrei, iar daca ai o familie ci copii preferi sa nu le strici viitorul asa ca nu le spun. Dar cand dau peste ei, vad ca nu mai simt nimic pentru tine zici ca te inseala.
Chestia urata e ca oamenii nu se gandesc la consecinte. Cei mai multi barbati le cred pe amante ca niste prostituate, fara suparare, dar asa cam e, si nici femeile nu sunt mai breze trebuie sa recunoastem, toti au partea lor de vina.
Cand cunosti o persoana care iti place din ce in ce mai mult e un semn ca inseli.

| Corinne a răspuns:

Cand unul din parteneri este expus la inselare are anumite motive... poate cauta unele lucruri pe care nu i le poate oferi partenerul sau pur si simplu se lasa purtat de val si isi insala partenerul neintentionat...parerea meahappy

| cucu a răspuns:

Prostia ...

| costymaximus a răspuns:

Lipsa increderii duce la infidelitate.

| zuzi_4846 a răspuns:

Exista o multime de feluri de a iubi asa cum exista si o multime de motive pentru a insela. Am intalnit persoane care spun ca iubesc chiar daca se vede de la cativa km ca nu este asa. Am intalnit persoane care, efectiv, s-au propus sa isi insele partenera/partenerul, au facut un scop din lucrul asta.
Excluzand extremele de mai sus, cred ca atunci cand exista "cauze" care duc la inselare, deja, nu prea mai exista iubire, indiferent ce ne place noua sa credem. Cred ca ne simtim obligati si responsabili sa facem lucrurile sa mearga in continuare.
Mai exista o situatie diferita de toate celelalte, atunci cand se intampla pur si simplu, fara sa iti dai seama, fara sa existe o cauza, un motiv, fara sa iti propui lucrul asta, atunci cand "inselarea" porneste din inima fara sa mai tina cont de minte, atunci cand o persoana, diferita de cea de langa tine, te face sa visezi, sa iti pui tot felul de intrebari, sa te rupi de realitate, sa ajungi la concluzia ca iti lipseste ceva...
Din toate aceste motive, eu, personal, nu pot fi nici pro, nici contra.

| Roxana_6190 a răspuns:

Infidelitatea... Femeia de obicei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula se expune la inselare femeia, pentru ca il iubeste, pentru ca a fost primul prieten, pentru ca asa a vazut in familie (barbatului i se permite orice, inclusiv sa o aduca acasa daca se poate si nevasta sa traiasca cu cealalta ca doua prietene, am vazut cazuri ), pentru ca societatea te accepta mai ales daca esti impreuna cu cineva s. a. m. d.

| bombonica50 a răspuns:

Pai eu cred ca esti inselat atunci cand intervine aceea monotonie in cuplu, cand numai e nimic nou.Sau curiozitate cauta altceva ceva ce partenera nu ii poate oferi sau la adolescenti din pura penibilitatea, sa vada prietenii ca doamne ce mari gigolo sunt ei pot umbla cu cate vor muschi lor.