| lAuRitAs a întrebat:

Cine imi poate zice ma spal de 3 ori pe zi dupa ficare masa si mananc cam 3-5 pastile orbi pe zi e bine imi albesc dinti cat de cat daca tot o tin asa? dauneaza la ceva? si vreau sa mai intreb daca toate albesc la fel cele de culoare galbena verde sau rosie la fel curata ca aia albastra sau e diferenta? astept raspuns si dau funda mersi* +vote

3 răspunsuri:
| GenEu a răspuns:

Nu are la ce sa dauneze. Dinpotriva, medicii specialisti sustin ca pentru a avea o igiena dentara buna, trebuie sa ne spalam dupa fiecare masa.
De albit, se albesc, dar nu in totalitate. Daca vrei sa ai dintii albi du-te la stomatolog, iti faci un periaj iar dupa acea continui cu spalatul pe dinti de 3 ori pe zi si cu apa dentara.
Succes!

| Cocodrilo a răspuns:

Dintii sanatosi au culoarea lor naturala. Daca te pricepi un pic la grafica stii ca practic niciun material, nici dintii, nu sunt alb perfect. Daca nu te iei dupa alte vuvuzele, cel mai intelept e sa accepti culoara naturala a dintilor tai (poate fi o nuanta discreta putin galbuie, sau maslinie etc). Daca ai avea dinti culare alb perfect (asa ceva nu exista de fapt) ai arata ca o maimuta (greu de crezut, nu?). Daca fumezi, iti patezi si dintii.
In alta ordine de idei, orice smac pentru dinti (paste de dinti cu efect de albire) dauneaza garantat.
Concentreaza-te pe ingrijirea dintilor in schimb: pasta de dinti 0, 5 cm pe perie, la culcare obligatoriu. Da cu ata printre ei pana simti ca e curat. Gaseste un dentist la care sa mergi la control odata pe an si la igienizare (nu se face in Romania, ma tem, adica sa curete piatra) tot odata pe an.
Taie de pe lista rontaiala permanent in timpul zilei a bomboanelor si dulciurilor si taie de tot toate bauturile dulci (apa ajunge).
Succes!
P. S.,, Orbi"? E guma de mestecat sau ce? Daca da, nu face rau.

| greenscarf a răspuns:

Daca mananci asa de multa guma poate faci o mini gastrita. spalatul e ff bine ca-l practici.incerca sa aplici zeama de lamaie o data pe saptamana pe dinti...atentie nu mai des pentru ca acidul din lamaie distruge smaltul! spor la treaba