| alexutza222 a întrebat:

Cine se aseamana se aduna sau Opusele se atrag.
Cea mai frumoasa argumenare va primi

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Opusele nu se vor atrage niciodata. Ce relatie se poate crea intre o persoana careia ii place sa faca plimbari in aer liber si una care merge cu masina si la coltul strazii sa cumpere paine? Pentru ca fiecare persoana e preocupata de alte lucruri, nu o sa existe timp pentru revederi si placere pentru diverse activitati. Parerea mea este ca cu cat ai mai multe lucruri in comun, cu atat ai mai multe sanse sa legi relatii.

| AdryFlorea a răspuns:

Persoanele cu acelasi caracter,cu aceleasi preferinte si preocupari se imprietenesc si raman pentru multa vreme prieteni. Daca sunt mari diferente intre doua persoane, mai rar se poate lega o prietenie.
Dar trebuie sa avem mare grija in momentul in care ne alegem prietenii, pentru ca ei ne pot influenta viata, in bine sau in rau. De multe ori, oamenii sunt judecati dupa comportamentul grupului din care facem parte. Daca grupul nostru de prieteni nu este apreciat ca fiind grup de copii bun, atunci si noi suntem catalogati la fel. De aceea prietenii trebuiesc alesi cu grija.

Studiile au aratat ca sunt mai multi determinanti ai atractiei interpersonale care fuzioneaza in cazul unei relatii: atractia fizica, proximitatea, familiaritatea si asemanarea. Desi in zilele noastre, privind rata divorturilor, acesti factori nu mai sunt intotdeauna de ajuns pentru a mentine o relatie pe termen lung. La polul opus cuplurilor care se construiesc pe principiul asemanararii se afla cuplurile care se bazeaza pe trasaturile opuse dintre cei doi. Desi exista o zicala care spune ca ‚contrariile se atrag’, aceasta zicala s-a devodit a fi de multe ori falsa. Exista cercetari inca din 1870 care sustin aceasta afirmatie. Mai mult decat atat, in studiile realizate pe cuplurile care au fost casatorite mai mult de cinci ani s-a observat ca aceste cupluri s-au bazat pe asemanarea dintre cei doi si nu pe complementaritate.", explica specialistul.