| anonim_4396 a întrebat:

CITITI CHIAR DACA E LUNG! Un sfat imi este de mare ajutor.De 2 saptamani nu mai sunt cu prietena mea, ea m-a lasat deoarece nu-i mai place de mine deloc(din spusele ei) si nu mai este cale de impacare veci mi-a spus.Relatia in mare: Eu sunt mai mare ca ea cu aproape 3 ani, am stat impreuna un an si 2 luni dar in ultima vreme ea s-a comportat urat cu mine, imi vorbea urat era nepasatoare, ma jignea nu mai prea ieseam in oras deoarece ea nu vroia chestia asta.Eu am iubit-o foarte foarte mult si o mai iubesc si acum a fost prima mea iubire, am mai avut prietene dar nu am tinut cum am tinut la aceasta.Am fost primul ei prieten pe care l-a avut, dar si ea m-a iubit dar nu si in ultimul timp, in orice caz m-am comportat cu ea foarte bine niciodata nu am jignit-o nu am urlat am scos peste tot in oras la cafenele in club la restaurant, in parc la plimbare, film ea nu a iesit decat la scoala pana atunci eu am crescut-o cum ar veni peste tot era cu mine parintii ei aveau incredere in mine si de aceea eram mai tot timpul impreuna.Ii cumparam cadouri de ziua ei, de 8 martie de valentine's day, aniversarea de un an.Banii nu aveau valoare cat timp eram fericit ii cumparat tot felul, sa nu zic ca ii luam buchete de trandafiri rosii chiar daca nu era o zi speciala ii cumparam doar pentru singurul fapt ca vroiam sa fie fericita o iubeam nespus de mult si inca o mai iubesc la fel. Dragoste nu am facut cu ea deoarece nu era pregatita iar eu nu am vrut sa o ranesc deci nu am insitat. Oricum ultimele luni doar ne-am cerat din cauza ei.Ne-am inteles excelent dar in ultima vreme cum am spus mai sus nu mai era la fel de cand ea a inceput sa vorbeasca cu alti baieti pe facebook.Ei ii pasa mult de facebook gen cate likeuri are la poza cine-i da like/comment a inceput sa de-a si ea likerui la baieti a inceput sa vorbeasca cu ei prin mesaje chiar si cand eram cu ea.Eu niciodata nu am vorbit cu alta fata in afara de ea.Am respectat-o pana in ultimul moment, dar ea nu.Am intrebat-o de ce vorbeste cu ei si mi-a spus ca se plictiseste, ca este doar un amic ca vorbesc doar asa.In fine am zis sa ca nu imi place ce face dar nu a ascultat.A continuat sa tot vorbeasca prin mesaje si fb cu pupici, inimoare punea la alti baieti pe mine m-a derajat faptul asta. Odata i-am gasit telefonul pe pat si m-am uitat in mesaje si am vazut ca vorbea cu mai multi baieti le punea pupici de noapte buna cateodata mai vorbau si de mine daca stiu ca vorbesc ei si daca nu ma supar, dar de inselat nu m-a inselat deoarece nu prea iesea si cand iesea atunci o facea cu mine doar vorbeau. Odata ne-am certat ditr-un motiv anapoda iar ea s-a dus sus in casa pe mine lasandu-ma in fata blocului singur in ploaie era seara eu am incercat sa o dus dar tot imi dadea ocupat nu mai vroia sa vorbeasca cu mine am mers acasa prin ploaie cand am ajuns eram ud din cap pana in picioare.Foarte urat din partea ei.De sarbatori doar a iesit sa-i dau cadoul si atat s-a dus sus in casa refuzand sa accepte invitatie mea undeva in oras sau la mine acasa, nici ea nu m-a invitat in casa.DE revelion nu am iesit nicaieri nici nu mi-a spus la multi desi eu o facusem.Intalnirile s-au rarit zicea ca o stresam mereu daca vorbeam pe net sau o sunam desi pana atunci tot la fel procedam a inceput sa nu ma mai suporte ne certam des doar pentru ca nu ma mai suporta (asa zicea ea) mai important pentru ea este fb likeurile si sa vorbeasca cu alti baieti.Pe mine m-a dat la o parte incet incet.Eu eram la fel tot o chemam in oras dar ea nu mai vroia.De multe ori s-a folosit de mine ma suna doar cand avea nevoie de ceva adica so o duc cu masina unde avea ea de mers la cafenele mergeam cu masina deoarece ii era lene cum spunea ea de cateva ori o duceam la scoala (ma trezeam la 7 dimineata doar ca sa nu intarzaie), la salon la coafor ca avea programare la ceva intalnire cu colegii ei la o prietena in fine pe mine nu m-a deranjt faptul acesta deoarece imi pasa de ea.Acum m-a lasat asa, nu mai are nici un sentiment fata de mine a spus sa nu mai vorbim niciodata oricum nu o sa mai fim impreuna asta este clar si sa imi vad de viata mea. Poate am fost eu prea insistent oricum ce cred eu este ca ea cum m-a avut doar pe mine ca prieten/iubit vrea sa experimenteze cum este cu altii.Este o fata foarte frumoasa toti baietii o vor toti intra pe fb ei cer nr ei, id-u pe stranda cand eram cu ea masinile claxonau si tampenii(si eu arat bine nu spun sa ma dau mare dar sa nu spuneti ca tu esti urat poate si de aceea)Sper sa intelegeti la ce ma refer.Stiu ca am tinut prea mult la ea in tot timpul relatiei m-am deparat de alte fete gen sa vorbesc cu ele doar atat nimic mai mult doar cu prietenii mei vorbeam, ieseam si acum acest lucru e de rau deoarece sunt singur nu am cu cine vorbi ma plictisesc pe cand ea este asaltata de peste tot.Mor de ciuda cand vad ca altii o vor + ca mai le da si comment la poze si like sad sunt distrus intr-o stare de soc, ravasit nu imi vine sa cred ce s-a intamplat.Adorm la 6 dimineata si imi dau lacrimile in fiecare zi.Nu cred ca alt baiat ar iubio asa ca mine si nu cred ca alt baiat s-ar comporta cu ea cum am facut-o eu.As fi dat orice pentru ea.Sincer am iubit-o mai mult ca si pe mine as si dat orice.De mine nu mai imi pasa aproape deloc ea era prima persoana pentru ea faceam orice doar sa fie bine.I-am spus chestiile ca o iubesc si asa dar a zic sa fac ce vreau eu cu ea nu mai am ce discuta? Eu am ajuns la o conculuzie fb strica multe relatii(app sa nu mai spuneti ca toti baietii sunt la fel )Sunt din Bucuresti ma cheama Mihai am 19 ani, iar pe ea Oana 16 ani.
Intrebarile mele:
1.Ce a facut-o sa faca asa cu toate ca m-am purtat foarte bine cu ea nu am inselat-o etc?
2.Ce sfaturi imi dati de acum incolo?
3. Daca o sa ajunga sa ii para rau mai tarziu sa mai accept intoarcerea ei? Eu acum as accepta datorita sentimentelor.
Multumesc!

17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Diferenta foarte mare de varsta si faptul ca ea este foarte imatura. Cand ai o iubita-copil, te poti astepta la astfel de intamplari, fiindca ea va experimenta mult si nu se va impiedica de tine in aceste experimentari. la 16 ani adolescentii nu prea se leaga sentimental, la ei totul este foc de paie, iubirea trece in cateva luni.
2. Incearca sa-ti gasesti femei mai matura. cand o femeie iti va spune ca ii e lene sa se duca si la coafor, fugi mancand pamantul, pute pamantul sub ea de lene si prostie.
3. Doar daca vrei sa fii folosit in continuare. Ciorba reincalzita nu mai e la fel si sa nu crezi ca te va mai iubi vreodata. Va regreta poate confortul si se va intoarce la tine ca la o manta de vrme rea. Daca asta iti doresti, atunci nu e nici un motiv sa nu accepti

greece12
| greece12 a răspuns:

Din nefericire,esti o victima.A bunatatii si ingaduintei tale,chiar daca au venit din dragoste.
Putini baieti pot gandi si se pot comporta atat de frumos cum ai facut-o tu.
Ai iubit-o si o iubesti sincer.
Dar tu esti cel care i-a deschis ochii spre lume si tentatiile ei.Tu i-ai aratat ce inseamna dragostea si cum se poarta un om care iubeste.
Si ea,a hotarat ca exista si altii care ar fi interesant sa-i puna in aceeasi situatie.
Ai transformat un copil in femeie,nu fizic ci psihic,iar femeia din ea isi cere drepturile. Vrea sa fie curtata,admirata,iubita,urmarita,vrea sa chinuie,sa primeasca,sa traiasca, intr-un cuvant.
Indiferent ca tu o iubeai sau nu, o deranjai, erai de prisos, pentru ca ea acum vrea sa fie libera sa incerce toate aceste lucruri.
Iar tu nu poti s-o opresti.Nu mai poti!
Ca sa intelegi exact cum stau lucrurile,fata ta draga in momentul asta e usor indragostita nu de unul,ci de cativa si asta e motivul pentru care nu mai are ochi pentru tine si nu-i mai placi.
Cale de intoarcere nu mai exista,te rog sa ma crezi.
Doar sa aiba ea un caracter prea bun si sa fie o ratacire de moment,ceea ce personal,nu cred.
Nu vroiam sa-ti omor si ultima speranta,dar pentru ca ceea ce patesti am intalnit in viata mea,e bine sa incerci sa iei in serios ce-ti spun.
Ce sa faci?
Sa mergi la parintii ei si sa-i anunti ca voi nu mai sunteti impreuna,ca sa stie oamenii ca nu esti tu responsabil de acum incolo de ratacirile fiicei lor,asta e una.
Ei,bineinteles,sa-i accepti despartirea,asta vrea,asta ii dai.
Si sa dispari din viata lor.
Fie mori,fie traiesti,dupa asta,e primul lucru bun pe care-l faci si pentru tine.
Plangi,imbata-te,innebuneste, devino misogin, dar intelege. Fata nu te mai vrea, s-a terminat.
Cu cat accepti mai repede lucrul asta, cu atat mai repede iti vei reveni.
Pentru ca dreptul tau la fericire nu ti-l poate lua nimeni!
Am peste 40 de ani si un fiu de 20 de ani,stiu ce-ti spun.
Intotdeauna cel bun pierde.
In ziua de azi,bunatatea si dragostea sincera sunt pedepsite,inimile sincere sunt facute scrum si aruncate la gunoi.
Aduna-ti ce-a mai ramas din tine si invata sa traiesti fara ea.
O sa ramai un etalon greu de egalat,sa fii sigur.
Si,sa te astepti,peste multi ani,cand tu te vei fi vindecat si ea se va fi saturat de experiente,s-o vezi abatuta si deznadajduita ca nimeni nu-i ca tine si nimeni nu i-a putut oferi ceea ce i-ai oferit tu!
E razbunarea ta,daca vrei,te va cauta inconstient pe tine,in fiecare baiat care se va apropia de ea.
N-a stiut sa aprecieze ceea ce a avut,asa ca merita sa te piarda.
Incearca sa accepti ceea ce ti-am scris, nu mai insista, rupe tot si dispari.
Esti tanar, ai in tine putere sa treci peste orice si nu o stii.
Dar vei afla.
Si din durere se maturizeaza oamenii, din nefericire...

| foxsilver a răspuns:

Un singur sfat pot sa-ti dau, sa nu incerci sa te schimbi, caci poate candva va veni in calea ta o fata cu suflet bun, care te va iubi, si ar fi pacat sa mergi pe ideea ca nimeni nu mai merita sa-i daruiesti sufletul tau. Sa nu te transformi din victima in calau, roata intotdeauna se va intoarce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apreciez faptul ca nu te-ai culcat cu ea pana acum. Relatiile sexuale sunt binecuvantate de Dumnezeu numai dupa casatorie, inainte este pacat. Chiar daca tu nu ai facut-o neaparat din cauza ca l-ai luat in calcul pe Dumnezeu, totusi apreciez decizia ta.
In privinta motivatiilor ei:
- Desi nu ai scris asta in comentariu, intuiesc ca esti genul de persoana stresanta, agasanta, in stare sa sufoce o fata cu iubirea lui. {cum sunt si eu], asadar, daca vrei sa ai cea mai mica sansa sa se intoarca la tine, singura si unica metoda este acea de a inceta orice actiune a te mai impaca cu ea. Daca pana acum ai asaltat-o cu mesaje in care ii ceri impacarea, trimite-i un ultim mesaj, in care, fara sa iti exprimi DELOC regretul anunt-o ca te-ai comformat deciziei ei, si ca ii doresti mult succes, fara sa arati nici cel mai mic resentiment.
Asta este SINGURA posibila solutie.
In felul acesta, ai sansa ca in maxim cateva luni sa se intoarca la tine.
Dar, din acel moment, trebuie sa incetezi in orice fel actiunile de a incerca sa te re-impaci cu ea.
Probabil ca se simte sufocata.
Of, faptul ca plangi imi aduce aminte de mine cum am plans in fiecare zi timp de saptamani intregi pentru o himera. crying
Daca prin metoda pe care ti-am spus-o se va intoarce la tine, casatoreste-te cu ea si intemeiaza-ti o familie.
In caz ca ai dori sa discutam mai multe, te astept pe id-ul:" aud.in_culori "
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| Raiiiisa a răspuns:

Te-ai intrebat oare ce motive ar putea avea ca sa-ti spuna ca nu-i mai place de tine, pentru ca dupa o relatie de un an si ceva nu poti sa spui din senin, gata nu-mi place de tine.Probabil si-a gasit pe altcineva,care o atrage prin altceva si este prea orbita ca sa vada cat de mult tii tu la ea. Dragoste cu forta nu se poate,deci nici o relatie pentru ca niciodata nu va fi bine.Ea a profitat intr-un fel de iubirea ta pentru ea,si poate i s-a si urcat la cap,pentru ca omul se plictiseste cu prea mult binestraight face O sa ajunga cu siguranta sa ii para rau,daca nu acum mai incolo cu siguranta,pentru ca numai dupa ce pierzi o persoana iti poti da seama ce ai pierdut de fapt,acum tu stii daca ea mai merita o noua sansa, sau nu.
De acum incolo te sfatuiesc ca oricat de puternice ar fi sentimentele tale pentru o persoana sa nu ii arati in totalitate asta, si sa nu o sufoci cu prea multa dragoste, sa ii dai cate putin in fiecare zi din ele, pentru ca s-ar putea sa primesti cu totul altceva:*

| tzus a răspuns:

Unde ai fost pana acum cand am avut nvoie de tinelaughing nu vrei id meu laughing. glumesc doar asa ca sa-ti ridic moralul. sincer daca e asa cum ai spus tu ea are multe de pierdut. Sincer fb strica unele relatii care nu au o baza stabila, degeaba tu erai sigur ca aveai o baza in relatie daca pentru ea nu era la fel.
acum sa le luom in ordine dupa intrebari:
1. De la prea mult bine, ii sa urat cu binele. stii uneori cand cineva iti da totul si se poata frumos cu tine, este atent cu tine, unele nu vor doar asta, vor sa vada si ce fel este sa stai cu un golan ca sa intelegi.
2.sa-ti urmezi o facultate daca vrei sau daca nu sa te gandesti la viitorul tau, fa-ti asiguri viitorul, ca pana la urma o fata tot gasesti, si ca sa treci peste starea asta vorbeste cu prieteni, fa-ti alte prieteni ( apropo de ce am spus daca vrei id laughing ), fa doar lucruri care iti plac care te binedispun
3. nu, pentru ca un om odata ce face asta e la fel ca persoana care te inseala, azi o face maine vine la tine tu o ierti, poimaine iar face altceva si tot asa. Ea sta bine mersi pentru ca nu o doare, iar tu stai si suferi pentru una care nu te merita. Si daca ii pare rau care e problema frate, trebuia sa se gandeasca de 2, 3, 4, 5 ori inainte sa faca ceva, daca nu a stiu sa aprecieze ce are langa ea asta e. cu ocazia asta invata si ea ceva si 2 oara sa nu mai faca aceeasi greseala. normal ca daca o iubesti tu o vrei inapoi oricum, dar gandeste ca ea ar sa faca mereu asa si pana la urma cine are de suferit, tu sau ea?
de ceva poti sa-mi trimit mesaj...si daca nu-ti trece starea asta de soc cum ai numito tu big grin

| Thompson55 a răspuns (pentru tzus):

Iti multumesc mult pentru raspuns.
1.Asa-i sigur vrea sa vada cum este cu altcineva sa exploreze.
2.Da am sa urmez o facultate.
3.Am sa vad ce am sa fac la momentu acela sincer imi pare nespus de rau pentru ca eu am crescut-o i-am aratat ce e rau si bine este o fata frumoasa si mi-ar parea rau sa ajunga o vagaboanta sa isi bata altii joc de ea pe cand eu am ingrijit-o.
Mersi mult am sa mai apelez la tine daca am nevoie.

| tzus a răspuns (pentru Thompson55):

Daca devine sau nu asta depinde de ea, daca asta este dorinta ei.respecta-i dorinta... dragostea cu sila nu se poate.

| OtipaOarecare a răspuns:

Buna, povestea aceasta m-a intristat sincera sa fiu.Eu sunt de parere ca ea nu te merita.Adica pe bune acum, ati fost bine la inceput, ba chiar foarte bine ce stiu eu, dar daca a inceput sa se comporte asa in ultima vreme nu e ok.Cred ca nici ea nu a stiut ce simte la un moment dat, deoarece daca nu te-ar mai fi placut, dupa spusele tale, te-ar fi lasat din prima, sau pur si simplu a profitat de bunatatea ta.

1. Daca tu ai zis ca a inceput sa stea foarte mult pe fb, alte chestii, nu imi place sa o spun dar probabil a prins gustul altor tipi.Acei tipi ar fi putut zice orice lucru rau despre tine si poate asta a impins-o sa te ignore in acest fel.
2.Eu te sfatuiesc sa fii mai atent de acum incolo, sa vezi ce iubite iti alegi etc. Daca iti gasesti pe altcineva si reusesti sa o uiti pe aceasta si mai bine pentru tine, dar sunt convinsa ca iti va fi greu.Ai grija cu bunatatea ta, pentru ca ea in ultima vreme doar a profitat.Eu zic ca nu iti mai merita dragostea...

3.NU. E foarte simplu:ea te-a facut sa suferi, cum te-ai simti daca ar mai face-o odata? Sau cum s-ar simti ea daca ai face si tu la fel? Asta ar trebui sa intelegeti amandoi in primul rand!
Daca mai ai incredere in ea, e alegerea ta, nu poate nimeni sa iti spuna ce sa faci.Dar parerea mea este ca nu ar trebui sa o mai accepti in viata ta, oricat de dureros ar fi la inceput.

Mult noroc in continuare!happy

| Thompson55 a răspuns (pentru OtipaOarecare):

In primul rand vreau sa va multumesc la toti pentru raspunsul vostru.Am rupt orice legatura cu ea nu mai vorbesc cu ea deloc.Intradevar cand esti bun esti luat de prost.Deocamdata nu mai vreau nicio relatie vreau sa fiu singur, am sa ies prin oras sa fac mai multe activitati ca sa imi tin mintea ocupata.Eu sunt in scorpion iar ea berbec.Ce este mai rau ca o vad pe mama mea ca s-a intrsitat cand a vazut ca sufar ea mi-a spus asa: "Imi pare rau de tine, exact de chestia asta imi era frica sa ajungi sa suferi pentru o fata ca ai fost prea bun pentru ea" Eu stand in pat iar ea mangaindu-ma pe frunte. m-am simtit foarte rau sa o vad si pe mama mea asa.Intradevar la inceput m-a iubit se vedea ii eram drag dar s-a schimbat acum parca este cu totul alta persoana.
Va multumesc mult pentru raspunsuri sunteti minunati.

| P3TR3 a răspuns:

Frate...:O eu mor numa vazand cat de mult am citit..cu placere laughing
Acm sa trecem la chestii mai importante:
1. poate intr'un fel ai fost si uh prea insistent fata de ea, poate nu i'ai dat momente mai lungi de intimitate sau poate ca ea.a fost doar pe interes.dar in cazul tau nu cred.
Cel mai probabil un prieten/amic/BFF.a vb cu ea zicand'ui cuvinte/fraze ''nasoale'' despre tine gen ''bah nu te'ai uitat la el..eu is de 2 ori cat el'' (e doar un exemplu).
2.Incearca sa mai vb cu ea si incearca sa o intrebi daca mai e cv intre voi si daca ea mai simte cv pentru tine.
3.Stiu ca o iubesti dar daca se va intoarce nu incerca sa dai o stare de obsesiv in fata ei adica da dovada de seriozitate, incearca sa o ignori 2-3 minute dupa care intreab-o ce a fost in capul ei sau ce a vrut sa incerce. oricum. daca a facut asta doar pe interes..nu merita
Funda 4 all puppy dog eyes?winking
Succes straight face sper sa se rezolve happy

| Thompson55 a răspuns (pentru P3TR3):

1.Pe interes nu cred ca a fost inistent poate am fost dar si ea vroia sa o saun in fiecare zi daca nu o sunam o zis se supara.
2.De vorbit nici nu se mai pune problema a spus ca daca o sa o sun o sa isi schimbe numarul.Deci sa nu mai insist.
3.Mersi de sfat asa am sa fac daca o sa se ajunga acolo.
Multumesc mult pentru ajutor

| CrinaCorban a răspuns:

Pai poate ca din cauza faptului ca nu se simtea atat de bine cu un baiat cu 3 ani mai mare langa ea. Adica tu ai 19, esti major iar ea are 16, e adolescenta si e minora. Poate ca chiar din dragostea ta o faceai sa se teama sa mai stea cu tine. si daca nu te superi ai putea sa imi zici zodiie? si in legatura cu acceptatul as zice ca nu pentru ca si-a batut joc de tine si de bunetatea ta. Poate ca ea te-a iubit la inceput dar se plictisea cu o singura persoana langa easad

| Thompson55 a răspuns (pentru CrinaCorban):

Eu sunt scorpion iar ea este berbec. Mersi de raspuns si sfaturi.

| EmiMoza a răspuns:

Uite eu sunt fata si eu stiu de ce a facut asta ca na noi fetele gandim la fel doar ca unele actionam altfel. 1. ) Ea tea folosit deoarece era mica si nu putea sta decat inchisa in casa fara tine tu ai fost cAM bleg cand ai vazut ca te respinge trebuia sa vorbesti cu ea chiar daca in cearta sa ii spui... cea ce simti! 2.) Sa te asiguri sa te porti la fel cum ai descris cu ea si sa fii sigur ca te iubeste sa nu vorbeasca cu alti etc. 3. ) Asta o sa se intample foarte repede in 1 luna maxim o sa vina inapoi dar tu vei trece peste si probabil ca vei fii si tu cu alta fata. Sa nu o mai accepti zic eu chiar daca sunt fata si de obicei tin apararea fetelor de data asta tin cu tine! Bafta! Si chiar daca acum suferi pentru ea gandeste-te ca ea nu sufera si nu ii pasa vei trece peste in cateva luni maxim! Nu te mai gandi la asta!

| Thompson55 a răspuns (pentru EmiMoza):

Salut
1.Nu sunt bleg de felul meu doar ca eu am scos-o in lume si acum a prins aripi a vazut ce trebuie sa faca si pe mine m-a lasat balta
2.De comportat la fel am sa ma comport am sa vad ce o sa fie pe vitor.
3.Asta as vrea sa se intample, imi doresc sa o vad in fata mea.Acum de alta relatie nu mai am chef mi-a fost de ajuns
Mersi mult de sfat!

| mariamagdalean a răspuns:

In legatura cu intrebarile tale sa stii ca si eu am 16 ani si cam la varsta asta mintea zboara in toate partile, suntem usor influentate si facem ceea ce credem...banuiesc ca e clasa a9a,asa erau si cele din clasa de la mine, goana dupa popularitate, cam asa e acum la modabig grin.si eu cred ca ori a fost usor influentata de cineva ori a vrut sa experimenteze si altfel de relatii. daca se plictisea asa cum spui tu trbuia sa iti spuna pur si simpu ca vrea o pauza pentru ca se simte prea sufocata(eu asta as fi facut), nu sa te ignore sau sa profite de tine...in orice caz depinde de cercul de prieteni pe care si la format daca o sa ajunga vagaboanta sau nu, dar esti tanar viata merge inainte si trebuie sa vezi si parte plina a paharului.te pup, ai grija de tine si mult noroc in viata :* daca mai ai vreo nebumerire ma gasesti la id asta:gaby_papusik_09 big grin