| Biiskrem a întrebat:

Clișeu la orizont!
E firesc ca începuturile să fie grele? Începutul acesta, mai ales... O primă relație.
În timp, am vorbit cu mulți băieți, ca urmare a "depistării" mele pe stradă sau în grupul de prieteni și solicitării numărului meu de telefon. Conversând, petrecând timp împreună, nu mi s-a aprins niciun beculeț. Nu m-am simțit serios atrasă de nicio persoană, ci doar de ideea de a forma un cuplu. O perioadă am căutat disperată o relație. Nu știu de ce. O voiam și atât. Dar nu am putut merge suficient de departe.
Am stârnit multe rugăminți, am refuzat cadouri și băieți pentru că am început să fiu scârbită de superficialitatea lor. Când mi se oferea ocazia de a avea ce, aparent, voiam atât de mult, pe lângă lipsa de atracție, mă oprea frica. Dacă aș fi trecut peste dorința mea de a avea o relație doar cu cineva plăcut, m-aș fi împiedicat de teamă. N-aș fi vrut să fac niciun pas greșit, aș fi vrut să pot face totul bine. Da, toată lumea învață într-o relație etc. Dar consideram, și o fac în continuare, cã dacă nu știu cu ce se mănâncă, mai bine stau deoparte.
Am plãcut un singur băiat și a fost reciproc. Însă, pentru mai mult, pe el îl oprea orgoliul, aștepta să vorbesc eu, sã fac ceva, iar pe mine mă oprea frica aia. Nu mă simțeam pregătită, nici acum nu sunt. Și continui sã zic "nu". Și-l aștept pe Făt-Frumos călare pe-un cal alb, dacă n-o fi el măcar un elf. Întrebarea e următoarea: ce fac cu frica? Merg repede, cu capul în față? Scap în timp de ea, o feliez și-o dau la câini?
Săru'mâna.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca nu esti sigura 100% de un lucru nu te obliga sa crezi in acel lucru, nu esti obligata sa ai o relatie, faza ca simti ca ai nevoie e doar o lipsa de afactiune paterna, sociala, si eu sunt ca tine,nu e vorba de teama,frica si de ratiune,tu dai dovada de ratiune,nu te arunca aiurea in relati, cand vei vi sigura atunci da mergi mai departe, faza cu cadouri sti ca apoi trebuie sa oferi sex tiar fi propus ei asa ceva in timp, eu spun sa fi rationala in continuare, alt sfat e sa stii ce vrei cu adevarat, pentru asta e nevoie de consiliere cu tine insuti, vorbeste cu tine insuti mai mult vb serios

| neutrino a răspuns:

Fat Frumos exista cu sau fara cal alb.

| LoveSleep a răspuns:

Ești sigură că nu-i și la tine vorba de orgoliu?
Dacă nu, curlyyy are dreptate, în ce constă frica asta a ta?

| Dariusuu a răspuns:

Ca să se reducă frica asta trebuie să fii îndrăgostită de-a binelea.
Stai liniștită, nu va întârzia să apară nici ziua asta.

| Lawliet14 a răspuns:

"Dar consideram, și o fac în continuare, cã dacă nu știu cu ce se mănâncă, mai bine stau deoparte."

LUCREAZA LA MENTALITATE! ESTI SAU NU O INVINGATOARE?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca-s eu prea nedormit si n-am vazut sau n-am inteles desi tu ai zis, asa ca vin si intreb: de ce ti-e frica? Cat mai concret, te rog, ca ai mei neuroni nu sunt in stare sa proceseze raspunsuri extravagante.

| frostxtq a răspuns:

De frica poti sa scapi odata ce scapi de complexe. Odata cu maturizarea si cresterea increderii in propriile forte dispare frica. Nu trebuie sa refuzi fiecare baiat ce iti iese in cale, dar daca nu simti si stii ca nu te vei putea atasa atunci de ce sa dai sperante desarte oamenilor. Nici tie nu ti-ar placea sa primesti unda verde ca dupa aia sa ti se inchida bariera in fata.

| Dante30 a răspuns:

Hey si eu am aceas problema, insa in general incerc sa fac relatia sa mearga cu teama sau fara, desi de cele mai multe ori in zadar, apropo imi poti explica/detalia si mi-e mai exact de ce iti e frica? Ca nu am inteles complet de ce iti este teama de fapt, sa fi ranita? Sau ca poate te implici emotional si nu e reciproc si sunt sentimente investite degeaba?

| piratul a răspuns:

De ce ar putea sa iti fie frica?! Mai bine spus, timida. Trebuie sa iti iei "inima in dinti " si sa treci peste acel sentiment, pentru ca daca nu incerci nu vei sti niciodata cum ar fi putut fi...