| glossygrl a întrebat:

Conteaza inaltimea sau greutatea ca sa iti vina primul ciclu menstrual mai repede?
Uneori ma doare burta sau sunt foarte nervoasa... ce alte simptome sunt inainte sa iti apara ciclul?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza inaltimea si greutatea neaparat, dar fetele mai plinute au menstra mai devremedecat cele slabe. Prima menstruatie nu este precedata de simptome.

| GeOrGiAnA2004 a răspuns (pentru Brigaela):

Nu stiu ce sa zic de faza cu fetele mai grasute au menstruatia mai devreme decat cele slabe. Nu ca as avea eu experienta pentru ca nu am inca menstra, dar de la noi din clasa are menstra numai cea mai slaba fata. Si il are de la 9 ani, iar acum are 10

| Brigaela a răspuns (pentru GeOrGiAnA2004):

Trebuie sa intelegi ca statistica nu se aplica asa. Exista, evident, exceptii, este o regula generala, nu una care se aplica fiecarui om in parte. Intrebarea era una generala, care nu se referea la o persoana ci la totalitatea fetelor din lume.

| PrintsessKa a răspuns:

-te doare sinii
-te doare burta
-ai o dispo proasta
-si uneori te doare spinarea.
fundita?winking

| Katomi a răspuns:

Daca esti mai dezvoltata poate sa iti vina si de la 11 ani big grin