| sweetgirlforyou a întrebat:

Conteaza intr-o relatie inaltimea? adica prietenul mei este doar k 3 cm mai inalt k mine. Iar daca imi pun tocuri sunt mult mai inalta. Pe mine nu ma prea deranjeaza, dar el mereu zice " esti mai inalta k mine " daca am tocuri. Eu il iubesc enorm si nu ma deranjeaza nici inaltimea nici varsta. Voi ce credeti? Ce parere aveti cand vadeti un cumplu in care fata este m-ai inalta? Astept cat m ai multe pareri

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pentru unii/unele da. Si mie mi-ar placea sa am o gagica mai inalta ca mine am 1.85m dar nu vreau sa-mi imaginez chestii din astea pentru ca stiu ca nu mai sunt vremuri pentru o relatie sau casnicie.

| raspunz a răspuns:

În primul rând contează dragostea, dacă vă iubiți mult nu mai are importanță înălțimea. Din punct de vedere psihologic este bine ca băiatul să fie de aceeași înălțime sau puțin mai înalt, 3 cm e super ok. Asta pentru confortul psihic al băiatului, care se poate simți complexat dacă fata FĂRĂ tocuri e mai înaltă. Tocurile se folosesc de către femei pentru propriul lor complex de inferioritate, pentru a părea mai înalte, pentru a fi mai competitive în raport cu alte femei mai micuțe și pentru că sunt elegante și fac piciorul să arate mai frumos. Bărbaților le place în general cum arată o fată pe tocuri, dar dacă prietenul tău se simte complexat, încearcă să îi spui că nu te deranjează, că el de fapt e mai înalt, tu apelezi la tocuri pentru a fi sexy. Ideea e că băieții pot fi complexați la gândul că dacă nu sunt destul de înalți pentru parteneră ea își poate dori unul mai înalt, ceea ce nu se aplică la voi pentru că tu îl iubești. Din punct de vedere biologic, e bine ca înălțimea partenerilor să fie apropiată, diferențele mari (10-20 cm) nu sunt bune pentru că e mai greu să te săruți și organele genitale nu sunt la aceeași înălțime, ceea ce face anumite poziții sexuale mai dificil de experimentat.
Mai spuneai ceva de vârstă? Dacă e mai mic, până în 24 de ani ar putea să mai crească în înălțime.
Cât despre părerea mea, eu cred că o tipă cu un partener mai mic de înălțime nu este superficială, este puternică și nu o interesează aspectul fizic. Cât despre tip, bravo lui că a găsit o fată înaltă. În cazul vostru cred că e excelent.

| Laviy a răspuns:

Nu conteaza inaltimea, conteaza sa va iubiti. Pur si simplu nu porti tocuri si e rezolvata problema big grin

| Rockart a răspuns:

Nu contează înălţimea, nici numărul de la pantof, nici nimic altceva înafara faptului să vă înţelegeţi, să vă iubiţi, să vă acceptaţi aşa cum sunteţi. O prietenă de a mamei avea 1.75, iar soţul ei 1.55 şi nu au avut nicio problemă cu asta. Erau chiar potriviţi unul pentru celălalt. Dacă aveai 1.80 şi el 1.50 era altă chestie, dar 3 cm sau 10 în plus sau minus e nimica toată. Dacă se simte ciudat din cauza asta, ar trebui să mai lucreze la partea cu *acceptatul*. Poate nu se simte bărbat, laughing mai ştii? Dar asta nu e vina ta şi nu e vina nimănui. Lumea când vă vede împreună se uită direct la diferenţa dintre voi? Se observă când eşti pe tocuri...

| stejara2 a răspuns:

Nu conteaza daca va iubiti, decat unul inalt si care sa nu te iubeasca, mai bine unul un picut mai putin inalt, dar care sa te iubeasca pentru ceea ce esti!

| Orte95 a răspuns:

Eu cred ca asa e perfect big grin
Adica mie asa mi-ar placea la o fata...
Mai mica fara tocuri si mai inalta decat mine pe tocuri... acum fiecare baiat cu placerile lui big grin

| Roxanaღ a răspuns:

Este adevarat ca intr-un cuplu e frumos ca baiatul sa fie putin mai inalt ca fata. Dar asta chiar nu conteaza din punctul meu de vedere. Daca pe el il deranjeaza asta incearca in preajma lui sa nu mai porti tocuri.Dar poate poti sa il convingi si pe el ca nu asta conteaza intr-o relatie. Cel mai important este iubirea si intelegerea, normal si respectul. Si nu multe cupluri au toate aceste lucruri. Inaltimea si varsta[daca nu e prea mare dif.ex:20 de ani] sunt cele mai minore "chestii" intr-o relatie. Iubiti-va pentru ca asta conteaza.
Multa noroc!:*

| sweetgirlforyou explică:

Oricum port tocuri decat la petreceri, si daca mergem la disco

| NoRestForTheWicked a răspuns:

Nu conteaza absolut deloc!
Mai ales ca fara tocuri esti mai scunda decat el!

| InuIo a răspuns:

Lui ii este rusine poate pentru ca lumea isi va bate joc de el pentru ca este mic si asta nu prea ii convine. Daca tu il iubesti nu trebuie sa iti pese de inaltime dar nu mai purta papuci cu toc. Pierzi si castigi... oricum nu sunt prea comozi.

| Andr3yyy94 a răspuns:

Si daca este o fata cu vreo 15 cm mai mica decat baiatul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa conteze.Sint insa persoane care pur si simplu nu accepta ca fata sa apara mai inalta decit baiatul, mai ales atunci cind se plimba, cind sint in zone populate.Va sfatuiesc sa discutati si sa cadeti la un acord, cunosc situatii cind s-au distrus relatii din acest motiv.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh baietii. ei mereu vor ori sa fie mai inalti ori sa o aiba mai mare. ia si tu partea pozititva si zi merci ca se plange de inaltime si nu de cealalta happy