| Mo a întrebat:

Credeti ca este bine sa iti incepi viata sexuala la 16 ani? love struck

Răspuns Câştigător
| emyy_5514 a răspuns:

Buna nu stiu care e parerea celorlalti dar parerea mea este ca daca ai persoana potrivita langa tine si va intelegeti bine nu ar trebui sa te retina absolut nimic...eu am 16 ani. mi-am facut primul prieten la varsta d 14 ani am avut incredere in el la 15 ani fara cate-va luni mi-am inceput viata sexuala si nu regret pentru ca dupa 1 si 2 lunii d zile d cand am facut acel pas ne merge din ce in ce mai bine. tin sa precizez ca diferenta d varsta dintre noi e d 5 ani. sper ca te-am ajutat... pup si o zi buna.

27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Las-o după 18-20 de ani că tot ai să te saturi de viață sexuală, cu bune și cu rele.
Pa, pa.

| RXN a răspuns:

Legal e, biologic e relativ ok.
Conteaza mai mult cu cine o faci, sa fie un om care sa tina la tine si la care tii la randul tau si nu in ultimul rand, sa va respectati si sa nu puna presiuni asupra ta, sa va protejati si sa fii sigura ca esti pregatita psihic. Din moment ce intrebi pe altii daca e bine sau nu inseamna ca nu esti pregatita sa-ti asumi responsabilitatile.Cand vei fi sigura pe tine, pe omul de langa tine si pe ceea ce vrei sa faci, fara sa mai fie nevoie sa ceri parerea cuiva, atunci vei sti ca e bine.

| gigiro a răspuns:

Normal ca nu e bine, dar daca nu se mai poate. Desi, cred ca un om puternic trebuie sa stie sa-si stapaneasca instinctele.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu, nu cred, ai putea sa mai astepti 2-3 ani. Stii cum se zice, nu te lega la cap daca nu te doare!

| elasexygagica a răspuns:

Nu e bine, e perfect!

| Romancutza a răspuns:

Parerea mea nu... dar daca fata se simte pregtaita poate sa o facawinking

Oricum cu protectie si cu grija mare.

| тecнιннιlα a răspuns:

O incepi cand te simti tu pregatita (fizic si mental) dar nu exagerat de devreme. + cu o pers in care ai o incredere deosebita :*. Ideal ar fi cat mai tarziu pentru ca de asa ceva ai timp tot restul vietii. Aici ii decizia ta nu a noastra :*.

| LoveUbutUdontCare a răspuns:

Am observat ca multa lume gandeste cam ca si mine intr-un fel, deci simt ca astfel gandesc bine si eulaughing. Dupa parerea mea cel mai ok e dupa 17 ani sa iti incepi viata sexuala... poate fiindca mai este doar un an pana la majorat si simti nevoia sa faci ceva "interzis" inainte sa ai voie, cum ar fihee hee. Oricum nu mi se pare gresit nici daca la 16 ani iti incepi viata sexuala cu o persoana pe care o iubesti, avand sa zicem o relatie cu ea de mai mult timp( mai mult de 6 luni oricum). Dar mi s-ar parea total inadecvat sa iti incepi viata sexuala la 15 ani sau mai repede ori cat de lunga a avea relatia.

| adrianajollie a răspuns:

Daca ai gasit persoana potrivita... da

| AdinaCrissa a răspuns:

Nu prea...varsta indicata este dupa 18 ani(aprox.) cand corpul este dezvoltat. Mie sincer mi se pare putin cam devreme dar daca tu esti pregatita... oricum ai grija!
Bafta:*
Pa-pa!

| pwp a răspuns:

16 ani nu mi se pare varsta potrivita, asteapta macar pana la 18 happy

| alexandra21_3435 a răspuns:

Draga mea daca te simti pregatita nu obligata, si daca se merita in relatia care esti poti. numai ca informeazate, ai grija de igiena ta si el sa aiba grija, si protejeaza-te. daca te simti matura pentru asta e ok.

| anDa a răspuns:

Daca te simti pregatita... de ce nu? Dar informeaza-te bine inainte si protejeaza-te! Bafta!

| νєησм a răspuns:

Poi daca ai un iubit care te iubeste te intelege o poti face cu el dar protejeazate daca nu folosesti prezervativul si el ejaculeaza in tine poti ramane insarcinata vei face un copil daca tu til doresti bine.

| Mo explică:

Nu am de gand sa imi incep deocamdata viata sexuala, dar am intrebat pur si simplu...pentru ca am fete in clasa care pur si simplu au luat-o razna...

| Christina a răspuns:

Daca tu esti pregatita sa faci acest pas si sa-ti asumi consecintele (daca vor fi ) o poti face, nimeni nu poate sa-ti spuna, tu trebuie sa hotarasti.Parerea mea este ca ar trebui sa mai astepti vreo 2 ani.

| ahlrh a răspuns:

Sa-ti pierzi virginitatea este normal la varsta de 17-18 ani, dar nu are nimic daca o incepi la 16..., poti sa o incepi la ce varsta vrei tu.

| Raresik a răspuns:

Da! Normal!

daca nu ai cu cine. baga id : rares_teiubeste happy; x

| noooname a răspuns:

Daca tu consideri ca asta vrei sa faci...

Insa dupa, parerea mea ( care nu conteza foarte mult ) as zice sa mai astepti macar 1 an.
Adica sa ai minimum 17 ani.

Decizia finala iti apartine!

| alinutza92r a răspuns:

Pai daca tu te consideri pregatita, nu stiu care ar fi problema, dar dupa pot aparea multe probleme pe chestia asta, asa ca gandeste-te bine, oricum ai mai putea sa astepti, e cam devreme la 16 ani parerea mea, oricum atunci cand ai sa vrei sa-ti incepi viata sexuala fii 90% sigura, si cu un baiat care merita

| YoYoUtZa a răspuns:

Aaa. Da. Nu este ceva gresit, este ceva normal in viata. Te felicit ca inca mai esti virgina la varsta aceasta. Eu una mi-am inceput viata sexuala prea devreme, dar acum depinde daca ai gasit persoana potrivita si daca te simti pregatita. Dar sa nu uiti de protectie tongue

| dAN_9549 a răspuns:

Daca crezi ca baiatul respectiv merita, DA!
Dar tine cont, de comportamentul lui si de tot in ceea ce priveste relatia voastra!
Il iubesti azi il iubesti maine dar dupa o luna dupa ce vei face acest pas te va mai iubi?
De obicei "onoarea" asta de a dezvirgina o fata o merita un baiat care respecta si iubeste fata respectiva si mai ales dupa o perioada mai lunga!
Nu face pasul asta daca te-a vrajit in 2-3 luni!
dai fundita smug?

| Anna_2215 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai o relatie stabila si ti la persoana de langa tine si ea la fel e bine dar sa fii foarte atenta cand o sa iei decizia aceasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar la 14?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred cai bine, dar daca te simti pregatita pentru asa pas.de ce nu? Ttrebue sa fii convinsa ca partenerul tau merita asta si ca dragostea e reciproca.(De exemplu eu meam inceput viata sexuala de la 17 ani, pe atunci avesem 7 luni impreuna.deja suntem de un an si jumate impreuna, si nu regret de nimic, sunt Fericita). succese si tie

| bubu_9505 a răspuns:

Este nemaipomenitwinking