| middle654 a întrebat:

Credeti ca ma exista baieti care sa nu-si insele partenerele? si daca le inseala, fac asta pentru ca nu le iubesc?

Răspuns Câştigător
| contαbαndonαt a răspuns:

(In)fidelitatea intr-o relatie nu are legatura cu increderea ori potrivirea dintre cuplul respectiv.
Problema pe care ai pus-o tu tine mai mult de stiinta, de biochimie si neurostiinta mai exact.E selectia naturala, gandeste-te doar cum in nat. masculul trece de la o partenera la alta, iar aici fac referire la prog. genetica, ceea ce nu a ocolit nici specia umana, intrucat in biologie homo sapiens face parte din regnul animalia, rezultand ca si fiintele umane pot avea (si au) multe impulsuri sexuale (un studiu sugera ca barbatii ar fi mai dispusi la a-si insela partenera nu pentru c-ar avea un control de sine mai slab, ci pentru ca ar avea impulsuri sexuale cu mult mai puternice decat la femei, ceea ce suna destul de logic) care si acestea releva, intr-o anumita masura, instinctul animalic la om, fiind inca sclavul placerilor carnale, vezi tu, tine si de psihologie, psihobiologie si psihanaliza mai exact.Si de fapt si de drept consider ca era necesar sa mentionezi in intrebare la ce tip de infidelitate faceai referire, emotionala ori sexuala.
Poate vin mai pe seara, cand voi avea timp, c-un edit sa termin ideea inceputa.

20 răspunsuri:
| Korrawi a răspuns:

Baieti, nu stiu, poate. Barbati, sigur sunt.
Sunt fete si baieti care inseala, si care nu inseala. Nu e bine sa generalizezi happy. Barbati sigur sunt, probabil ca si femei, care nu inseala.

| Doηηa a răspuns:

Bă nu știu ce să mai cred, încrederea mea în bărbați este egală cu zero.
Oricum pe mine nu m-ar înșela niciunul, niciodată!batting eyelashes laughing

| Awesom a răspuns:

Sunt si de aia, dar sunt rari.

| D4lid4 a răspuns:

Fac asta pentru ca partenera nu vine cu nimic nou in relatie, nu se mai ingrijeste, nu mai trezeste pasiunea.
Am o relatie de cativa ani buni si pot spune cu mandrie ca al meu are tot ce ii trebuie acasa, nu e nevoie sa caute in alta parte happy Asta pentru ca m-am pus mereu pe mine pe locul 1, ma aranjez, ma iubesc, sunt independenta si am grija de pasiunile mele. Nu ma plang tot timpul, nu stau toata ziua la cratita si viata mea nu este o drama.

| Iuliiaa a răspuns:

Nu, nu exista nici femei si nici barbati care sa nu insele. si daca exista, sunt foarte, foarte rari. consider ca oamenii se insala pentru ca simt nevoia de ceva nou, dar inca iubesc ce au langa ei.

| RAY a răspuns:

Logic ca exista si invers mai exista sunt sigur de asta, daca nu am avea credinta am pieri cum piere un om mort sub raza luni sub un stejar, le inseala pentru ca sunt imaturi, multi baieti din ziua de azi pana in 20, 25 de ani au in cap doar sex,bautura, fumatul, drogurile, cluburile, prostiile, rar vezi pe cineva matur de vine e din nou societatea, lipsa educatiei, lipsa unui viitor etc
totul se invarte in jurul societati noastre sarace si imature, irationale, apropo 6 ore sa gasesti un avion la urma il gaseste un padurar, mai e de vina si hormonul ala sexual masculin care e de nu stiu cate ori mai mare ca la voi asta nu-i o scuza
parerea mea daca iubesti nu inseli, atractia fizica nu moare cand iubesti dar asta nu-i o scuza, numai crede in cuvinte si in fapte si fi mereu sceptica in tot ce faci, auzi, simti etc

| OnuOnulică a răspuns:

Nu neapărat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da există şi dacă a înşelat odată fii sigură că o va face şi altădată!

Răspuns utilizator avertizat
| Neuronul a răspuns:

Crezi că mai există om care să mănânce zilnic acelaş fel de mâncare?
Şi dacă nu mănâncă zilnic carne de vită, înseamnă că nu-i place carnea de vită?

| dinhoo a răspuns:

Eu nu am inselat niciodata. Depinde si de ce caracter are.

| MargarinaCuMustar a răspuns:

Baieti care sa nu isi insele partenera? Slabe sanse. Nici macar persoanele de gen feminin nu reusesc sa se abtina. Cand vine vorba de genul masculin e mult mai greu sa nu o faca. Motivul nu e faptul ca nu mai exista iubire ci ca exista oportunitate. Sentimentele nu se pot schimba intr-o secunda, insa se pot ignora. Daca spre exemplu vine o tipa la tine si iti face avansuri (presupunem aici ca e o tipa buna ) nu poti sa o refuzi la nesfasit fiindca nu avem taria asta. Nu inseamna ca nu ne mai iubim partenera dar ne cere natura. Mai aduga (asta nu e important ) ca eu cred ca nu e un lucru grav. Intr o relatie vor aparea momente in care vom simti nevoia de ceva nou. Ar fi bine sa incercam atata timp cat e reciproc si persoanele cu care facem asta nu sunt cunostinte cu partenera. happy

| Awesom a răspuns (pentru MargarinaCuMustar):

Daca simti nevoia de ceva nou, nu mai bine te desparti de actuala si stai cu cea noua?

| MargarinaCuMustar a răspuns (pentru Awesom):

Nu pentru ca vrei ceva nou, experimental, nu sa schimbi complet ceea ce ai#

| Awesom a răspuns (pentru MargarinaCuMustar):

Experimental,asa,ce faci daca afla actuala? Te rogi de ea sa te ierte?

| MargarinaCuMustar a răspuns (pentru Awesom):

Nu. pentru ca eu zic doar ca ar trebui sa fie ok venind din partea amandurora. Ni se ceruse parerea.nu trebuie neaparat sa coincida cu a ta... oricum nu o voi schimba pe a mea in functie de ceea ce gandesti tu

| Awesom a răspuns (pentru MargarinaCuMustar):

Si te respect pentru asta.

| Carrie1 a răspuns:

Nu neaparat, fac asta poate ca dupa atata carne, mai vor si cate o salata...sigur ai maia uzit vb asta, si se aplica perfect.Si da, sunt baieti care nu inseala happy

| anomis11 a răspuns:

Eu tind sa cred ca mai exista si baietii care nu inseala.doar ca unele din noi nu am gasit persoana potrivita.cum si despre fete se spune ca ar fi pe interes ..asa tind sa cred ca ne-am facut si noi o imagine in ansamblu.eu iti spun din "experienta "mea.am stat cu un baiat 4 ani jum, si credeam ca va deveni sotul meu.credeam in el mai mult decat in mine.si apoi sa afluu cate si mai cate.asa suntem noi fetele mai sensibile.

| Yanna1610 a răspuns:

Nu cred ca intr o relatie de lunga durta nu se ajunge la asa ceva... baietii nu inasala prietena numai pentru ca nu o iubesc ci pentru simplu fapt ca vor sa experimenteze si stie ce au acasa. Poate nu sunt inteleg unele chestii dar asa sunt eim