| Cristina788 a întrebat:

Credeti ca mai are rost sa continuam, sa-l parasesc acum pana nu e prea tarziu? Sunt cu un baiat de 2 saptamani eu tin foarte mult la el, imi placea de mult de el, vroiam de mult sa fiu cu el, iar acum sunt cu el... dar lucrurile nu sunt asa cum vroiam eu sa fie.
El nu prea pare atat de atras de mine, foarte des se intampla sa-l sun si sa zica ca are treaba si nu poate sa vorbeasca. Si cand este cu prietenii lui parca e alt om, nici macar nu ma baga in seama, dar asa cand suntem doar noi doi singuri se comporta frumos. Dar am observat ca se fereste de parintii lui sa nu afle de relatia noastra, mentionez ca eu sunt moldoveanca si probabil ca parintii lui nu ma vor. Poate din cauza parintilor lui este asa? sau iubeste pe altcineva? Voi ce credeti? de ce este asa nepasator? de ce tot timpul cand il sun spune ca are treaba?
Va rog nu-mi spuneti sa-l parasesc ca mi-e foarte greu il iubesc mult, mi-e greu sa-l las. Dar cum as putea sa schimb lucrurile? ca el sa nu mai fie asa?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nu este entuziasmat de aceasta relatie. Nu e vorba ca nu te place dar probabil are unele regrete. Este nehotarat. Nu crede ca relatia aceasta poate dura si nu stie cum e mai bine. Nu se poate hotara daca sa ii puna capat acum la inceput sau sa incerce totusi sa vada poate gasiti un numitor comun. E clar ca unele situatii ii provoaca neplaceri. Nu e vorba neaparat ca ii e rusine cu tine. Poate stie ca prietenii lui si familia nu te plac. Poate ii vine greu lui si nu stie cum sa se comporte cand sunteti cu alte persoane. Se poate sa fie si alta situatie. Se poate sa aiba ceva sentimente pentru fosta si desi te place sa nu poata merge mai departe. Sunt destule motive pentru aceasta indiferenta. Unele justificate si altele pentru care nu ai nicio vina. Se poate ca in timp sa fi aparut niste obstacole de care nu ti-a spus. Ar trebui sa purtati o conversatie sincera si deschisa dar ma tem ca nu e cazul avand in vedere ca va cunoasteti de putina vreme. Nu prea cred ca iti va spune cu adevarat ce se intampla. Ori nu e genul care se implica in relatii serioase ori e genul care fuge de iubire. Asta daca te place cu adevarat. Poate a vrut ceva de moment si tu ai facut sa mergeti mai departe. Poate a continuat desi ar fi vrut sa se termine. Cred ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el. Chiar daca iti calci pe suflet un pic ar trebui sa ii spui ce simti. Intreaba-l daca vede viitor in relatia voastra si daca te place cu adevarat. Spune-i ca daca a intervenit ceva sa iti spuna. E mult mai bine asa. Chiar daca adevarul doare e mai usor sa te detasezi acum de imaginea pe care ti-ai creat-o. Si eu patesc de multe ori asa. Ma implic si dupa ceva timp vreau altceva. Desi sunt o fire mai romantica nu prea merg relatiile de durata. Imi dau seama ca am apreciat mai mult partenera si ca nu sunt implinit. Dar daca se intampla asta ii spun partenerei. Consider ca asa e corect.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Din fericire relatia voastra nu este de foarte lunga durata, asa ca poti sa ii pui mai usor capat acum decat sa suferi mai mult mai tarziu. Daca ii este rusine ca este cu tine atat fata de alti prieteni cat si fata de familia lui, inseamna ca nu tine la tine si probabil urmareste un scop mai putin nobil.
Eu zic ca ar trebui sa nu-l suni si sa-l lasi un timp in pace. Daca nu te suna si nu te cauta si se poarta tot la fel de indiferent cand sunt de fata alte persoane eu zic ca nu merita sa investesti sentimente in acest om. Cat despre cat de mult il iubesti - gandeste-te ca este probabil doar o iubire superficiala cata vreme nici nu-l cunosti si posibil sa fie doar o atractie fata de cum arata el si nu fata de ceea ce este el cu adevarat.
Eu spun ca tu in imaginatia ta i-ai acordat niste calitati pe care nu le are si de fapt te-ai indragostit de o imagine creata in mintea ta mai mult decat de adevaratul om. Gandeste-te bine si analizeaza ceea ce ti-am scris. Incearca sa fii cat mai rece cu prietenul tau si cat mai distanta. Vezi atunci daca te mai cauta, daca incearca el sa te sune, daca te invita el undeva impreuna cu alti prieteni...

| madagascar a răspuns:

In primul rand n-ai cum sa iubesti pe cineva in 2 saptamana iubirea implica multe lucruri, ci doar esti atrasa de el, nu are rost o asemenea relatie, dragoste cu sila nu se poate

| biancaandreea a răspuns:

Lasa-l.mai.bine.Il.placeai.de.mai.mult.timp.si.poate.ca.il.vedeai.baiatul.perfect.Dar.acum.cand.esti.cu.el.nu.vezi.ca.nu.esti.multumita.de.nimic? Mai.bine.incetezi.decat.sa.suferi.Mai.ai.putina.rabdare.si.peste.ceva.timp.va.aparea.un.baiat.mult.mai.bun.decat.te-ai.fi.gandit.vreodata.ca.poti.sa.ai.langa.tine.Dar,ca.sa.nu.iei.o.decizie.in.graba.cel.mai.bine.ar.fi.sa.vorbesti.cu.el.si.sa.il.intrebi.de.ce.reactioneaza.asa.Ca.tu.esti.altfel.si.iti.este.putin.greu.sa.ii.intelegi.personalitatea.Mult.succes! Sa.fii.iubita.si.sa.ai.grija.cu.baietii.sa.nu.te.lasi.usor.agatata,sa.fii.ambitioasa.in.ceea.ce.priveste.subiectul.asta.