| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeți că ar putea fi depășită adicția de pornografie și ce ar putea ține o persoana departe de o relație împlinitoare care să-i aducă fericirea?

Răspuns Câştigător
| Thyself a răspuns:

E nevoie de o poftă de viață, de o doză de nebunie pozitivă. Iubirea e singura capabilă să vindece. Prezența cuiva care să te înțeleagă și celebreze în așa fel încât să îți depășești constant limitele. Să fie alături de tine pe termen lung, indiferent de greutățile prin care treci. Să creadă în tine mai mult decât crezi tu. Să își dorească cu adevărat să ajungă să te cunoască dincolo de obiceiuri, de condiționarea socială.
Orgoliul, dorința de a părea puternic, e ce cauzează cele mai crunte răni. Nu poți avea o relație împlinită dacă nu accepți că ești vulnerabil și nu lași partenerul să fie martor la această minune. Din păcate vulnerabilitatea e un test pe care foarte mulți îl pică în sensul că persoana cealaltă caută să profite, nu îi pasă ori îți ia vulnerabilitatea ca pe un motiv de a căuta scuze pentru o atitudine nepotrivită, o lipsă de bun simț și respect. Dar pentru mine vulnerabilitatea rămâne singurul mod prin care poți ști cu adevărat dacă ești iubit sau e doar o joacă. Cine nu e în stare să îmi suporte goliciunea sufletului, autenticitatea, nu merită să îmi bat capul. Mai bine moare totul din fașă, decât să pierd timp aiurea.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dorinta de a trai si de a se integra in lumea reala insa neaparat alaturi de o fiinta iubita. big grin

Răspuns utilizator avertizat