| anonim_4396 a întrebat:

Cum imi dau seama daca am intrat in depresie? Sunt mai mereu trista, deprimata, fara chef de a face ceva. Orice activitate ce imi placea sa fac in trecut acum mi se pare grea, obositoare. S-ar putea sa ai depresie daca prezinti unele din simptomele astea :

1.Ai sentimente de descurajare, depresie, tristete excesiva sau disperare.

2.Iti pierzi interesul sau placerea pentru activitati pe care in trecut le faceai cu placere.

3.O schimbare neintentionata, semnificativa, a greutatii sau a poftei de mancare (in sensul scaderii sau, dimpotriva, in sensul cresterii apetitului alimentar).

4.Ai tulburari de somn (fie insomnie, fie somnolenta exagerata).

5.Ai senzatii de neliniste si iritabilitate sau apatie si vlaguire extrema.

6.Manifesti o lipsa de energie sau oboseala.

7.Ai sentimente de pierdere a valorii de sine sau de vinovatie exagerata.

8.Te confrunti cu dificultati de atentie, concentrare sau gandire.

9.Ai ganduri obsesive de moarte sau de sinucidere.

10.Au fost sentimentele din ultima luna atat de intense incat sa te deranjeze in mod deosebit sau sa-ti afecteze capacitatea de a functiona normal pe plan social sau profesional?

din aceste simptome eu ma regasesc cam in toate adicaaaa in afara de 3, si se poate spune ca raspunsul la 10 e "da". Deci, exista o posibilitate sa fi intrat in depresie? Multumesc.

6 răspunsuri:
| grab a răspuns:

Da, esti in pragul unei depresii.

Exista 3 tipuri de a iesi din depresie:

1. Prieteni adevarati care sa te tina mereu in priza.
2. Doctori de suflete: preoti si psihologi
3. Pastile

Eu personal le recomand exact in ordinea asta.

Ce ai incercat pana acum?

| Andreeeeax3 a răspuns (pentru grab):

Nu am incercat nimic, adica doar 1, si nu prea cred ca voi merge la preoti/psihologi, Ce fel de pastile?

| grab a răspuns (pentru Andreeeeax3):

Priv msj me, pliz! e mult de povestit!
thx!

| GreenBubble a răspuns:

Da, cel mai probabil ai intrat in depresie.Consulta un psiholog, depresia e o boala care evolueaza in timp, se adanceste si poate duce la lucruri urate...
Punctul 7 se refera la pierderea increderii de sine si a respectului de sine, frica de esec.

| UngUrU777 a răspuns:

Nr 7 se refera ca nu mai ai incredere in tine! Saracuta, ce ai patit, viata ta e ca o salata de fructe! Ai avut vreo trauma!? sad Daca vrei sa-mi povestesti add la id : bogdanutsu01 sper ca o sa te ajut! puppy dog eyes

| Andreeeeax3 a răspuns:

Aa da, si nu prea inteleg numarul 7 " pierderea valorii de sine " :3