| Dracosul a întrebat:

Cum imi pot schimba comportamentul fata de femeia ce o iubesc? Am o relatie la distanta si ne este bine 3 zile dupa care iar ne certam din diferite prostii straight face oare sa fie gelozia prea mare? De ce nu are incredere in mine? Cum o pot face sa aiba incredere in mine? Dar sa nu uit ca eu vreau sa nu mai tip la ea si sa o fac tot timpul fericita. Mereu i-am promis ca o sa ma schimb si ca nu ma voi mai certa cu ea dupa 3 zile. dar se tot repeta la nesfarsit, numai are incredere in mine ca o sa fie bine dupa atatea certuri stupide. Vreau sa vin cu o idee, ceva nou. O iubesc enorm si vorbele mele sunt sincere si pline de iubire sad nu pot trai fara ea. simt ca cu ea m-am nascut si cu ea vreau sa traiesc tot restul vietii dar pana la incepul verii anului viitor nu vom putea locui impreuna deci o sa fac "naveta"cand la mine cand la ea. dar nu vreau sa o pierd pana atunci. vreau sa vin cu o declaratie sincera de dragoste fata de ea, ceva frumos care sa o miste dupa atatea certuri.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca vorbele tale sunt sincere si pline de iubire si vrei sa o vezi fericita,nu isi au locul tipetele de care spui!
Tu esti cel gelos?
Opreste-te,o obosesti cu gelozia ta si o indepartezi.
Nu ai siguranta in tine ca poti fi iubit pentru ceea ce esti si crezi ca are nevoie de altcineva? Nu vezi ca nesiguranta ta va face rau la amandoi?
Comporta-te matur,la nivelul varstei pe care o ai,nu ca un copil!
Mai aveti sase luni de asteptat, calculati si numarati impreuna AMR-ul, sarbatoriti cand o fi sa mai aveti doar 5 luni de asteptat, 4 luni, 3... Ce bucurie!
Timpul va trece oricum si,in loc sa va certati,ati putea sa vi-l faceti prieten si sa va bucurati de trecerea lui, iubindu-va nu indepartandu-va!
Daca nu vrei sa o pierzi, revizuieste-ti comportamentul.Nu-i mai promite nimic,pur si simplu,cand ti-o veni sa tipi iar,mai bine taci!
Impune-ti lucrul asta,asa cum un altul isi impune sa se lase de fumat! E o deprindere rea si va aduce numai suferinta, starpeste-o!
O mare declaratie de dragoste posibil sa o miste, dar nu va fi decat o picatura de apa intr-un ocean.Ati ajuns la faza la care faptele vorbesc,asa ca taci si faci!
Stai singur si gandeste-te, ia-ti hotararile necesare si actioneaza in asa fel incat sa puteti fi fericiti.
Nefericirea o atingi in timp zero, ca sa fiti fericiti e nevoie de multa munca din partea ambilor!
Fiti buni si iubiti-va mult!

2 răspunsuri:
| ghiCIne a răspuns:

Daca de pe-acum va certati, cum va fi cand veti locui impreuna?tongue
E greu sa ai incredere in cineva, mai ales in zilele noastre, si in cazul rau - mai special.
Nu ar strica sa-i trimiti un pachet cu ceva romantic care sa-i inlature amarul; ce stii tu ca prefera, ce ar face-o sa-si aminteasca de tine.
Nu doar vorbele conteaza, ca promisiuni se pot face la nesfarsit, "de maine va fi bine" si "maine" poate insemna "niciodata".

| Sabin91 a răspuns:

Nu te schimba ca ea e egoista.Sa te vrea asa cum esti; ori tu vrei sa fii un papa lapte? Daca nu ii dai motive de gelozie nu are rost sa iti bati capu' cu prostiile ei; ea trebuie sa'si schimbe comportamentul nu tu @Dracosulewinking...trebuie sa'si invinga gelozia.