| frum a întrebat:

Cum sa scap de aceasta povara?
Il iubesc, avem o relatie de 5 ani insa care are doua mari probleme care ma pun la pamant :
1. El mereu se crede superior fata de mine, tot ce conteaza este el, daca ne certam amandoi conteaza tot el, daca e de carat ceva sau de mers undeva trebuie sa o fac tot eu pentru ca EL nu are timp sau ca are treburi mai importante.
2. Lui i se pare normal sa ma insele/sa ma minta si in acelasi timp are puterea sa ma convinga ca EU sunt de vina pentru ca Il verific si ca ar trebui sa imi vad de treaba mea si sa nu il controlez, pe principiul ce nu stii nu te doare.
3. Pe langa toate astea, el imi spune ca ma iubeste si ca daca plec viata lui nu mai are nici un rost.
Cum Dumnezeu sa scap sa imi refac viata si sa uit tot? O iau razna zilnic din cauza acestei relatii.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai bine desparte =te de el și roagă=te lui Dumnezeu să=ți dea un soț pentru care fidelitatea și respectul reciproc în relație e și convingerea lui.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru tine relatia descrisa este pur si simplu ''toxica'' fiindca in cazul vostru nu exista starea de armonie dorita, deoarece cele 2 conceptii de etica si moralitate : ale tale si ale lui sunt diametral opuse. Continuarea vietii alaturi de un astfel de individ va fi un calvar... continu. Deocamdata inca nu este tarziu sa renunti si sa-ti refaci viata alaturi de o persoana cu care sa fii compatibila d.t.p.d.v. Sanatate!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Sa il bagi in *** mica-si si sa-ti vezi de treaba ta.
Poate ii vine mintea la cap dupa o perioada de singuratate. Daca nu, inseamna ca e prost si ca n-ai pierdut nimic.

| ReZiSTorr a răspuns:

E doar o obisnuita de a avea pe cineva alaturi.Trebuie sa il uiti incepand sa te indepartezi de el

| Antopuff a răspuns:

Pleci pur si simplu. De ce ai sta cu cineva care te inseala si nu te sustine?

| RowseRj a răspuns:

Ca și colegul de mai sus relația ta e toxică dar mai mult din cauza ta. Pentru că tu îi permiți asta, să te trateze ca pe o cârpă și să te ia când vrea apoi să te arunce apoi iar să te ia. Presupun că ai deja o vârstă înaintată dacă ai o relație de 5 ani cu el. Dar eu te întreb când tea înșelat prima dată dc nu ai pus punct atunci? Scrie-mi în privat te pot consilia gratuit și îți voi da niște sfaturi care sper eu te vor ajuta să-ți regandesti situația amoroasă.

| AEWPenta a răspuns:

Cum sa o termini? Simplu pleci de la el il blochezi si iti cauti pe altcineva.
Cat timp crezi ca mai poti rezista cu el?
Trebuie sa te hotarasti odata ce e bine pentru tine cum si el are grija de el trebuie si tu sa ai grija de tine.