| Flory_2276 a întrebat:

Cum sa scap de gelozie? crying

Răspuns Câştigător
| Hmmmm a răspuns:

De gelozie nu vei putea scapa asa dintr-o data.nu e chiar atat de usor!
de ce nu ar trebui sa fi geloasa? e foarte simplu.bazele unei relatii sunt increderea, sinceritatea si respectul. o data cu iubirea vin si toate astea.asta inseamna ca daca iubesti pe cineva ai incredere in el, pentru ca stii ca el te respecta si e sincer cu tine. daca nu ar fi sincer si nu te-ar respecta nu ai mai avea o relatie cu el, nu? gelozia nu are ce cauta intr-o astfel de relatie.si aici ma refer la tipul de geozie pe care il simti tu. daca il iubesti, daca ai incredere in el, daca stii ca te respecta de ce sa fi geloasa? stii mult prea bine ca nu te-ar insela.nu? daca nu esti sigura de lucrurile astea de ce mai ai o relatie cu el? daca nu ai incredere in el relatia nu merge.va chiuiti degeaba. tu iti faci rau singura si pe el il distrugi cu nervii.nu merita!
nu uita ca ce e frumos si lui dumnezeu ii place si e normal sa ii mai fuga privirea dupa vreo fustita scurta.asta nu inseamna ca te inseala.de dormit tot cu tine va dormi si de iubit tot pe tine te va iubi.si tu te mai uiti dupa baieti, nu? unii chiar arata mai bine decat el. dar asta inseamna ca il inseli? normal ca nu!
faptul ca nu te suna non stop si nu iti spune non stop ce si cu cine face nu inseamna ca nu ii pasa de tine, nu inseamna ca nu te iubeste, nu inseamna ca te inseala.nu uita ca faptul ca esti impreuna cu e nu iti da dreptul sa il controlezi ca pe o papusica barbie.fiecare are nevoie de libertate intr-o relatie, de putin timp numai pentru el.chiar si tu ai nevoie de putin timp numai pentru tine, nu? daca el intelege ca uneori vrei sa iesi cu fetele la shopping sau ca vrei sa iesi numai cu fetele la un suc tu de ce nu l-ai intelege cand vrea sa mearga la o bere sau la un fotbal cu baietii?
nu poti sa il izolezi de lume.nu poti sa il bagi intr-o cusca.nu poti sa ii scrii in frunte"proprietate privata flory, nu va apropiati!". de asta iti spun ca increderea este esentiala.pentru ca, daca ai incredere in el nu o sa mai fi geloasa nici daca e inconjurat de 100 de fete.
invata sa accepti lucrurile pe care tohmai le-am zis.invata sa ai incredere in el si sa nu fi geloasa decat daca iti da motive sa fi asa.invata sa nu il mai controlezi. daca vei continua asa il vei pierde, pentru ca oricat de mult te-ar iubi nu cred ca va accepta sa fie sufocat si umilit mereu numai pentru ca nu ai tu incredere in el.cu timpul vei reusi sa faci asta...succes!

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, incercand sa ai mai multa incredere...gelozia e oarecum normala, asta inseamna ca iubesti si iti pasa de persoana iubita, dar daca devine obsesiva atunci e rau.
Din cauza geloziei multe cupluri s-au desframat.Asa ca ai grija, incearca sa te stapanesti, sa crezi in persoana iubita, sa treci cu vederea unele lucruri mai ales atunci cand nu ai motiv de gelozie.
Stiu cum e sa fi geloasa, ca si eu sunt, dar in limitele normale si doar daca am motiv, insa uite, prietenul meu este exagerat de gelos si asta a dus la multe certuri si e posesiv pe deasupra.
O buna comunicare e importanta, incredere, intelegere, rabdare.
Incearca sa te stapanesti chiar si atunci cand esti gelos/asa, incearca sa nu te arati.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Gelozia poate fi într-o măsură o dovadă de iubire. Dar când ea depăşeşte limitele oarecum se observă o lipsă de încredere. Dacă partenerul tău e ok, nu-ţi dă motive să fi geloasă te iubeşte şi te iubeşti ar trebui să te gândeşti serios la asta şi să începi să-ţi controlezi reacţiile şi acţiunile. Numai tu poţi face asta! Baftă!

| Ctynnaa a răspuns:

Bai oameni buni, ce is cu predicile alea de mai jos? DOOOAMNEE. Fata vrea ceva scurt si din care sa INVEETEEEE! mai flory, tu nu ai orgoliu' deloc? arata-i acelui baiat ca te doare undeva de ce face eltongue. raspundei cu sictir, trateaza'l cu indiferenta.la un timp a sa t eintrebe unele lucruri. si tu ii raps: "cum vrei. mi; e indfhee hee,," sa vezi ce usor o sa iti fietonguetonguetongue