| ● Ďعw a întrebat:

Cum se iau anticonceptionalele.:d? trebuiesc luate cu ceva timp pana la urmatorul contact sexual? nu d alta dar n-am mai luat nikiodata si urmeaza sa-mi iau dupa ce imi fac testul de sarcina...si sunt curioasabig grin...am vazut undeva ca trebuie sa consult un medic si sa nu le iau d capu meu. dar nu scrie pe prescriptie :s?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista sute de feluri de anticonceptionale. Unele se potrivesc unor femei, altele altor femei. Unele se iau din prima zi de menstruatie, altele din a treia zi, altele din a cincea zi. Unele femei nu au voie sa ia anumite anticonceptionale, altele nu au voie sa ia deloc anticonceptionale.
Ele se recomanda numai dupa consult ginecologic care sa stabileasca cu certitudine: ca nu esti insarcinata, ca nu ai nici o leziune pe colul uterin (sunt agravate de anticonceptionale), ca nu ai nici o leziune la sani (sunt anticonceptionale speciale), ca nu ai polipi de endometru (se transforma in cancer de la anumite anticonceptionale), ca nu ai probleme cu tiroida sau ovarele, ca nu ai probleme de coagulare. Nu le poti lua fara prescriptie si fara consult la inceput si apoi periodic (dupa prima luna, dupa primele 3 luni si apoi la un an). Anticonceptionalele sunt preparate hormonale, cu multe reactii adverse si, daca le iei aiurea, fara sa fii in atenta supraveghere ginecologica, vei face complicatii destul de grave: infertilitate definitiva, cancer de endoemtru, san sau ovar, hirsutism (cresterea de par pe fata si piept).

| monyk a răspuns:

Buna, adevarul e ca mai bine sa consulti un medic sa vezi care iti sunt indicate ca pot avea reactii adeverse foarte severe din cate stiu; anticonceptionalele se iau in fiecare zi de preferat cam la aceeasi ora, intr-o cutie sunt 21 de pilule si trebuie luate cate una in fiecare in in decusurul a 21 de zile apoi pauza cateva zile cat ai menstruatia si apoi le reiei... daca le iei zilnic si asa cum trebuie riscul de a ramane gravida este foarte mic dar nu imposibil, prezervativul ramane cel mai bun pentru ca te protejeaza si de boli cu transmitere sexuala; poti face sex oricand si la orice ora, de exemplu daca iei in fiecare zi cate o pilula dar care sa iti fie buna, sa ziceam ca iei seara la 7 mereu, poti face sex la orice ora si in orice zi, atata timp cat tu le iei zilnic si regulat, nu conteaza la cat timp dupa sau inaintea actului sexual.
Dupa cum ti-am mai spus, trebuie sa iti indice un medic care sunt cele mai potrivite, ca poti sa te ingrasi de la ele, poti sa faci diferite boli, greturi, poti chiar sa ajungi la cancer daca nu iei cele care iti sunt bune...asa ca parerea, din cate am auzit de la cele care folosesc, sunt niste pastile Yasmine care am auzit cum ca ar fi cele mai bune pentru ca au o cantitate mica de hormoni, pretul este cam la 30 ron. Dar nu inseamna ca daca la una e bun, e la fel si la tine pentru ca fiecare organism e diferit, ai mare grija cu ele; in plus daca vrei sa iei nu lua chiar asa mult timp, un timp indelungat, caci am auzit ca poate face mult rau, ba chiar poti ajunge la infertilitate.

| zanesiprintese a răspuns:

Prima data se iau in prima zi de ciclu, timp de21 de zile, parca (scrie pe prospect oricumwinking ) apoi... Dar fetita mamii, du-te mai bine la ginecolog ca aceste anticonceptionale nu se dau/iau dupa urechewinking. Un ginecolog adevarat te pune sa-ti faci analize ca sa stie ce pastile-ti da! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa consulti un medic...ca asa nu cred ca e bine sa le iei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am si eu o intrebare …i’au marvelon 28 is la al doilea blister si este pe sfarsite si acesta…ieri am uitat sa le i’au d obicei i’au la 8 seara si l’am luat doar azi la 9 dim daca am relatii sexuale e posibil sa raman insarcinata?