| bogdy20000 a întrebat:

Cum se poate practica sexul fara prezervativ daca ai tot timpul grija ca poate sa iasa "un strop" de spermatozoizi fara sa simti nimic, inainte sa ejaculezi? Cum ar mai face lumea sex fara sa faca si copii in felul asta?laughing

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz trebuie sa fii inconstient sa intretii mereu acte sexuale neprotejate. Orice femeie rationala si constienta, pentru a evita in totalitate permanenta posbilitate de a apare o sarcina nedorita, are la indemana cu costuri foarte reduse, mai multe metode de protectie foarte eficienta de peste 99% ori pastila AC sau Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing. O metoda mai putin eficienta o reprezinta si ovulele spermicide intravaginale care daca sunt folosite respectand toate indicatiile poate sa ofere o garantie de 94-95% chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin de fiecare data chiar si in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.

6 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai exact asa ar face. Cu griija aia (sau fara ea). Plus ca de cele mai multe ori se folosesc anticonceptionale, metoda calendarului sau acest "control" al actului sexual (plus alte metode ce nu implica prezervativul).

| bogdy20000 explică (pentru DoarBogdan):

Pai si in cazul unui ciclu neregulat si in cazul in care nu simti ca e posibil sa preejaculezi putin fara sa stii, atunci ce faci?

| DoarBogdan a răspuns (pentru bogdy20000):

Folosesti prezervativ sau speri sa fie totul bine.

| bogdy20000 explică (pentru DoarBogdan):

Dar daca are un ciclu menstrual foarte dereglat? Adica ultima menstruație a fost in 14 Octombrie, iar actul sexual presupus a fost in 14 noiembrie, dar repet, ciclul menstrual este foarte dereglat, inainte de 14 Octombrie a fost si in 3 Octombrie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru bogdy20000):

In acest caz trebuie sa fii inconstient sa intretii mereu acte sexuale neprotejate. Orice femeie rationala si constienta, pentru a evita in totalitate permanenta posbilitate de a apare o sarcina nedorita, are la indemana cu costuri foarte reduse, mai multe metode de protectie foarte eficienta de peste 99% ori pastila AC sau Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing. O metoda mai putin eficienta o reprezinta si ovulele spermicide intravaginale care daca sunt folosite respectand toate indicatiile poate sa ofere o garantie de 94-95% chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin de fiecare data chiar si in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual.

| Freya1 a răspuns:

Daca nu a ia auzit de anticonceptionale, sterilet si alte metode te rog eu, nu mai face sex ca s-ar putea sa te inmultesti.
Poti sa folosesti si prezervativ ca nu iti cade nimic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Folosind metoda calendarului. Cu partenera stabila, doar aceasta metoda o folosesc.