| RxCr a întrebat:

Cunosc un baiat de aproape un an, am vorbit mult pe mess, ne-am intalnit de cateva ori, pe urma 3 luni n-am mai stiut unu de altu, pe urma iar am iesit de cateva ori, si dupa aceea iar nu ne-am mai vazut.Revelionul l-am facut la el, nu s-a intamplat nimic, dar toata lumea mi-a zis ca m-a chemat doar ca sa vin cu prietena mea, si sa se intalneasca un prieten de-al lui cu ea.Cateva zile am iesit toti 4, prietenul lui s-a combinat cu prietena mea, si imediat dupa asta mi-a zis ca s-a gandit mai bine si ca nu ne potrivim. Ok, am zis, iar dupa 2 luni, in martie, a reluat legatura cu mine, mi-a zis ca s-a gandit si mai bine, si ca totusi ne potrivim.Am acceptat sa fiu cu el, assta vroiam de cand ne-am cunoscut.
Totusi, toata lumea imi zice ca el nu ma place cu adevarat, ca daca era asa, eram impreuna de la inceput, si ca nu am fost prea inspirata cand am decis sa-l accept in viata mea, dupa ce el m-a refuzat.
Noi ne intelegem destul de bine, desi cateodata mai face faze care ma deranjeaza, de exemplu imi spune ca rad ca proasta cateodata, ca fumez pe strada ca o curva, mai imi da asa o palma peste ceafa, cum face cu baietii, odata vroia sa-i dau bricheta si mi-a zis pe un ton foarte raspicat de fata cu prietenii lui:Hai, scoate bricheta aia mai repede.Prima data credeam ca glumeste, si eu mai fac glume d-astea cu prietenele mele si nu mi se parea cine stie ce, dar cea mai buna prietena a mea imi spune ca nu trebuie' sa se comporte in halu' asta cu mine, ca totusi, sunt prietena lui, nu un tovaras cu care isi permite sa faca glume d-astea.
Nu stiu ce sa fac, tin la el, si el imi arata cateodata ca tine la mine, dar ma pune pe ganduri cand mai face faze d-astea.Eu sunt si destul de naiva si as face multe lucruri sa-l tin langa mine, si nu observ toate lucrurile nelalocul lor, noroc cu prietena mea cea mai buna care imi mai deschide ochii in privinta comportamentului lui. Mi-a si zis ca as avea nevoie sa port o casca in ureche ca sa-mi spuna ea ce trebuie sa fac, pentru. ca ma las influentata mult prea usor.Si are dreptate, stiu ca are, mereu m-a sfatuit numai de bine, am incredere deplina in ea.Si pe langa ea, si ce din familie mi-au zis aceleasii lucruri, ca prietenul meu ar putea sa faca ce vrea din mine, ca nu m-as opune.
Voi ce ma sfatuti, ce parere aveti de comportamentul lui, si cum sa-mi dau seama cand unele lucruri pe care le face nu sunt tocmai ok, cum sa nu mai fiu asa orbita de dragoste?
fundita pentru. cel mai bun si argumentat raspuns.

4 răspunsuri:
| 16.laura.16 a răspuns:

Ideea e urmatoarea: daca cineva te iubeste cu adevarat, te respecta! Or, ce face el clar nu e respect. Sunt sigura ca meriti ceva mai bun decat un baiat care te face c***a.

Cred ca sti ce ai de facut, nu?

| IuliaWosster a răspuns:

Draga Ruxy daca toata lumea ti-a spus ca nu este bun pentru tine iar tu recunosti acest lucru dar continui sa fi cu el ce raspuns mai astepti de la noi? Vrei cu orice pret sa fi chinuita? Continua.Dar poate totusi tine la tine si nu stie cum sa se poarte.Nu vei reusi niciodata sa il schimbi daca vei continua sa joci rolu de sclava. Poate totusi tine la tine si are nevoie de o parere ferna din parta ta si de o femeie care sa il domine.Deci raspunsul meu este daca vrei sa il pastrezi incearca sa il schimbi, schimbandu-te.Ridica-te in picioare nu te mai lasa tavalita.
Succes :*

| DjKatalyno a răspuns:

In aceeasi situatie eram si eu cu prietena mea mai faceam faze de genu dar acum nu pentru ca, consider ca m-am maturizat si nu isi au rostul...cred ca si prietenul tau se va maturiza odata si odata dar eu cred ca se lasa si influentat de prieteni pentru ca ma comportam asa pentru a nu cadea uneori bataia lor de joc spune-i in fata ca nu iti convine cum mai spus prietena mea si poate va termina... spune-i ca sunteti un cuplu nu o joaca de copii si ca tu char il iubesti. Succes happy!

| PissyX a răspuns:

Buna Ruxy, dupa cum vad eu situatia, prietenul tau nu e persoana ce te va face fericita. Iti vb din experienta mea de viata: asa acceptam si eu, mica fiind si crezand ca daca eu iubesc, iubeste si el, dar nu era asa, astfel incat, dupa multi ani, in care a trebuit sa indur bataie crunta si amenintari cu moartea am ajuns sa ma trezesc, sa imi dau seama ca nu asta vreau de la viata! Si am decis sa pun piciorul in prag: si am facut.o, desi era f tarziu... DAR AM FACUT-O SI SUNT MANDRA DE MINE! Si tu o poti face! Asa cum am facut-o si eu! Iti mai spun un lucru : toata lumea are dreptul la fericire, atat tu, cat si el, si daca nu sunteti unul pentru celalalt, mai bine rupe-ti relatia. Mai bine acum, decat mai tarziu.SUNT TOTAL DEACORD CU PRIETENA TA!