| anonim_4396 a întrebat:

D-na psiholog, as vrea sa ma destainui dumneavoastra, in scopul ca ma puteti ajuta cu un sfat, pentu ca am multe sentimente de vinovatie.Sunt casatorita de 12 ani (nu avem copii) si in ultima perioada am trecut printr-o criza cu sotul meu.Nu mai aveam incredere unul in celalalt, in pat ajungeam foarte rar.In aceasta perioada, fiind foarte vulnerabila, confuza si cateodata chiar depresiva, am avut cateva relatii sexuale cu diversi barbati.Acum lucrurile s-au mai asezat intre noi si facem totul amandoi ca sa ne apropiem cat mai mult.Il iubesc f mult pe sotul meu si nu vreau sa ne despartim.Problema mea este ca eu ma simt f.vinovata pentru ca l-am inselat.Va rog din suflet sa ma ajutati si sa imi spuneti cum pot trece peste asta. VA MULTUMESC!

12 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Scuze daca e tarziu... eu abia acum am dat peste aceasta intrebare! (am fost intr-un mic concediu, in natura, fara acces la calc&internet!)... Si vad ca nici mai tanara mea colega nu a fost pe faza... Deci, scurt si la obiect!: nu ii spune nimic, pentru ca nu te va putea ierta niciodata! - mai ales daca spui "cu diversi barbati", il vei rani de moarte, si cine stie ce va fi in stare sa faca! Taci, fa tot ce poti sa fie bine si nu te mai simti atat de vinovata, pentru ca nu ai de unde sa stii ca nu a facut si el acelasi lucru! Daca esti credincioasa, roaga-te si vezi-ti de viata in continuare! Iti urez multa liniste sufleteasca, putere sa continui si Success!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Uita totul si salveaza aceasta casnicie, poate si el a facut acelasi lucru si se simte vinovat.Luati totul de la capat, si nu intoarce capul spre trecut.Fiecare om poate gresi in viata, dar faptul ca ai constientizat acest lucru, iti iubesti sotul si ambii vreti sa mergeti pe acelasi drum in continuare, spune multe.

| Artemiss a răspuns:

Nu sunt psiholog nici eu dar pot sa iti spun urmatoarele...
NU te invinovati, mai mult e el vinovat ca nu a stiut sa pretuiasca ce are langa el...esti femeie, vrei afectiune, tandrete...si in momente de singuratate ai incercat sa acoperi aceste goluri...Fii puternica, a gresi e omeneste...nu te mai invinovati, faptul e consumat...accepta-ti greselile si incearca sa te corectezi daca ai mustrari de constiinta...

| oz a răspuns:

Femeile astea..."poate si el a facut acelasi lucru"...de unde stii? sau lasa-l pe prost...nu-i spune nimic.
Ai comis-o ce mai...sotu' tau la munca...si tu in patul domnilor...asta este... sper sa te simti vinovata toata viata...sau:
ii spui sotului ce s-a intamplat...adevarul curat...si spera ca te va putea ierta vreo'data...cat despre incredere... s-a risipit ca un fir de praf in vijelie...

| hândel a răspuns:

Doamna psiholog nu-i la cabinet momentan, insa sfatul unui cetatean de rand, ar fi sa vorbesti cu sotul tau despre sentimentele tale, despre motivele care te-au impins spre a-l insela, despre ceea ce simtiti amandoi cu privire la evenimentele petrecute-n relatia voastra, despre dorinta ta de a nu va desparti, motivele care te-au facut sa-ti doresti asta, cat si motivele pe care el le-ar putea lua in vedere pentru. a te ierta. Trebuie sa comunicati deschis despre relatia voastra trecuta, pentru. a o intelege pe cea actuala, si pentru. a intelege ce viitor va asteapta, imreuna, sau separati. Multa bafta-ti urez, si ani multi pana-n adancile batraneti sa petreceti unul in compania celuilalt, iubindu-va si respectandu-va.winking

| pisoias29 a răspuns:

In primul rand, sa o luam cu inceputul aici nu este un psiholog care raspunde ci sunt persoane care au trecut si care nu au trecut prin experiente ca dumneavoastra si care ar dori sa isi dea cu parerea...Parerea mea, cum am mai zis comunicarea este cea mai importanta parte a unei relatii, dar mai ales a unei casnicii. Corect fata de sotul dumneavoastra ar fi sa ii spuneti adevarul si daca intr-adevar va iubeste va trece peste acest aspect si va incerca sa inteleaga nevoile sexuale pe care le aveti si pe care el nu vi le mai satisface. Cat despre relatia voastra sexuala incercati lucruri noi in pat, luati-va un concediu si plecati undeva o saptamana singuri si lucrurile se vor regla cu timpul de la sine, dar cel mai important este sa ii spuneti adevarul

| tuska a răspuns:

Eu cred ca e mult mai bine sa mentii tacerea... S-a intamplat, ai gresit dar acum n-are rost sa i ceri lui iertare.Iertarea o vei obtine doar de la Dumnezeu. Iar pentru c-ai gresit nu are dreptul nimeni sa te acuze.Eu cred ca sotul tau te-a impins in bratele altui barbat, poate astea te-au facut sa-l iubesti mai mult si sa vezi diferenta dintre un om cu care ai trait 12 ani si un om de... ocazie. Ai grija de tine si tine cu dintii de casnicie atata timp cat va iubiti!

| tuska a răspuns:

Otonis, daca tu zici ca ar trebui sa -i zica sotului, crezi ca o va ierta? Eu nu cred...

| x_8127 a răspuns:

De ce nu aveti copii? Un copil ar face ca mare parte a problemelor sa sa se rezolve.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu sunt psiholog dar iti dau un sfat:uita tot si pentru Dumnezeu, nu sufla o vorba!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@dyanady-cum poti mai sa ii zici,"nu te invinovati"?
Adica ca si cum i-ai zice..."de acum cand te supara, tot sa il inseli"
Trebuie sa vorbiti, nu stiu daca ar trebui sa ii zici(o sa se lase naspa)ca l-ai inselat.
A doua oara...comunicati...daca nu, o sa va despartiti daca tu continui asa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc tuska pentru raspuns.nici gand ca vreau sa-i spun vreodata ceea ce eu am facut dar imi este atat de greu sa merg mai departe in aceasta situatie...ma comport exagerat, sunt ca o nebuna, nu-i refuz niciodata nimic, sunt tot timpul f.agitata...traiesc cu frica de a nu afla intr-o zi.