| anonim_4396 a întrebat:

Dacă a introdus penisul puțin în vaginul meu(ștergându-l înainte cu șervețel umed și neavând deloc spermă) si durând 5 secunde cam așa, există risc de sarcină? Menționez ca sunt cu 5 zile înaintea menstruației și el nu a avut nicio ejaculare înainte și ne-am șters preventiv înainte de asta. De fiecare dată am făcut cu prezervativ, dar voiam să vedem cam cum ar fi și fără. Repet, nu a durat mai mult de 5 secunde si am sters inainte. Există vreo posibilitate având în vedere circumstanțele? Sau să iau pastila de a doua zi care e atât de nociva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

CAND SI IN CE MOD SE REALIZEAZA... C O N C E P T I A :
Indiferent de varsta ta si de cunostintele si informatiile detinute in aceasta problema, ar trebui sa fii deja corect si bine informata in privinta procesului prin care se realizeaza procreere umana. CONCEPTIA. adica procesul prin care i-a nastere si se dezvolta o noua forma de viata, reprezinta un proces destul de complicat care se poate realiza doar daca se produce : intalnirea dintre un SPERMATOZOID provenit din sperma ejaculata in vaginul femeii de catre barbat in cursul sau la terminarea unui act sexual, cu un OVUL viabil care poate exista in uterul femeii intr-un anumit moment foarte precis stabilit in cadrul ciclului menstrual si intr-un rastimp foarte scurt de cel mult 24 de ore. Reiese ca acea ''intalnire'' dintre OVUL si SPERMATOZOID in mod obligatoriu trebuie sa se produca EXACT la momentul si locul potrivit. In consecinta procesul concetiei poate fi descries astfel :
''Pentru a se concepe un copil, sperma trebuie sa fie ejaculata in vaginul femeii, cat mai aproape de cervix (colul uterin), adica in apropierea intrarii in uter. Intre vagin si uter exista un canal cervical prin intermediul caruia se realizata legatura dintre cele 2 organe si anume, VAGIN -UTER. In mod natural si normal in cea mai mare parte a ciclului menstrual legatura dintre cele 2 organe este intrerupta, fiindca canalul CERVICAL este inchis, blocat de catre un dop/baraj, care se formeaza din mucusul cervical INFERTIL care are o structura foarte densa, vascoasa, lipicioasa. Rostul acelui dop/barai este acela de a impiedica si de a NU permite ca bacterii, microbi ori virusi si bineinteles si spermatozoizii sa treaca din vagin in uter pentru a se preveni orice posibila imbolnavire a uterului, trompelor uterine si a ovarelor. Canalul cervical de legatura dintre vagin si uter este eliberat si deblocat doar pe parcursul celor aproximativ 6-7 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual.
Pe perioada acestor cateva zile, mucusul cervical devine FERTIL adica din ce in ce mai fluid si astfel are loc ''topirea/dizolvarea'' dopului amintit si deblocarea trecerii dintre vagin si uter. Acest proces de deblocare a trecerii prin canalul existent in cervix, se produce pe perioada celor 5-6 zile situate inaintea ziei de ovulatie, cu scopul de a permite unui numar cat mai mare de spermatozoizi sa treaca din vagin in uter. Doar 1 singur (foarte rar mai multi in cazul sarcinii gemelare) spermatozoid, si anume cel castigator al cursei cu obstacole, reuseste sa ajunga la OVUL sa-i penetreze membrana si sa fertilizeze nucleul ovulului prin procesul denumit fecundare. Imediat dupa fecundare OVULUL fecundat porneste intr-o calatorie de 8-10 zile si migreaza din trompa uterina in uter si la un moment dat se implanteaza in ''captuseala'' existenta pe peretele uterului denumit endometru. Imediat dupa implantare, ovulul incepe sa se dezvoltarea si sa creasca cu ajutorul hormonului progesteron, pana in momentul in care devine embrion. Placenta formata preia hranirea embrionului si ulterior a fatul care dupa o dezvoltare de 38 de saptamani (aproximativ noua luni) de la concepere, devine un copil complet dezvoltat si este gata/pregatit sa fie nascut. Probabil ca aceste explicatii oferite te vor face sa intelegi modul prin care se formeaza si ia nastere o noua forma de viata. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu există nicciun risc de sarcină, stai linistită. Si pe viitor fă si tu cu prezervativ. Ce varsta ai? Multă sănătate.

| Frank51 a răspuns:

Stai linistita.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Pentru ca fecundarea sa aiba loc, trebuie ca trei factori sa actioneze simultan: spermatozoidul, ovulul si mucusul cervical. Spermatozoizii sunt in cantitate mare; un barbat produce milioane de spermatozoizi zilnic. Un barbat este "proiectat" pentru a fi fertil. Pe de alta parte, o femeie, este fertila numai cateva zile in timpul ciclului menstrual. Deci o femeie are o perioada de fertilitate mai mica. Asadar, sincronizarea intre spermatozoid si ovul este critica.

In timpul actului sexual, spermatozoizii sunt proiectati in vagin - care este un loc foarte neprimitor pentru acestia. In timp ce ei calatoresc catre uter, trebuie sa treaca prin colul uterin. Cateva zile dupa ovulatie, colul uterin este inchis si protejat de un "mucus" dens. Acest mucus protejeaza uterul impotriva infectiilor si impiedica intrarea spermei.

Imediat dupa ovulatie, totusi, acest mucus devine gros, impermeabil si devine benefic pentru spermatozoizi. Nu numai ca actioneaza ca un lubrifiant perfect pentru vagin dar furnizeaza un mediu prin care spermatozoizii pot circula cu usurinta prin colul uterin catre uter. Inainte de a intra in uter, mucusul "insamanteaza" sperma, hranind celulele astfel ca ele vor fi mai puternice.

Numarul spermatozoizilor scade inainte de intrarea in tubul falopian; numai cei puternici il vor atinge. Acestia continua sa calatoreasca in sus, prin tubul falopian catre uter, unde se afla ovulul. Odata ce ovulul a fost fecundat, celulele incep imediat sa se divida. Embrionul astfel format se va fixa pe peretele uterului (endometru) unde va fi hranit si protejat.

| Andrei258 a răspuns:

Daca s-a sters cu servetel umednu exista risc de sarcina deoarece in contact cu apa sau substantele dezifectante spermatozoizi moe