| Walker1111 a întrebat:

Daca ai fimoza nu mai ai deloc piele pe capul penisului?
Adica pielea aia nu iti acopera capul penisului in stare flasca?

Am 14 ani jumate si o am de 18cm(sincer) in stare flasca e ok are 12cm dar cand intra in erectie nu o pot decalota si ma doare destul de tare deja si nu am idee ce sa fac
Vreau raspunsuri serioase va rog

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunea denumita FIMOZA este clasificata in 4 grade de gravitate in functie de posibilitatea sau imposibilitatea de a fi decalotat (belit) glandul (capul) penisului in stare de erectie. Fiindca afirmi ca decalotarea glandului poate fi facuta usor, fara sa intampini probleme atunci cand penisul este in stare flasca si devine imposibila doar in cazul intrarii penisului in erectie, inseamna ca fimoza este cel mai probabil cam de gradul 2. Intro asemenea situatie ai putea incerca sa aplici metoda de largire treptata a deschiderii preputiului prin folosirea asa numitului procedeu/metode Beauge sau sa folosesti inelele speciale create si folosite in acest scop. Multa sanatate! https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g

7 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Daca ai fimoza ai capul acoperit complet cu piele si este foarte greu sa decalotezi pana la imposibil in functie de ce grad e fimozawinking
Raspunsul este operatiawinking

| Walker1111 explică (pentru alina2k18):

Daca ma operez de fimoza o sa mai am piele pe capul penisului

Daca da, in stare flasca sau in stare erecta?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Walker1111):

Tratarea fimozei in cazul tau in mod aproape sigur NU necesita interventie chirurgicala. Sau in cazul extrem in care ar fi totusi nevoie de o interventie chirurgicala, aceasta ar trebui sa se reduca doar la o simpla sectionare a inelului fibros existent in capatul extrem al preputiului. Sa nu accepti sub nicio forma sa-ti fie eliminat/indepartat preputiul in totalitate prin circumcizie fiindca prin indepartarea nervilor existenti in acea parte a preputiului s-ar pierde practic in totalitate sensibilitatea penisului tau.

| Walker1111 explică (pentru corbulalbrosu):

Da dar mie nu mi se decaloteaza de loc, nici macar in stare flasca
Mentionez ca,, gaurica,, care o are pielea de pe capul penisului este foarte mica, nici inelul avela mic din video nu mi-ar incapea(gaura este putin mai mare decat o scobitoare)
Dar nu ma deranjeaza doar is stare erecta(pielea imi strange foarte tare tot capul penisului

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Walker1111):

Raspunsul meu s-a bazat pe afirmatia ta in care ai precizat ca : ""...IN STARE FLASCA ESTE OK (am scris cu majuscule) are 12cm dar cand intra in erectie nu o pot decalota si ma doare destul de tare..."". Insa daca deschiderea preputiului este intratat de stramta incat penisul NU poate fi decalotat nici atunci cand este in stare flasca, inseamna ca fimoza este SEVERA/GRAVA sigur de gradul 4. In astfel de situatii consultatia devine obligatorie, fiindca numai medicul urolog este in stare sa ofere un raspuns autorizat care este conforma cu starea/situatia reala. In astfel de cazuri in proportie de peste 90% indepartarea afectiunii se poate face doar printr-o interventie chirurgicala. Cu un penis ca cel descris de tine; ""Dar nu ma deranjeaza doar in stare erecta (pielea imi strange FOARTE TARE TOT CAPUL penisului"" NU vei putea intretine contacte sexuale placute, reconfortante, ci doar mai mult sau mai putin dureroase si in mod sigur NEPLACUTE. Si vorba romanului ''doamne fereste'' ca in timpul sexului din cauza fortarii sa se produca o decalotare brusca, in urma caruia preputiul sa ramana blocat intre gland si trunchi si astfel sa se produca PARAFIMOZA, care reprezinta o urgenta fiindca de regula se poate ''rezolva'' doar chirurgical la sectia URGENTE. Multa sanatate!

| Walker1111 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc de raspuns.
Si cand ziceam ca(IN STARE FLASCA E OK) ma refeream ca nu ma doare
Atunci cred ca o sa trebuiasca sa merg la un medic sa vedem ce e de facut

| Walker1111 explică:

Daca te operezi de fimoza*
Scuzati-ma am gresit