| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am avut contact sexual și s-a rupt prezervativul cu sperma și am luat după jumătate de oră Escapelle(pilula de urgență) sunt șanse să se formeze o sarcină?

Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Nu sunt sanse.

2 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Depinde de o stadiul ovulației. Daca ovulația era deja produsa ai luat degeaba. Pastila îți întârzie ovulația cu cel puțin 5 zile pentru a face orice spermatozoid neviabil. Daca ovulația s-a produs deja, atunci statistic e posibil.

| Floridori a răspuns:

Este posibil doar daca ovulatia s-a produs inainte ca tu sa iei pastila.
Desigur, doar daca s-a produs in cele 24h anterioare contactului.

Daca menstruatia nu apare intre timp (atentie! La 5-10 zile de la administrare poate sa apara o sangerare anormala, ca efect advers.Aceasta NU este menstruatie, ci doar un efect advers al pastilei), fa un test trecute 21 de zile de la contact.