| MariaAndrei04 a întrebat:

Daca am ciclul neregulat cat de repede pot sa raman însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor neregulate lungimea acestora poate sa fie foarte diferita de la un ciclu la altul, motiv pentru care nu se poate stabili momentul in care se produce ovulatia si asta din cauza faptului ca glandele endocrine si glanda foliculara ovariana functioneaza incorect/dezordonat. In cadrul unui ciclu menstrual exista 2 perioade cea de dinaintea ovulatiei care poate sa difere chiar foarte mult ca numar de zile, deci este o perioada variabila ca lungime si perioada de dupa ovulatie care are mereu o durata fixa de 14 zile. Ovulul poate fi produs de foliculul ovarian cel mai devreme incepand cu a 7-a zi a ciclului menstrual. Intr-un astfel de caz perioada fertila adica cea in care exista posibilitatea de a ramane insarcinata incepe din a 2 zi de menstruatie. Acest lucru se intampla in cazul celui mai scurt ciclu menstrual cel de 21 de zile, care este considerat ca fiind normal din punct de vedere medical. In concluzie in cazul ciclului NEREGULAT o sarcina se poate naste incepand din a 2-a zi a ciclului menstrual in urma unui sex neprotejat daca este finalizat cu ejacularea spermei invagin. Din acest motiv femeile cu ciclul neregulat sunt "condamnate" sa intretina mereu DOAR SEX PROTEJAT, folosind o anumita metoda de protectie cat mai eficienta. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Depinde de baftă. Uneori din prima, alte ori după mulți ani sau chiar niciodată.
O vizită la medicul obstetrician te poate ajuta mult în privința asta.

| Emilian65 a răspuns:

Foarte repede, pentru ca nu stii exact cand esti sau nu in perioada fertila.