| Costinamiha a întrebat:

Daca dupa ce am luat pastila de anticoncepționale la jumătate de ora, am avut diaree, si am luat alta pastila, iar la o săptămana am avut diaree, dar la cincisprezece ore dupa ce am luat pastila, poate sa scadă, efectu anticoncepționalelor? Va rog sa imi raspundeti!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU. Iar explicatia este una extrem de simpla; hormonii existenti in pastila AC trec in sange in primele 1-2 ore de dupa inghitirea lor. De asemenea fecalele eliminate prin acea ultima diaree s-au format din alimentele mancate/ingurgitate in urma cu 2-3 zile deci nu exista nici cea mai mica posibilitate ca hormonii din pastila AC sa fi traversat intregul tub digestiv si sa fi ajuns pana in fecalele din colon in decurs de doar 15 ore. Incearca sa te linistesti, sa nu te mai stresezi inutil deoarece starea ta de paranoia continua te va afecta atat psihic cat si mental. Sanatate!