| LoveItasha a întrebat:

Daca fata a inceput viata sexuala pentru prima data si baiatul nu a folosit prezervativ, a ejaculat, iar fata nu a luat pastila de a doua zi(cand mai exact poti sa o iei(stiu ca a doua zi) si la prima tura, daca esti 16 sa spunem? sau cand esti mai mare?), a intrat in a 3 4 a zi, mai poate face ceva? adica s-au prins spermatozoizii? in caz ca se intampla ce am zis eu... ce se poate face?

(si nu incepeti cu chestii "ca de mine" si etc ca sunt baiat)

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se mai poate face nimic, doar astepta. Daca ramane insarcinata, fie va naste copilul, fie va face intrerupere de sarcina, cel mai probabil in strainatate daca are doar 16 ani. Oricum, in acest moment este important sa ajunga cat mai repede la ginecolog. Luni dimineata, daca se poate, daca nu, in cel mai rau caz, in cursul zilei de marti pentru un consult si o discutie privind optiunile.

| anka89 a răspuns:

Pastila de a2-a zi se poate lua cel tarziu pana la 72 de ore adica pana a 3 a zi daca a trecut si a3a zi nu mai poti face nimic.Dar ai\a ejaculat in ea? daca nu ai ejaculat in ea nu fi ingrijorat.Si daca nu esti sigur mai asteapta vreo 2-3 saptamani si pune-o sa faca un test de sarcina, nimic altceva nu mai ai de facut in asemea situatie.
Pastila de a2 a zi sunt sigura ca se ia la cel mult 72 de ore, am intrebat ginecolog pentru asta si nu numai unul, si scrie si pe prospect.Eu zic sa nu te gandesti la ce e mai rau pastreaza-ti o mica speranta ca totul va fi bine. Vorbeste cu fata respectiva si vezi ce spune ea.I-a venit ciclul? vezi ce zice nu te ingrijora daca nu ai motiv

| Anca95 a răspuns:

Pastila de a doua zi se ia in primele 48 de ora.In momentul in care o faata isi incepe viata sexuala trebuie neaparat sa se protejeze atat ea cat si partenerul si sa nu se ia dupa vorbele " nu o sa imi dau drumul" ca nu se stie ce se poate intampla si o sa devina copii cu copii.Deasemenea este foarte bine sa se protejeze pentru ca pastila de adoua zi inseamna pracit omor e un fel de avort. Distrugi o viata prin luarea ei, nu? In cazul in care nu ai luat pastila de a 2a zi in 48 de ore si esti insarcinata ai doua mari variante: ori pastrezi copilul ori faci avort!

| SimpaticulSupranatural a răspuns:

Da` trebuie sa o i-a (ia) ca si eu am facut la felwinkingwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, normal, nu are legatura himenul cu sarcina.

| LoveItasha explică:

Multumesc de raspunsuri.

si nu e pentru mine. eu intotdeauna folosesc prezervativul, si asta nu numa pentru sperma, insa si pentru boli.