| Diddutzu a întrebat:

am 17 ani. Am o problema care ma ingrijoreaza de ceva timp, si anume...am avut prima menstruatie la 12 ani, o perioada a fost regulat si dupa am avut doar ciclu neregulat,...5 luni vinea si 2-3 nu vinea deloc, dupa iar a fost regulat cam 1 an. mentinez ca mi-am inceput viata sexuala dar de doar 8 luni, eu avand aceste dereglari ale ciclului inainte de asta.cand am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu prima data(la sf lu decembrie) am luat pastila de a2-a zi deoarece m-am panicat dar nu cred ca era cazul.in luna iunie am folosit prezervativ si nu a ejaculat. Dupa aceea, am luat antibiotice timp de 10 zile. Imi intarzie menstruatia,( ultima data am avut-o in 2 iulie)iar acum e septembrie. Am mici scurgeri de culoare alba, pe care le aveam si inainte, dar de ce imi intarzie menstruatia? Pot sa fiu insarcinata?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual este foarte dereglat si din acest motiv are caracteristica de neregulata, NU se poate formula niciun raspuns privind intarzierea menstruatiei actuale. Fiindca sexul intretinut in luna iulie a fost protejat si datorita faptului ca prezervativul a ramas intact la sfarsitul sexului, se poate aprecia ca NU poti fi insarcinata in acest moment. Un test de sarcina ar elucida in mod sigur dilema ta. Menstruatia ta NU SE PORNESTE pur si simplu din cauza caracteristicii ciclului tau menstrual. Pentru mai multe informatii acceseaza urmatorul link : https://www.tpu.ro/......r-asta-ar/