| Flori6812 a întrebat:

Daca in luna Septembrie pe 6 am avut primul contact sexual si pe 18 mi-a venit menstra. Eram in perioada fertila când am facut sex? Cum se calculează perioada fertila?
Pe 13 Octombrie am avut iar menstruație normala. Pot fi însărcinată?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un calculator de fertilitate:
http://www.femei-moderne.ro/calendar-fertilitate/

| corbulalbrosu a răspuns:

Ovulul este eliberat din foliculul ovarian intotdeauna indiferent de lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de inceperea urmatoarei menstruatii. Doar daca ciclul menstrual este unul REGULAT se va sti destul de precis data la care va incepe urmatoarea menstruatie. Din acea data se scad 14 zile si se stabileste cu precizie data producerii ovulului care din momentul producerii este VIABIL adica poate fi fecundat de catre un spermatozoid maxim 24 de ore. Daca in aceste 24 de ore nu se produce fecundarea, OVULUL intra intr-un rapid proces de degenerare/imbatranire si in urmatoarele 2-3 zile se destrama, dezintegreaza resturile fiind absorbite de tesuturi, deci pur si simplu OVULUL dispare din organism si urmeaza cea mai sigura perioada nefertila a ciclului menstrual. Revenind la PERIOADA FERTILA aceasta reprezinta cele 4-5 zile situate inainte de a se produce ovulatia. Aceste zile fac parte din perioada fertila fiindca spermatozoizii ajunsi in uter pot supravietui de la 3 pana la 5 zile in asteptarea aparitiei ovulului. In concluzie din data de 6 septembrie si pana in data de 17 septembrie sunt 11 zile (18 septembrie face parte deja din ciclul menstrual actual) deci sexul a fost intretinut dupa circa 3 zile de la ovulatie (din data de 3 octombrie), atunci cand probabil nu mai exista nici urma de ovul, deci sexul a fost intretinut dupa perioada fertila care s-a situat in perioada cuprinsa intre 29 august si 4 septembrie.(29, 30,31, 1,2, zile fertile +3 ovulatia + 4 ziua de marja de eroare/garantie). Daca de fiecare data ciclurile tale au avut 25-26 de zile (18 sept-12oct) si urmatoarea menstruatie ar avea loc in 6-7 noiembrie atunci in actualul ciclu menstrual PERIOADA FERTILA s-a situat intre zilele de 19 si 25 octombrie. Menstruatia reprezinta GARANTIA ca nu s-a produs fecundarea ovulului in ciclul menstrual anterior care s-a terminat in ziua de dinainte de a se porni sangerarea. Multa sanatate!