| Dinica_Iuliana_Mihaela_1995 a întrebat:

Dacă in timpul unui act sexual s-a rupt prezervativul iar băiatul NU a ejaculat și fata era in perioada NEFERTILA, exista sansa unei posibile sarcini?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Fiindca sexul a fost intretinut in perioada infertila a ciclului menstrual, in acest caz posibilitatea de a se putea forma sarcina este considerata ca fiind de cel mult 2-3% insa si aceasta doar intr-o anumite situatie
2.) Daca nu se produce ejacularea spermei in timpul actului sexual, in mod logic si rational NU poate sa ajunga sperma in vagin astfel ca posibilitate de sarcina devine egala cu 0 (zero).
3.) Fiindca a fost folosita si metoda retragerii penisului din vagin inainte de producerea ejacularii, dispare practic posibilitatea de a se putea forma o sarcina.
Astfel ca oricum s-a insuma, inmulti sau aprecia cele intamplate reiese ca formarea sarcinii in astfel de conditii devine practic IMPOSIBILA chiar si in cazul in care prezervativul NU era folosit. Multa sanatate!

1 răspuns:
| LupuMia a răspuns:

Depinde cat de rau s-a rupt prezervativul. Dar sunt sanse exagerat de mici daca acesta nu a ejaculat si mai ales daca esti in perioada nefertila, sunt sanse de maxim 3%-5%.