| Marbella188 a întrebat:

Daca mi-am facut 2 teste de sarcina dupa 25 de zile de la contact sexual neprotejat, la interval de o zi si au iesit negative (o liniuta la C ) rezultatul primului a venit dupa aprix 5 min si am crezut ca poate e fals negativ. sinam mai facut unu, iar celalalt a iesit negativ dupa nici 10 secunde. Se poate ca ele sa nu fie bune? Sau facute prea repede si sa nu se vada? Nu vreau bebe!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care testul de sarcina este efectuat acasa pe baza URINEI, atunci pentru a se obtine un rezultat care sa fie 100% valid, valabil si garantat corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei, adica dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, daca acea data este cunoscuta, sau 21 de zile dupa intretinerii ultimului act sexual neprotejat, bineinteles in cazul in care intre timp nu a pornit menstruatia. Este de precizat observatia ca numai in situatia in care exita o sarcina instalata in uter, doar in acel caz este produs hormonul hCG si de asemenea ca detectarea acestui hormon este posibil de realizat, numai/doar in momentul in care este atinsa CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina, fiindca doar in acest caz hormonul poate fi pusa in evidenta. Daca acest prag minim detectabil (CMD) nu este atins, atunci rezultatul in mod invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar si daca exista o sarcina instalata. Acest lucru se intampla atunci cand testul este efectuat inainte de data optima, deoarece sarcina inca nu a reusit sa produca cantitatea minim necesara de hormon hCG, incat sa fie suficienta pentru a fi detectata de catre reactivul din tester. NUMAI daca exista o sarcina instalata in uter, DOAR in acel caz, sarcina respective va produce hormonul hCG incepand din momentul implantarii sale in ENDOMETRU prin procesul de nidatie si numai/doar in acel caz si numai din acel moment, incepe sa fie produs hormonal de sarcina hCG. In urma acumularii zilnice continue pe o perioada de cel putin 10-11 zile, se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina. Daca testul de sarcina este efectuat mai de vreme, adica mai inainte ca in urina sa se atinga acea concentratie minim detectabila de hormon hCG, atunci rezultatul testului de sarcina in mod sigur si invariabil va fi intotdeauna NEGATIV, situatie ce se intampla chiar SI DACA exista o sarcina instalata, insa aceasta (adica sarcina) inca nu a avut timpul necesar ca sa produca acea cantitate minima de hormon hCG, care sa fie suficienta pentru a produce reactia cu substanta existenta in tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi 100% garantat ca este sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornire sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, sau in cazul in care data respective nu poate fi stabilita, atunci 21 de zile fata de ultimul act sexual neprotejat. Fiindca ambele teste au fost efectuate dupa trecerea a 25 de zile de la data sexului, in mod GARANTAT rezultatele obtinute sunt 100% VALIDE/VALABILE indicand faptul ca in urina testate NU exista hormonul hCG, deci NU exista o sarcina instalata inuterul tau. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Inseamna ca nu esti gravida, nu sunt facute prea repede sunt chiar la cateva zile de la cele 21 de zile la care se recomanda sa se faca testele de sarcina.

| HazelEyes77 a răspuns:

Testul de sarcina se face la 21 de zile de la contactul sexual neprotejat si tu l ai facut la 25 de zile deci nu e prea devreme ca sa aiba un rezultat neconcludent. Inseamna ca nu s-a format o sarcina si absenta menstruatiei are alte cauze.