| Zoya333 a întrebat:

Daca te duci la centru de planificare (ginecologie) pentru un test de secretie iti i-a bani? (minor fiind) Cati bani costa un test de secretie acolo, dar in alta parte?

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

La cei 17 anişori ai tăi NU ai nevoie de test Papanicolau!

Iar pentru un test al secreţiei vaginale/"lamela" ( pentru a verifica dacă ai vreo infecţie ) POŢI merge GRATUIT la un cabinet de "stat" - NU ar trebui să plăteşti analiza şi NICI consultaţia!

Dar, pentru asta ai NEVOIE de o Trimitere de la medicul de familie SAU de la cabinetul Şcolar!
Cu această Trimitere te duci şi îţi faci o planificare în Policlinică ( de stat ) şi la data la care eşti planificată POŢI merge la consultaţie şi analize!

Dacă nu-ţi face pe loc analiza şi te trimite la un laborator ( mai rare cazuri ), atunci la fel ai nevoie de programare/planificare la acel laborator - pentru analize GRATUITE!

Dacă soliciţi să ţi le facă pe loc, în acea zi, le face DAR trebuie plătite!

La unele centre de planificare ( fundaţii non-profit ) - dacă există în localitatea ta - aceste analize sunt GRATUITE până la 20-24 de ani.