| Zoya333 a întrebat:

Cat costa un test de secretie? si papanicolau?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde de medic si daca ai sau nu trimitere. pe mine ma costa cam 20 de lei, la Policlinica de stat (care are contract cu Casa de Asigurari) si cu trimitere de la medicul de familie. Fara trimitere, impreuna cu consultatia necesara pot costa intre 200 si 400 de lei.

| Zoya333 explică (pentru Brigaela):

Am vazut pe internet ca testul de secretie varianza intre 60 lei si 100. mai trebuiesc platite alte chestii in afara de testul acesta? adica doctorii?

| Brigaela a răspuns (pentru Zoya333):

Sigur, trebuie sa platesti consultatia ginecologica si prelevarea si testul Papanicolaou separat. 60-100 de lei costa prelucrarea si interpretarea lamei de secretie, dar pentru ca secretia sa ajunga pe lama trebuie ca un medic sa te consulte, sa decida care sunt zonele cele mai importante din care sa preleveze si apoi sa preleveze, ceea ce nu este deloc simplu si necesita multa calificare.

| Zoya333 explică (pentru Brigaela):

Imi cer scuze dar nu prea am inteles. Eu am 17 ani si intentionam sa ma duc la centru de planificare familiara. Aici dau de un ginecolog pana aici am inteles. Ii spun problema, sau ii spun direct ca vreau un test de secretie? Nu imi ia probe atunci? sau trebuie sa revin? Platesc consultatia plus testul acela? multumesc frumos, scuze de deranj. (vorbesc doar despre testul de secretie nu de papanicolau)

| Brigaela a răspuns (pentru Zoya333):

Daca ai 17 ani, exista doua posibilitati:
1. esti virgina si ai o secretie vaginala care te ingrijoreaza, deci vei face o consultatie ginecologica si o recoltare de secretie de pe vulva (consultatia este doar examinarea vulvei +/- tuseu rectal).
2. nu esti virgina, deci ti-ai inceput viata sexuala inainte de varsta minima permisa medical (17 ani si jumatate) si atunci esti in categoria de femei cu risc crescut de cancer de col uterin. In conditiile astea ai nevoie de consultatie ginecologica completa, test Papanicolaou si examen de secretie.
Medicii de planning familial sunt ginecologi, iar planificarea familiala se fae in urma unei consultatii ginecologice. Cand te duci la consultatie, spui ce probleme ai, raspunzi la toate intrebarile ginecologului si poti preciza ca vrei SI un test de secretie (in caz ca medicul nu vede necesitatea unuia), dar nu poti cere DOAR un test de secretie, fiindca asa ceva este imposibil fara consultatie ginecologica.
In situatia 1 de mai sus platesti o consultatie ginecologica, prelevarea, prelucrarea si interpretarea examenului de secretie. In cazul 2 platesti suplimentar si testul Papanicolaou (daca ai facut cumva unul in ultimele 4 luni, ia rezultatul cu tine si medicul va decide daca ai nevoie de un altul, sau rezultatul anterior e suficient de linistitor si mai poti astepta cateva luni).
Trimiterea de la medicul de familie si consultatia la un cabinet care are contract cu casa de asigurari iti poate asigura totul gratuit, fiindca esti minora si ai risc mare de cancer de col, deci exista si interesul societatii sa-yti faci investigatii la timp si sa te tratezi inainte de a face cancer